voxmedya.com
Amazon GO nedir? Amazon GO hakkında bilgiler

Amazon-GO ile Tanışmaya Hazır Mısınız?

Perakendecilerin Yeni Rakibi

Go bu işi başarsa da başaramasa da bu perakende sektörü için bir dönüm noktası anlamına geliyor.

Amazon Go Uygulaması Nedir?

Tahmin edilenden daha zorlu geçen bir yılın ardından, Amazon resmi olarak 22 Ocak’ta Amazon-GO’yu halka tanıttı. Daha çok Y kuşağına hitap eden bu market, kullanılan yüksek teknoloji ve sağlık bilincine sahip tasarımıyla diğerlerinden ayrılıyor. En büyük özelliği ise kasada ödeme yapmak zorunda olmayışınız. Faturanız marketten çıktığınızda telefonunuza gönderiliyor.

Bu kadar az çalışan ile bu sistemin ne kadar sürdürülebileceği şu an için bilinmese de Amerikan iş gücünün yüzde 6’sı perakende sektöründe ve kasiyer olarak çalışıyor. Bu da nereden baksanız 8 milyondan fazla Amerikan vatandaşı demek.

Sistem nasıl çalışıyor ?

Sensörler ve bilgisayar ekranı ile akıllı telefonlar ve bir Amazon hesabı Amazon-G0 için olmazsa olmaz teknolojilerden. Amazon-GO Store’dan alışveriş yapabilmek için bir Amazon hesabı ve bu hesaba bağlı bir kredi kartınızın olması gerekiyor.

amazon go ile ilgili görsel sonucu

GO’nun girişindeki turnikelerde bulunan QR kodu telefonunuza okuttuktan sonra keyfinizce alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Ürünleri raflardan aldığınız zaman otomatik olarak faturanıza ekleniyor veya tam tersi kararınızı değiştirip yerine koyduğunuz zaman faturanızdan siliniyor. GO’dan çıktığınız zaman aldığınız ürünleri parası Amazon hesabınızdaki karttan kesiliyor. Kasada sıra beklemek zorunda kalmadan ve kasiyerlerin hata yapma riskiyle karşı karşıya kalmadan hızlıca alışveriş yapmış oluyorsunuz.

Kalabalık olduğunda birçok problem çıkacağını düşünen kuşkucular da yok değil. Ama Amazon’un bu durumlara karşı tedbirlerini aldığını ve denemelerini yaptığını düşünüyorum. Bu sistemde karşılaşılabilecek olası problemlerden birisi ise ürünler orijinal yerlerinden farklı yerlere bırakıldığında sistemin buna nasıl tepki vereceği. Gerçi ülkemizdeki gibi Amerika’da da bu alışkanlık var mı bilinmez ama zaman içinde göreceğiz.

GO Store’ların giderek kalabalıklaşan şehir merkezleri ve sıra beklemek istemeyen aceleciler için büyük kolaylık sağlayacağı yadsınamaz bir gerçek. Amazon eğer bu projeleri başarılı olursa gelecek 10 yıl içinde ABD genelinde Amazon-Go ile çalışan 2 bin mağaza açmayı planlıyor. Amazon, müşteri tercihlerini öğrenen yapay zekaya dayalı Amazon-Go ile kişiye özel reklam ve indirimler de sunmayı amaçlıyor.

Peki Amazon-GO diğer perakendecileri nasıl etkileyecek?

Bugünlerde herkesin aklındaki en büyük soru bu gibi duruyor. İlk etapta hemen etkilemeyeceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede etkilenenler GO Store’ların çevresinde bulunan bakkal ve marketler olacaktır. Fakat uzun vadede bütün perakende sektörünün bundan etkileneceğini ve kendilerini bu alanda revize etmeye mecbur kalacaklarını tahmin etmek hiç de zor değil.

Marketlerde ve mağazalarda karşılaşılan asık yüzlü ve öfkeli personeller birçok müşterinin alışveriş yapmasını negatif yönde etkiliyor. GO bu noktada diğer rakiplerinin bir adım önüne geçiyor. Amazon Go’da mağazada hiç çalışan yok mu? Mağazanın alkollü içecek bölümünde bir görevli var ve bu noktada kimlik kontrolü yapıyor. Zira, ABD’de 21 yaşından küçüklere alkollü içecek satışı yasak. Amazon Go’nun ürün karmasında Amazon’un geçen yıl 13,7 milyar dolara satın aldığı organik ürün marketi Whole Foods’da satılan yiyecekler bulunsa da, gıda dışı ürünler de mevcut.

Amazon Go, Pazartesi-Cuma günleri saat 07.00-21.00 arasında açık. Mağaza 167 metrekare büyüklüğünde.

Kaçırılmaması gereken bir diğer en önemli nokta ise Amazon’un elde edeceği data. Müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarını ve daha çok hangi ürünleri aldıklarını veritabanına kaydedecek olan Amazon bu sayede kişiye özel teklifler ve fırsatlar sunabilecek. Bu bilgileri başka hangi alanlarda kullanacağını ise hep beraber göreceğiz.

Amazon-GO’nun geleceği ne olur bilinmez ama perakende sektörünün ufkunu açtığı ve sektörü çok farklı seviyeye taşıdığını söyleyebiliriz.

Amazon-Go nesnelerin internetine göz kırmaya devam edecek gbi duruyor.

 

 

Kerim Yıldız

Add comment