voxmedya.com

Apple’da 9 Milyar Dolarlık İstifa

Apple ürünlerindeki muhteşem tasarımların sahibi ve bu güne kadar teknolojiye bir çok yenilik katan Apple’ın gizli kahramanı Jonathan Ive istifa edeceğini duyurdu. İngiliz tasarımcı Apple’da 1992 yılında çalışmaya başladı. Başarıları nedeniyle ülkesinde “sir” ünvanını aldı ve bir çok teknoloji dergisine konu oldu.

Apple bu tasarım devinin istifası ile 9 milyar dolar zarar etti hisse senetleri 1,5 kat azaldı. Bu değer, 2011 yılında kurucu Steve Jobs’ın hastalık sebebiyle istifa ettiğindeki zarardan(10 milyar dolar) sadece 1 milyar dolar daha az. Jonathan’ın şirket için önemini Apple yatırımcıları da iyi biliyor.

Steve Jobs ve Jonathan Ive
Steve Jobs ve Jonathan Ive

Jonathan, Financial Times’a yaptığı özel röportajda LoveFrom adında bir tasarım şirketi kuracağını ve Apple ile çalışmalarına devam edip başka şirketlere de danışmanlık vereceğini duyurdu. Şirketin giyilebilir teknoloji ve sağlık ürünleri üzerine yoğunlaşacağını söyleyen Jonathan, Apple’ın bu alanda çalışmalar yaptığını ve bu çalışmalara katılacağını belirterek “Apple’daki tasarımcı arkadaşlarıma güvenim tam, onlarla birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Jonathan 2012’den bu yana hem yazılım hem de donanım alanında yönetici rollerini üstleniyordu. Apple Perşembe günü yaptığı açıklamada rollerin yeniden dağıtılacağını, tasarım ekibi lideri Evans Hankey’in endüstriyel tasarım başkan yardımcısı ve Alan Dye’ın insan arayüz tasarım başkan yardımcısı olacağını söyledi. Yeni iki yönetici AppleWach’ın geliştirilmesini ve tanıtımını da denetleyen baş operasyon sorumlusu Jeff Williams’a rapor verecek.

Apple'ın Tasarımcısı Jonathan

Apple’ın son dönemdeki tekrar eden tasarımlarının yöneticilere yeni kurulan Apple Park için verilen yeni görevlerin olduğu bu yoğunluktan tasarımların üzerine düşülmediği anlaşılmış ve bu dönemde Apple satışlarında da azalma gözlemlenmişti. Jonathan’ın istifasından sonra tasarımların nasıl bir yol izleyeceği ve tüketiciyi ne kadar tatmin edeceği merak konusu oldu.

KAYNAK

Tunahan Aydın

Add comment