voxmedya.com
2018 SEO Trendleri

Arama motoru optimizasyonu için ölçmeniz gereken 4 temel alan

Bu gün başlayın….

SEO performansınızı ölçmek çok önemlidir.
Çok şükür, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamamıza yardımcı olan, hem ücretsiz hem de ücretli, inanılmaz derecede güçlü ve kullanışlı bazı SEO araçlarına erişebilecek kadar şanslıyız.
Ancak bu araçlar ile hangi ölçütleri ölçmelisiniz?

SEO Nasıl Ölçülür: 3 Temel Soru

Genel olarak, ölçüm için neyin mantıklı olduğunu düşünmeyi severim.
Bu da şu üç temel soruyu beraberinde getiriyor:

Ne ölçebilirim?

Ölçmek için deneyebileceğiniz binlerce farklı metrik vardır, ancak yalnızca sonlu bir küme ölçebilirsiniz.
Örneğin, bir Fortune 500 şirketi için çalışıyorsanız, muhtemelen müşteri erişimi, A / B testi, pazar payı, gelir ve diğer birçok metrikle ilgili verileriniz olur.
Ancak, küçük bir e-ticaret web sitesiyle tek bir perakende mağazasına odaklanmış küçük bir işletme için SEO yapıyorsanız, karar vermek için muhtemelen içgüdülerinize çok daha fazla güveneceksiniz ki bu ölçülebilir değildir.

Patronum ve / veya Şirketim İçin Önemli olan nedir?

Patronunu mutlu etmek zorundasın.
Belki herbir çeyrekte ulaşmanız gereken gelir hedefleriniz var, ya da patronunuz trafiğe daha fazla odaklanıyordur, hatta Google’da tuttuğunuz ortalama konumdan daha fazla. Belki de sadece kendi isimleri için ilk olmak isterler.
Bu metriklerin bazıları makul ve bazıları daha az makul olacaktır.
Sonunda patronunuzu veya müşterinizi mutlu edecek şeyleri ölçmelisiniz. Başarıların onlar için neye benzediğini bildiğinizden emin olun.

Neyi kontrol edebilirim?

Kontrol edemeyeceğiniz şeylerde kendinizi ölçmek istemeyebilirsiniz.
Örneğin, sitenizdeki içeriği değiştirmek için erişiminiz yoksa (sakın gülmeyin, böyle şeyler olabiliyor) veya BT’yi sizin adınıza değişiklik yapmaya yönelik herhangi bir yeteneğiniz yoksa, kontrol edemediğiniz öğelerle ilişkili şeyleri ölçmek istemezsiniz.

Mükemmel bir dünyada, birden çok ortmdaki değişimi etkileyebiliriz. Ama gerçekte, çoğu zaman ellerimiz bağlıdır.
Etkileyemeyeceğiniz şeylerde kendinizi ölçmeyin.
Tamam, şimdi bu soruları yanıtladığınıza göre, ölçüm yapmaya başlama zamanı.
İşte SEO için ölçmeniz gereken dört temel alan.

1- SEO Trafiği

SEO kaynaklarından sitenize yönlendirilen trafiğin (ziyaretlerin) miktarını ve eğilimini izlemelisiniz.
Sadece Google organik trafiğini takip etmek isteyebilirsiniz ya da diğer arama motorlarını veya organik içeriği bir bütün olarak izlemek isteyebilirsiniz.
Çoğu insan organik trafiği normal trafiğin bir yüzdesi olarak izlemekte, ancak bu metriğin bir çok nedenden ötürü kusurlu olduğunu düşünüyorum, özellikle de ücretli etkinlikteki herhangi bir dalgalanma bu metriği işe yaramaz hale getirecektir.
Ben özellikle sitenin belirli bölümlerine olan trafiği izlemeyi seviyorum:
Ana sayfalar
Kategori sayfaları
Ürün veya bilgilendirme sayfaları.
Blog veya haber sayfaları.
Bu, belli çabalarımızın başarımızı ne denli etkilediği konusunda bize yardımcı olur.

2- SEO Pozisyonu veya Sıralaması

SEO uzmanlarının birçoğu, raporları sıralamaktan nefret ettiklerini söyleyerek kayda geçti. Sıralamaların çok hatalı bir metrik olduğunu düşünüyorlar.
Bu genel olarak doğrudur. Kişiselleştirme, yerelleştirme, çok sayıda arama özelliği (ör. Öne çıkan snippet’ler, Bilgi panelleri) ve SERP’lerdeki diğer pek çok değişkenin, bir terim için birinci sıradasınız demesi çok az anlam ifade eder.
Bunun yerine, müşterilerimi trendlere bakmaya teşvik ediyorum.

* Anahtar kelimeleri kategoriler halinde gruplayın ve uzun bir süre boyunca takip edin.         Zaman içinde bu anahtar kelimeler için ortalama konuma bakın.
*  Sonucun “gerçek sırasını” ölçün – organik için 1 numara, ancak PPC ve yerel listelerde       çarpanlara göre # 7 mi?
*  Bir anahtar kelime için sıralayan sayfayı izleyin. Tutarlı mı yoksa dalgalanıyor mu? Bu         ifade için iç rekabete işaret edebilir. Belirli bir grup / kategori anahtar kelimesi için             sıralama gerçekten iyi mi? Bu, bu sayfada doğru bir şey yaptığınızı gösteriyor olabilir;       yani sitenizin diğer alanlarına uygulayabileceğiniz bir şey.

3- Müşteri Katılımı

Bu, çok farklı şeylerden oluşabildiği için izlenmesi çok zor bir unsurdur.
Nihayetinde, bilmek istediğiniz şey: Sitenize ziyaretçi geldiğinde, bir tür eylem gerçekleştirir mi? Bu eylem siteye göre değişebilir.
Bir site müşterinin çok fazla sayfa görüntülemesini ve sayfalarca okuma yapmasını isteyebilir, bu durumda sitede uzun bir süre ve oturum başına görüntülenen birçok sayfa ideal olabilir.
Başka bir site müşterinin bir satın alma işlemi yapmasını isteyebilir; bu durumda, satışa yönelik ilerleme ideal olur.
Ve yine başka bir site müşterinin bir öncü formu tamamlamasını isteyebilir, bu durumda öncü formunun tamamlanması idealdir ve bu muhtemelen çok az adım gerektirir ve belki de çok kısa bir süre içinde hiç bir huni?????? gerektirmez.
Bazı siteler geri dönen müşteriler isterken ve bazıları yeni müşteriler istemektedir. Çoğu ikisi iyi bir kombinasyonunu isteyecektir. Çoğu zaman bir anahtar metrik SEO’nun kullandığı yeni müşteri sayısıdır.
Müşteri katılımı ölçümleri büyük ölçüde farklılık gösterirken, SEO başarısını ölçmenin temel bir unsurudur ve genel hedeflerinizin bir parçası olmalıdır.

4- Gelir veya Üretilen Potansiyel Müşteriler

Son olarak, çoğu site için en önemli olana geliyoruz. Gelir.
Bu, tamamlanmış satışların biçimini alabilir veya kaliteli potansiyel müşteriler olabilir.
Gelirin takibi oldukça kolaydır, ancak insanların çoğu zaman takıldığı yerleri takip etmektedir.
Birden fazla müşteri ile yaptığım şey, bir potansiyel müşteri takip sistemi kurmak. Müşteriyi kazandıklarında, yaptıkları ilk şey, aşağıdaki gibi bir puan sistemi kullanarak, onları sınıflandırmaktır:

leads-matrixPotansiyel müşterileri sınıflandırarak, SEO ekibine her hafta potansiyel olarak kaç adet “puan” üretildiğini bildirebilirler. Sonra, eğilimi ve izlenebilirliği olan geçerli bir metrik haline gelir.

Sonuç

Bu dört temel SEO metriği sadece başlangıçtır – ve her biri süper önemlidir. Ancak, SEO’yu ölçmenin daha birçok yolu vardır.
Yani SEO’nuzun başarısını henüz ölçmediyseniz, daha fazla beklemeyin. Bu gün başlayın!!!!

Kara Emir

Add comment