voxmedya.com
benzer icerikler

Asıl Sorun Benzer İçerikler!

IP nedir?

IP (İnternet Protokolü), bir ağda iletişim kurabilmek için gerekli olan bir aygıt belirleyicidir. Bu IP’leri tanımlama görevleri ise Internet Servis Sağlayıcılarına (IPS) verilmiştir. Bu sağlayıcılar internet ile bağlanmak isteyen cihazlara benzersiz adresler tanımlamaktadır. IP’ler sayesinde telefon/tablet/bilgisayar gibi elektronik cihazları kullanıp internete bağlanmak isteyen kişilerin adreslerine ve konumlarına ulaşılabilir.

Benzer içerikler

Ip adresini ikametgah adreslerine benzetebiliriz.

Benzer içerik mi? Aynı IP adresi mi?

IP adresini tanımladıktan sonra site yöneticilerinin aynı IP adresi üzerinden birden fazla site sahibi olmaları ve yönetmeleri sorusu karşımıza çıkabilir. İşte bu yazıda içeriklerin ve IP’lerin ne gibi problem yaratacağına bakacağız.

Geçtiğimiz günlerde Google’dan John Mueller, aynı IP adresinde birden fazla websiteye sahip olmanın doğal olarak sorun olmadığını açıkladı.

Fakat bu sitelerin benzer konular ve benzer içeriklerinin olması sorun olabilir.

Webmaster’lar birçok siteyi aktif olarak yönetebilir ve bu sitelerde içerikler üretebilirler. Mueller, aynı IP üzerinden yapılan yöneticiliklerin ve site sahipliklerinin Google aramalarında sorun olmadığını açıkladı.

Asıl sorun ise aynı IP adresi değil, benzer içeriklerdir.

Google organik aramalar, site sahipleri için büyük önem arz etmektedir. Sitelerin arama sonuçlarında üst sıralara taşınmaları birden fazla kriterlerin incelenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Uygun bir SEO ve backlink ile büyük bir kısım optimize edilebilir.

Uygulayabileceğiniz basit SEO stratejilerini bu yazımızdan okuyabilir ve böylece SEO performansınızı artırabilirsiniz.

Benzer içerik sorununa gelecek olursak asıl problemin burada olduğunu belirtebiliriz.

Benzer içerikler ya da kopya içerikler Google tarama botları tarafından kaliteli ve sağlıklı içerikler değillerdir. Bu konuda Rand Fiskin’in 10 kat daha iyi içerik oluşturmak için verdiği tavsiyelere göz atmak kaliteli içerik konusunda kolaylıklar sağlayacaktır.

Benzer içeriğe sahip olan siteler botlar tarafından iki şekilde sınıflandırabilir.

  • Yönlendirme siteleri
  • Kalitesiz

Mueller, bu iki sorunun çözümü için IP adresinden ziyade içerikleri özgün ve kaliteli yazmaya odaklanmanın daha faydalı olacağını tavsiye etmiştir.

Aksi halde Mueller’in belirttiği üzere; benzer içerik sahibi olan sitelerden Google algoritmaları sadece bir tanesini arama sonuçlarında gösterecektir.

Sonuç olarak

Her ne konuda olursa olsun bunlar kişisel bloglardan e-ticaret sitelerine bilgi sitelerinden haber sitelerine kadar içerikler kopyalanmamalı ve özgün içerikler oluşturup hem Google arama sonuçları hem de kullanıcı deneyimi açısından kaliteli bir şekilde kullanıcıların karşılarına çıkarılmalıdırlar.

 

 

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment