voxmedya.com

5 WordPress “Duplicate” içerik sorunu

Bu makalede WordPress’te sıklıkla karşılaşılan ‘ duplicate ’ sorunu ve çözümü hakkında temel düzeyde bilgi elde etmenize imkan tanıyacaktır.

WordPress nedir?

Öncelikle WordPress web dünyasında insanların hayatlarını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS)’dir. WordPress.com ve WordPress.org olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bununla birlikte küçük işletmeler, blog yazarları ve haber siteleri tarafında sıklıkla kullanılan bir sistemdir. İçerisindeki eklentiler (plugin) ile ihtiyacınız olan çoğu şeyi kullanıcılarına sunmaktadır.

Duplicate nedir?

İnternet üzerindeki bulunan bir içeriğin URL’sinin birden fazla olması durumudur. Bu durumda sitenizi taramak üzere gelen botların birden fazla linkte aynı içeriği bulması bir sorun teşkil eder.

Sonuç olarak bu problem SEO performansı kötü etkileyerek tarama botları tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

Şimdi yazımızın asıl konusu olan ve WordPress üzerinde sıkça karşılaşılan 5 duplicate içerik sorunu ve çözümünden bahsedelim.

Dublicate içerik
Duplicate içerik

1. Etiket

Etiketler birçok WordPress sitesi için oldukça büyük bir sorundur.

Bir içerik oluşturduğunuzda alakalı olduğunu düşündüğünüz bir etiket ile ilişkilendirebilirsiniz. Bu durumda aynı konu ile ilgili sizde benzersiz bir sayfa oluşturmuş olursunuz.

Bu durumda içeriğiniz makalelerin çoğundan ufak tefek parçalar almış olur. İlişkilendirdiğiniz etiket eğer sitenizdeki bir kategori ile aynıysa bu içeriğinize/sayfanıza bir rakip oluşturmuş olursunuz.

Kullandığınız etiketlerdeki benzerliğin fazla olduğu durumlarda içeriğinizin bir önemi kalmaz ve değer kaybı yaşamış olursunuz.

Çözüm olarak:

Etiketlerden tamamen kurtulabilirsiniz ya da no-index dofollow meta robotları kullanabilirsiniz.

Noindex dofollow etiketi, arama motorlarına bu linkin görmezden gelmesini ve taramaya devam etmesini bildirecek bir etikettir.

Sonuç olarak bu etiket sayesinde linkinizin duplicate olmasını engellemiş olursunuz.

2. Kategori

Kategori sayfaları, bir etiket gibi çok sayıda gönderi ve makaleye sahip olma eğilimindedir.

Makaleler ile aynı H1 etiketi taşımasına rağmen bir içeriğe sahip olamamakla beraber kullanıcının aradığı soruna cevap bulacak nitelikte değillerdir. Bu durumda etiketler gibi aynı sorunu taşırlar.

Çözüm olarak:

Bu durumda meta robot index ve dofollow etiketi kullanabilirsiniz. Fakat kategori sayfalarınız için farklı bir başlık ve kategorinizi tanıtan bir bilgi eklemelisiniz.

Tanımladığınız bu bilgiler sonunda arama motorları tarafından herhangi bir sorun ile karşılaşmaz ve ödüllendirilebilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir diğer durum ise E-ticaret sitelerinde ki rekabetin yalnızca ana sayfanızla ilgili olmadığıdır.

Dublicate nedir?
Duplicate nedir?

3. İçerik konuları

Bir diğer karşılaşılan durum ise aynı konular üzerindeki içeriklerin birbirlerine benzer olması durumudur.

Örneğin;

Yemek tarifleri hakkında yazılan yazıları ele alacak olursak, içerik yazarları böyle bir konu üzerinde farklılaşmaya gitmemektedir.

Çözüm olarak;

Bu durumda aynı içerikler için alt kategori oluşturabilirsiniz. Örneğin benzer yemek tarifleri ayrı başlıklar altında kategorilere yerleştirilebilir ve içerikleri farklılaştırma adına konu üzerine yoğunlaşılabilir.

Ayrıca konu bittikten sonra üst kategori ekleyerek konunun kullanıcıya daha hızlı ulaşmasına yardımcı olmalısınız.

Özetleyecek olursak içeriğinizin özgün olması her zaman için önemlidir.

İçerik özgünlüğü ile ilgili yardımcı olacağını düşündüğüm ‘How to boil an egg’ yazısını okuyabilirsiniz.

4. Search Box linkleri

Search box nedir?

Search box Google arama sonuçlarında gösterilen sayfaların arama çubuğuna erişilmesini sağlayan bir snippet türüdür. Bu snippet sayesinde kullanıcı aramak istediği şeyi burdaki arama çubuğuna yazarak daha kısa zamanda istediği sonuca ulaşmış olur.

Fakat buradaki sorun ise arama botlarının bu snippet’i fark edememesi ve indexleyememesi durumudur.

Çözüm olarak;

Etiketlerde kullanılan noindex dofollow meta robot ile eklemek soruna çözüm sağlayabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken unsur ise bu link için özgün bir tanımlayıcı (identifier) kullanmaktır.

5. Diğer sorunlar

İçerik yönetim sistemleri (CMS) duplicate içerik ve diğer sorunlar sıklıkla karşımıza çıkabilir. Bu sistemler yönetimi kolaylaştırmakla beraber takip edilmediği durumlarda problem yaratır. Bu sorunları tespit etmek ve çözüm bulmak için sitenizi kontrol etmeli, hataları tespit etmelisiniz.

Örneğin yalnızca başlıkları veya açıklamaları içeren RSS kaynağı olabilir. Bu gibi durumların kötü sonuçlar getirmesinden kaçınmak için kontrolü her zaman elde tutmak gerekmektedir.

Özet olarak;

İçerikte bahsedilen temel WordPress sorunları ve çözümleri, tespit edilmesi ve çözülmesi basit olan duplicate içerik işlemleridir.

Duplicate içeriğin ortadan kaldırılması ile sitenizin SEO performansı artacak ve organik aramalarda sitenizin üst sıralara çıkmasına imkan tanıyacaktır.

İçeriklerinizi daha kaliteli hale getirmek isterseniz Rand Fiskin’in Whiteboard Friday’da yayımladığı ‘How to create 10x Content’ yazısının Türkçe transkripsiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment