voxmedya.com

Android’in yeni güncellemesi : Android P nedir ?

Android kullanıcıların merakla beklediği yeni  “Android P” Google tarafından geliştiriciler için yayımlandı. Ancak bu sürümün hazır olduğu söylenemez. İlk etapta beklentileri karşılamayacak gibi  görünen yeni sürüm için toplamda beş beta mod yayımlanması planlanmıştır. Geliştiricilerin kullanımından sonra 2018’in son çeyreğinde kullanıcılara sunulması bekleniyor. Tamamlandığında birçok değişiklikle kullanıcıları memnun edeceğe benziyor. Iphone X ile tanıdığımız ve fazla eleştiriye maruz kalan çentikli ekran, 2018 ile beraber android telefon üreticilerinin trendi olmuş gibi duruyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan Mobil Dünya Kongresinde bazı markaların tanıttığı modellerde artık herkesin bir çentikli ekranı olabileceği anlatılmıştı. Android Oreo sürümünün bu yeni modeller için yetersiz olması kullanıcıları ve üreticileri endişelendirmiş olsa da yeni sürüm ile bu endişelerin ortadan kalkacağını görüyoruz. Artık Ios ve android arasındaki uçurumsal farkların ortadan yavaş yavaş kalkması, “Kim kimi taklit ediyor?” sorusunu akıllara getirmektedir.

Android P

Android P ile gelen yeni özellikler

Android P’de çentik olayına dört farklı seçenek sunarak çözüm getirmiştir. Geniş, dar, uzun olarak seçebilir veya ben eski usul seviyorum diyerek çentiksiz kullanmaya devam edebilirsiniz. Hızlı ayarlar ve bildirim ekranına gelen bir diğer yenilik ise artık köşeler yuvarlak ve arkada kalan ana ekran bulanık değil net gözüküyor. En dikkat çeken özellik ise gelen bildirimlerde foto ve emojileri görebilecek olmanız ayrıca aramalarda olan hızlı cevap özelliğini kullanarak mesajı açmadan daha önceden belirlediğimiz mesajları bildirim ekranından gönderebiliyoruz.

Android’in çıkışından itibaren belki de hiç değiştirmediği iki özellik bu sürümde güncellenmiştir. Ses menüsü ekranın ortasına indirilmiş tek tuş ile sessiz mod eklenmiş ve bağlı olan bluetooth cihazlarını görebilmemiz sağlanmıştır. Diğeri ise güç menüsü; bu menüde yeniden başlat, ekran görüntüsü al ve telefonu kapat seçenekleri mevcut.

Android yeni güncelleme

Ayarlar menüsünde de yenilikler var. Android Oreo’da koyu renkten açık renge geçtiklerini hatırlıyoruz. Bununla birlikte Google logoların arkasına renkli çerçeveler de getirmiş.

Bu yeni sürüm de bulunduğunuz bina içerisinde yani bir AVM, havaalanı hatta evde 1-2 metrelik bir hassasiyet ile sizin konumunuz belirlenebilecek. API IEEE 802.11 MC wi-fi Round Trip Time (RTT) protokolü ile çalışan bu özellik kullanıcılarda merak uyandıracak gibi duruyor. Yalnız küçük bir uyarı bu sistemi kullanabilmek için cihazların da destekliyor olması gereklidir.

Android P

Android P Markup adında yeni bir foto editörü de eklemiştir. Galeriden düzenle seçeneğine tıklayıp hemen kullanmaya başlayabileceğiniz bu editör fotoğraflarınızın üzerinde çizimler yapıp onları kırpmanızı sağlıyor.

Parmak okuma özelliği olan android telefonlarda lastpass gibi bazı uygulamalar kendi ara yüzünü kullanarak bu özellikten faydalanmaktaydı. Android P’den sonra artık her uygulamanın kendi ara yüzünü kullanarak parmak okutmasına izin verilmiyor. Her uygulama Android’in standart ara yüzünü kullanacaktır.

Artık API sayesinde birden fazla kamerayı aynı anda kullanmak mümkün. Bu sürümden önce bu işlemi yapabilmek için fazlaca emek harcamak gerekiyordu. Ancak Android P ön arka kamera ve zoom desteğini aynı anda kolayca çalıştırabilecek.

Google güvenliğe verdiği önemle bir kez daha taktirleri toplayacak gibi duruyor. Artık ses kayıt ve görüntülü konuşma programları dışında diğer programlar eğer arka planda çalışmıyorlarsa kamera, mikrofon ve sensörlere erişim sağlayamayacak.

Bu sürümün şimdilik sadece Google telefonlarına yüklenebileceğini ve geliştirici değilseniz indirmemeniz gerektiğini hatırlatarak yazımızı sonlandırıyoruz.

Tunahan Aydın

Add comment