voxmedya.com

10 Adımda Instagram Tasarımı

Instagram, sadece mobil fotoğraf ve video paylaşılan bir platform olmaktan çıkıp günümüzde işletmelerin marka kimliklerinin öne çıkartılmasında, görselliğin ve yaratıcılığın harmanlandığı bir sosyal ağ oldu.

Instagram, 800 milyon kullanıcılı 25 milyondan fazla aktif işletme profili ve iki milyon reklamveren ile sosyal medya platformları arasından en hızlı büyüyen üye unvanının sahibidir.

Bir instagram hesabını oluşturmak saniyeler içinde halledilecek bir iş iken o hesabınızı başarılı bir düzeye getirmeniz ise yoğun ve uzun süreli bir çalışma gerektirir.

1. Estetik

Estetik Instagram’daki her şeydir.

Hesabınız için genel bir tarz oluşturmalısınız ve buna bağlı kalmanız gerekir. Bu -işletmeler için- markanıza doğru bir kitleyi çekmenize ve etkileşim halinde bir topluluk oluşturmanıza yardımcı olur.

 

Instagram tasarımı nasıl yapılır? Instagram en iyi efektler
Instagram tasarımı nasıl yapılır? Instagram en iyi efektler

Önemli olan sizin için neyin işe yaradığını bulmaktır. Örneğin bir tasarımcının ilgisini çekenler sizin için bir anlam ifade etmeyebilir.

2.Tutarlılık

Başarılı Instagram hesaplarının tek sırrı tutarlılıktır.

 

Instagram tasarımı

Fotoğraflarınıza uygulayacağınız filtre bir veya iki tane ile sınırlandırılmalıdır. Aralarında seçim yapabileceğiniz filtreleriniz sayfanızın tarzını belirler ve gönderileriniz arasındaki uyum, tutarlılığın temelini atmış olur.

3.Takipçiler ile etkileşim

Takipçiler ile etkileşimde olunmalıdır. Gönderilerin altına yapılan yorumlar yanıtlanmalıdır.

4. İçeriklerin konusu

Instagram’da paylaşacağınız gönderiler özenle seçilmiş olmalıdır. Aynı zamanda tutarlılığınızın dışına çıkılacak gönderilerden kaçınılmalıdır.

5. Video ve Boomerang kullanımı

Fotoğrafların yanı sıra video, etkileşim oranınızı artırıp hesabınızı bir üst segmente çıkaracak alternatif yollardan biridir.

Instagram’a özgü Boomerang ise katılımı sağlamak için harika bir yol olabilir ve düzenli içerik rotasyonu da dikkate alınmalıdır.

Gönderileriniz de kullanacağınız Hashtag’lerin uygun olduğundan emin olunuz. Hashtag’ler önemli etkileşim araçlarıdır.

6. Planlama

Başarılı hesapların çoğunun rastgele ve dağınık içerikleri olduğu gözlemlenebilir fakat gerçek şu ki, plansız gönderiler başarı getirmezler.

Düzenli olarak içeriklerinizi, belirlediğiniz saatte ve düzende atmak görünümü en üst seviyeye ulaştıracaktır.

7. Hikayeler

Instagram hikayeleri, işletmelerde çokça popüler olduğunu kanıtladı. Aslında en çok izlenen Instagram hikayelerinin %33’ü, işletmeler tarafından yayınlanan hikayelerden oluşuyor.

Hikayeler müşterilerle marka arasında bir güçlü bir bağ oluşturur.

8. Uyumluluk

Göz alıcı fotoğraflar ve videoların düzenli olarak yüklenmesine ek olarak, yayınlarınız birbiriyle uyumlu olmasını sağlamalısınız.

Oreo’nun Instagram sayfasından bir kare. Stil, renk seçimi ve filtre kullanımına bir bakın.

Tutarlı fakat tamamen bireysel olan içerik üretmek zor olsa da bu çabanın karşılığını alırsınız.

9. Rekabeti incelemek

Bir marka olarak Instagram’ı reklam aracı olarak kullanıyorsanız eğer Sherlock Holmes şapkasını takmanızın tam zamanı.

 

Instagram'da nasıl anasayfa tasarımı yapılır?

Çünkü rakipler her zaman sizin için çok önemli gelişim kaynağıdır. Onlar ile girmiş olduğunuz bu yarışta önem vereceğiniz noktalar üzerinde yoğunlaşmak siz ve markanız adına doğru kararlar almanızda büyük rol oynar.

10. Hashtag

Geniş kitlelere ulaşmanızdaki alternatif yollardan bir diğeri de; Hashtag kullanımıdır.

Kişisel hesaplardan ziyade işletme hesabı kullanıcıları için vazgeçilmez bir yoldur ve etkileşimi maksimum seviyeye çıkarttığı için, hashtag sık kullanılan bir yol arkadaşımız olmuştur.

Hashtag kullanırken dikkat edilmesi gereken unsur; kullanılacak etiketlerin içeriklerinizle uygun olmasıdır. Hedeflediğiniz kitlelere ulaşmak için doğru hashtag’lar kullanmalısınız.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment