voxmedya.com
Sosyal medya

Başa (taç-bela) Sosyal Medya

Günümüzün modern dünyasında sosyal medya oldukça büyük bir yer kaplamaktadır, hatta onu hayatımızdan çıkarmak neredeyse imkansızdır. Bugün neredeyse her bireyin bir sosyal medya hesabı var ve bu insanlar akıllı telefonlar sayesinde gün içerisindeki tüm aktivitelerini paylaşabilmektedir. Bu denli popüler olan sosyal medyanın insanlığa faydası oldukça fazladır, fakat bunun yanında dezavantajları da gözden kaçırılmamalıdır.

Facebook, instagram, snapchat

Sosyal medyanın temel faydalarından biri iletişimi kolaylaştırmasıdır. Bir başka deyişle, uzaktaki dostlarınızla veya akrabalarınızla kolayca iletişime geçmenizi sağlar. Bir başka avantajı ise güncel haberlerin çok hızlı yayılması ve hemen herkesin kısa sürede toplumu ilgilendiren mühim olaylardan haberdar olmasıdır. E tabi bu kadar insanın bir araya gelmesi pazarlamacılar içinde bulunmaz fırsat olmuştur, bu sayede sosyal medyada büyük bir pazarlama merkezi olmuştur.


Sosyal medyayı faydalarının yanında zararlarıyla da irdelememiz gerekir çünkü insan için bir konu hakkında fayda-zarar terazisinin ne dediği çok önemlidir. Öncelikle şu çok iyi bilinen bir realitedir ki, sosyal medya bir bağımlılıktır, onunla uğraşan insanlar vakitlerinin önemli bir çoğunluğunu sosyal medya hesaplarını kontrol ederken harcamaktadır hemde yapmaları gereken daha önemli işleri olmasına rağmen. Bu platformun bir diğer zararı ise insanları gerçek toplumdan uzaklaştırması ve asosyal insanların toplumda artmasına neden olmasıdır. Son olarak yeterli hayat tecrübesi olmayan gençlerin bu tür platformlarda kolayca kandırılabilmesidir. Bu tür durumlarda gençler duygularını kontrol edebilmeli ve öncelikle bulundukları ortamın sanal bir ortamdan ibaret olmasını bilmeleri gerekmektedir.

Son olarak, görüldüğü gibi sosyal medya hem faydalı hem zararlıdır, fakat her zaman olduğu gibi iş yinede insanın iradesinde bitmektedir. Şayet irademizi doğru tercihler yönünde kullanırsak sosyal medya hayatımızı oldukça kolaylaştıracak bir olgudur. kullanırken dikkatli davranmalıyız ki fayda-zarar terazimiz doğru noktayı ağır göstersin.

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment