voxmedya.com
Arama Motorlarının Devi Nasıl SEO Yapıyor?

Arama Motorlarının Devi ‘Google’ Nasıl SEO Yapıyor?

Kullanıcı odaklılığın zirvelerinde hüküm süren Google kendi SEO’sunu nasıl yapıyor diye merak ettik ve araştırmaya koyulduk.

Think With Google’ın bir makalesi aklımıza takılan soruları cevaplamamız açısından çok yardımcı oldu.

Google website sahiplerinden özverili çalışmalarını istediği gibi kendi de SEO konusunu, şirketin temel taşlarından biri olarak görüyor. Site sahipleri birçok yoldan sitelerine kullanıcı ve trafik sağlayabilirler. Ücretli reklamlar, sosyal medya postları ve görsel reklamlar bunlardan birkaçı..
Fakat etkili ve bir o kadar da maliyet avantajı sağlayan diğer yol ise organik olarak SEO sonucu elde edilen trafiktir. Parse.ly’nin, web analizleri yapan bir şirket, yaptığı bir araştırmaya göre, geçen yıl yapılan aramaların yarısının publisher’lar tarafından ‘external referral’ olarak elde edildiği gözlemlenmiştir.

SEO’da önemli olan bir konu da yeni bir algoritma güncellemesi geldiğinde de ‘rank kaybetmeden üst sıralarda kalabilmektir. Dünya çapında, Google’da yüzlerce ürün ve pazarlama ekiplerinin yönettiği 7000 websitesi bulunmaktadır. Günlük minimum 200 değişimin yapıldığı bu sitelerin, SEO açısından etkilenmemesi elde değil. Yapılan değişimlerin olumsuz sonuçlanmaması açısından Google ekipleri kendilerine verilen ‘guideline’ devamlı olarak takip etmektedir.

İşte bu yüzden, üst sıralarda her zaman yer alan ve SEO stratejilerini iyi geliştirmiş siteler değişim ne olursa olsun orada kalmaya devam etmektedirler.

Büyük SEO Stratejileri için ‘küçük’ Düşünerek Başlayın

Her ne kadar klişe gibi geliyor olsa da küçük düşünerek başlamak ileride kümülatif olarak bir kazanç getirecektir.
Örneğin; Google My Business’ da, organik trafikte 2 kata yakın artış gözlemlenmiştir. Bu trafiğin kaynağını ise SEO açısından ‘Best Practise’ edilmiş, canonical etiketi, uniqe başlık, sitemap vb. stratejileri websitelerine uygulama olarak görülmektedir.

Uygulanan SEO iyileştirmelerinin sonucunu aşağıdaki grafikte görebilir, değişimin sene içindeki performansını inceleyebilirsiniz.

Google SEO, SEO, Google, Google nasıl seo yapıyor
Google SEO

Eğer sitenizde SEO geliştirmeleri yapıyor ya da bu konular üzerinde çalışıyorsanız Search Console’un URL Inspection Tool’unu kullanabilirsiniz.

Değişime Direnmeyin Onları Kucaklayın

Arama özellikleri, kullanıcıların değişen davranışlarına göre değişim göstermekte ve en alakalı içeriği göstermek için gelişmektedir.
Bugün website trafiğinin %50’si mobilden gelmekte ve Google Aramaları yeni geliştirmeler olan AMP ve PWA (Progressive Web App) özelliklerine hemen adapte olmaktadır.

Örneğin geçen yıl Google, Search Console hatalarını giderme, structured data uygulama ve Think with Google sayfalarına AMP ekleme üzerine çalışmıştır. Bu geliştirmeler sonrasında birçok URL’de genel olarak karşılaşılan AMP geliştirmeleri, impression’ı %200 oranında artırmıştır. Bununla birlikte içeriklerde uygulanan iyileştirmenin, özellikli snippet’ler için daha sık seçilmesine yol açtığını ve bunun sonucunda, günde 1000 ek gösterime yol açtığını tespit etmişlerdir.

AMP hatalarının giderilmesi ile elde edilen impression artışının aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

Google SEO, AMP, PWA,
AMP

Mümkün Olduğunca, Geliştirin & İyileştirin

Birden farklı web siteleri oluşturarak benzer içeriklerle kullanıcıların karşısına çıkmak farklı bölgelerdeki (geographic) kullanıcılar ve müşteri profilleri açısından ilgi çekici olabilir.

Bu uygulama biçimi, Google’da da bir koltuğa sahip olmakla birlikte son denetlemeler, farklı kampanyalar ve pazarlama hedefleri için near-duplicate, duplike’ye yakın, içeriklerin olduğunu ortaya koymuştur.

Burada açığa çıkan problem ise şüphesiz duplicate content’dir. Duplicate içerikler kullanıcıların kafalarını karıştırmakla kalmayıp arama motorlarının da kafasını karıştırmaktadır.

Birden fazla site yerine bütün özellikleri içerisinde barından özgün ve kaliteli bir içerik oluşturmak, organik trafiği artıracak bir temel etken olacaktır.

Bu audit’ten sonra Google, pazarlama alanındaki websitelerini Google Retail altında toplamaya karar vermiştir.
Ellerinde bulunan 6 adet eski websitesini temizleyerek, tek bir çatı altında toplama amacıyla içerikleri birleştirme ve sadece bir site üzerine odaklanarak yaptıkları bu çalışma, call-to-action ve click-through-rate’i 2 katına çıkartarak organik trafiği %64 oranında artırmıştır.

call to action, CTR

Google SEO Stratejilerini Sitenizde Uygulayın   

Google’ın uyguladığı bu stratejilerini sizde sitenizde uygulamak istemez misiniz?

Yukarıda verilerle açıklanan gelişmeler, Google’ın üzerinde özenle çalışarak kazanımlarının ne denli olduğunu bizlere göstermektedir. Tıpkı diğer şirketlerde de olduğu gibi Google, kendi uyguladığı SEO’ya her zaman doğru budur demeyerek geliştirmeye çalışmaktadır.

Odaklandığı bu 3 SEO stratejisiyle kendi özelindeki hataları gidererek performans artışını kullanıcılarına örnek olması açısından paylaşmıştır.
Uyguladıkları bu strateji, yeni değişikliklere uyum sağlayacak kadar esnek, bir o kadar güçlü ve tüm sitelere uygulanabilecek kadar responsive olmasıyla dikkat çekmekte ve ufak bir checklist olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak: Think With Google  

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment