voxmedya.com
Bakış açınızı değiştirecek 7 TED konuşması

Bakış açınızı değiştirecek 7 TED konuşması

TED, dünyanın önde gelen düşünürlerinin, kendilerini en fazla heyecanlandıran fikirleri paylaşmak üzere katıldığı yıllık bir konferanstır.

“TED” adını geleceğimiz şekillendiren üç ana konunun –Teknoloji, Eğlence ve Tasarım – ilk harflerinden oluşur. Katılımcılarına göre kendi yaşamlarına ve iş hayatına uyarlayabilecekleri bir deneyim, olağandışı görüşler ve güçlü bir ilham kaynağıdır.

Bir dijital pazarlamacı iseniz bu yolda kendinize arayacağınız taze fikirler ve iş-yaşam dengesi oluşturma konusunda, TED Talks’un sizlere tavsiye edeceğimiz bölümlerindeki konuşmalarda bulabilirsiniz.

Önemli ted talks konuşmaları

1.   Teknolojinin dikkat dağınıklığındaki rolü – Tristan Harris

Üzülerek şunu belirtmek isterim ki teknoloji günümüzde vakit geçirilecek bir araç olarak, insanların hayatlarına girmiş bulunmaktadır. Tristan Harris ise konuşmasında teknolojinin, insanların eline geçen büyük bir güç olarak tanımlayıp bu konu üzerine odaklanıyor.

Eğer insanlar ellerine geçen bu gücü nasıl kullanacaklarını bilirlerse bu onları dikkat dağınıklığından da uzaklaştırmış olacaktır.

Sosyal medya üzerine pazarlamacı olarak çalışan bireyler için dikkat dağılımı konusu daha can sıkıcı hale gelmeye başlıyor.

Bu konuşma daha çok odaklanmanıza yardımcı olacak harika fikirler ve yöntemleri uygulamanıza yardımcı olabilir.

Tristan konuşmasında tasarımcılardan odağın pozitif katkı sağlama üzerine çekilebileceğini söylüyor. Aynı zamanda teknoloji dikkat dağıtırken, insanların hayatlarına da katkı sağlayacak şekilde tasarlanmasının daha faydalı olacağını da belirtmektedir.

2.   Marka kontrolünü kaybetmenin 3 yolu – Tim Leberecht

Sosyal medya pazarlamacıları markalarının sürekli gündemde olmasını isterler. İnsanların markaları hakkında söyledikleri her şeyi kontrol altında tutmak isteseler de pek mümkün değildir.

Aynı sektörde çalıştığınız markalar aralarında yapılan konuşmaları da engellemeniz mümkün olmadığı gibi markanızın kötülenmesini de istemezsiniz.

Stratejist ve yazar Tim, marka sahiplerine bu durumla başa çıkmaları için teşvik edici yöntemler paylaşıyor.

Markanız adına şeffaf olmak bireylerin size olan güvenini artıracaktır. Böylelikle sizde sürdürülebilir markalar arasına adınızı yazdırabilirsiniz.

3.   Fikirlerinizi nasıl yayabilirsiniz? – Seth Godin

Kitlenizin bir takım halinde harekete geçmesini istiyorsanız, fikirlerinizin yaygınlaşması ve gerçekleşmesi için Seth Godin’in sizlere sunduğu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Her markanın söyleyeceklerini, önemseyen bir grubu vardır.

Godin, o grubu bulmak için sizin yola çıkmanız gerektiğini söylüyor. Hitap ettiğiniz kesim ile yapacağınız konuşmalar, fikirlerinizin yayılmasında büyük rol oynar. Bu her ne kadar zor gibi görünse de sosyal medya pazarlamacısı olarak yararlanabileceğiniz bir yoldur.

4.   Twitter maceraları – Andrew Fitzgerald

Medya ve içerik paylaşımı, sosyal platformların ortaya çıkışından itibaren, sürekli olarak değişiklik gösteriyor ve bu konuda Andrew’in getirmiş olduğu bakış açısı, onun konuyu ne kadar iyi çözümlediğini bizlere gösteriyor.

Andrew Fitzgerald, Twitter’ın diğer sosyal medya platformlarında da sıkça kullanılan Anılar/Hikaye departmanında editörlük yapıyordu. Görevi süresince markaların nasıl çeşitli platformlar üzerinde etkili olacağını, çalıştığı departman için açıklıyor, bu departman da odak noktasının gerçek zamanlı hikayeler olduğu üzerine çalışmalarını yapıyordu. Şimdiki sorumluluk alanı ise Hearst Magazine’nde dijital içerik yöneticiliğidir.

Bir sosyal medya pazarlamacısı olarak, bu konuşma hikaye anlatma sanatını, ilham verici olarak açıklaması ve gerçek ile kurgu arasındaki bulanık çizgileri keşfetmeye davet etmesi ile listenizin başında olmalıdır.

5.   Boş zamanımızı nasıl kontrol ederiz? – Laura Vanderkam

Dijital pazarlamacıların kendilerine fırsat bulup ayırabilecekleri zaman çok kısıtlıdır. Sürekli bilgisayar ekranına bakarak geçirdikleri zaman çok fazla olduğu için hava almaya çıkmak için vakit kovalarlar.

Zaman yönetim uzmanı Laura, kendinize zaman yaratma konusunda sizlere yardımcı oluyor. Konuşmasında gün içerisinde yapacağınız işleri önceliklerine göre sıralayıp plan yapmak hem değerli zamanınızı etkin kullanma adına hem de işleriniz için daha verimli çalışma imkanınızın olacağından bahsediyor.

Vanderkam, iş-yaşam dengesi üzerine odaklanıyor ve bu konu ile insanlara önemli olan işleri için zaman ayırmalarına yardımcı olmak istiyor.

Sosyal medya kariyerinizde başarılı olmak istiyorsanız zamanınızın yönetimi sizin elinizde olmalıdır.

6.   Videolar neden viral hale geliyor? – Kevin Allocca

Youtube trend yöneticisi Alloca, kariyerini viral videoları analiz etme üzerine geçiriyor. Eğlenceli konuşmasında bulacağınız özgün fikirler, videolarınızın geniş kitlelere yayılmasında sizlere yardımcı olacaktır.

Alloca’ya göre videoların viral hale gelmesinin 3 ana sebebi vardır.

  1. Videodan etkilenen insanların videoyu herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın yayması.
  2. Toplumun katılması nedeni ile viral olması. Örneğin meydan okuma videoları. Bu tarz videoların sonuçları bir reaksiyon gerektirdiği için kitleler halinde yayılmaları çok kısa zamanda gerçekleşebiliyor.
  3. Sonuncusu ise videoların tamamen beklenmedik şekilde viral hale gelmesidir. Aynı tür içeriklerin belli bir zamandan sonra sıkıcı geldiği zamanlar sadece içeriklerinizdeki küçük bir değişim videolarınızı beklenmedik şekilde virale dönüştürebilir.

7.   The New Yorker virgül kraliçesi – Mary Norris

İçerikleriniz de yapacağınız küçük bir yazım hatası, sosyal medya pazarlama kampanyanıza ciddi şekilde zararlar verebilir. The New Yorker’ın kopyalama editörü Norris, uygun dilbilgisi ve noktalama işaretlerinin ne kadar önemli olduğunu bilir ve konuşmasında bu konu üzerine odaklanıyor.

Doğru kopyalama düzenlenmesinin önemi ve kopyalama editörlerinin izleyecekleri süreç Mary’nin konuşmasında detaylı olarak bizlere anlatılıyor.

Diğer konuşmalar gibi bu konuşmanın da önemi oldukça yüksektir. Çünkü stres altına girmeden sorunu çözmek için uygun adımları burada bulabilirsiniz.

Özetleyecek olursak TED platformu herkese ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Tavsiyede bulunduğumuz bu konuşmaları takip edebilir, bundan sonraki süreçte de binlerce konuşma arasından eksik olduğunuz veya kendinizi daha fazla geliştirmek istediğiniz konular da uzman kişilerin tavsiyelerini dinleyebilirsiniz.

 

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment