voxmedya.com
Cornerstone content

Cornerstone Content Nedir?

Web sitenizdeki en önemli makaleler cornerstone (köşe taşı) içerik parçalarıdır. Arama motorlarında en üst sıralarda yer almak istediğiniz sayfalar veya mesajlardır. Bu makaleler işinizi yansıtıyor, misyonunuzu iletiyorlar bundan dolayı son derece iyi yazılmış olmalılar.

Bu gönderide, cornerstone içeriğiyle ilgili bilmeniz gereken her şey açıklanmaktadır. Bunun ne olduğunu, SEO için neden önemli olduğunu, bu tür içeriklerin nasıl yazılacağını ve yazılarınızdan cornerstone makalelerinize nasıl bağlantı kurmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Hangi makaleler benim cornerstone içeriğimdir?

Cornerstone içeriklerinizi dikkatli seçin. Birinin web sitenizi ziyaret ettiğinde okumasını istediğiniz dört veya beş sayfayı düşünün. Bu makaleler sitenizin köşe taşları olmalıdır. Hangi makaleler sizin için en önemli? En eksiksiz ve yetkin olan hangileri? Sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler hakkında cornerstone makaleler yazmalısınız.

Yoast SEO eklentisi bir makalenin cornerstone içeriğinin olup olmadığını belirtmek için bir seçenek içerir, bu çok önemlidir. Makaleleri cornerstone olarak işaretlerseniz, Yoast SEO sağlam bir dahili bağlantı yapısı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

cornerstone content
cornerstone content

Cornerstone makalelerinizi işaretlemek, gönderi özetinizde bir listesini oluşturabileceğiniz anlamına gelir, böylece bunları iyileştirmek için kolayca üstünde çalışabilirsiniz. Ve en önemlisi, Yoast SEO Premium’daki bağlantı önerisi aracı, cornerstone içeriği olarak işaretlediğiniz makalelere öncelik verecektir. Böylece, ilgili bir konu hakkında yazıyorsanız, belirli bir konuyla ilgili en iyi makalenizi eklemeyi asla unutmazsınız.

Web siteniz çok büyükse, daha fazla cornerstone olacak. Muhtemelen birden fazla konu hakkında yazacaksınız, bu nedenle her bir kategoriden bir cornerstone makalesi seçtiğinizden emin olun.

SEO için cornerstone makaleleri neden bu kadar önemli?

Herhangi bir SEO stratejisinde cornerstone içerik önemli bir rol oynar. Çok popüler olan arama terimleri için sıralama yapmak zor olabilir, ancak bir köşe taşı yaklaşımı bu rekabetçi arama terimlerini ele almanıza yardımcı olabilir. Benzer konularda birçok makale yazarsanız, Google’a hangisinin en önemli olduğunu söylemeniz gerekir. Aksi takdirde, arama sonuçlarında bir yer için kendi içeriğinizle rekabet edeceksiniz. Gönderileriniz arasında doğru dahili bağlantı yapısını sağlamak Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu bildirir.

Cornerstone için bağlantı yapısı

Cornerstone makaleleri sitenizin piramidinin en üstünde yer almalıdır. İdeal olarak, birileri doğrudan ana sayfanızdan cornerstone makalelerinize gelebilmelidir. Ayrıca, benzer konularla ilgili tüm diğer yayınlarınız cornerstone makalesine geri dönmelidir. Siteniz geliştikçe, bu konuya başka açılardan baktığınız, her biri cornerstone makalenize bağlanan yeni blog yazılarını yazacaksınız. Bu dahili bağlantı yapısı, Google aramalarında cornerstone içerik makalelerinizin sıralanma şansını artıracaktır.

Text link sayacı

Yoast SEO ile, bir gönderinin kaç tane iç bağlantıyı işaret ettiğini ve kaç tane gönderinin bu içeriğe bağlantı kurduğunu görmek için cornerstone yazısıyla ilgili makaleleri genel bakışa göre filtreleyebilirsiniz. Bu metin bağlantısı sayacı son derece kullanışlıdır, çünkü cornerstone içeriğinizin diğer ilgili postalardan yeterince bağlantıya sahip olup olmadığını bir bakışta görebilirsiniz:

Text link counter
Text link counter

Cornerstone analizi

Gerçekten de cornerstone makalelerinizi mükemmel hale getirmek istiyorsanız, cornerstone için özel içerik analizine ihtiyacınız var. Bu makalenin daha uzun olması, mükemmel içeriğe sahip olması, okuyucunun dikkatini yüksek tutması ve yüksek puan almasını istiyorsanız, cornerstone olarak işaretlenen içerik, içerik analizindeki SEO ve okunabilirlik konusunda her zamankinden daha katı bir şekilde değerlendirilecektir.

Cornerstone sayfalardaki içerik

Cornerstone içerik her zaman içerik sayfaları olmalı yani bir blog yazısı veya bir sayfa olabilir. Ancak hangisi olursa olsun, sık sık bunları güncellemelisiniz. Cornerstone makaleleri açıklayıcılar ve bilgilendirici makaleler olmalı ve onları en rekabetçi anahtar kelimelerle süslemelisiniz.

Cornerstone makaleler genellikle oldukça uzun, belirli bir konuyla ilgili önemli olan her şeyi kapsar. Yazma becerilerinizin birçoğunu kullanmanız gerekir. Uzun bir yazı, özellikle bir ekranda okunması zor olduğundan, çok sayıda başlık kullandığınızdan emin olun.

Ücretsiz SEO ipuçlarını alın!

Web sitenizin SEO’sunu, kullanılabilirliğini ve dönüşümünü nasıl optimize edeceğinize dair haftalık ipuçları alın.
Yeni özellikler ve diğer ücretsiz eklentiler hakkında ilk siz haberdar olun.

Buyrun haberdar olmaya buradan başlayın.

Kaynak: What is Cornerstone Content? (EN)

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

5 comments

 • Peki kaç içerik işaretlenmeli? Her içeriğimi işaretlemek tabi SPAM belirtisi ama mesela 500 içeriğim varsa 50 tane seçmeli miyim? Seçim neye göre olmalı, onu tam oturtamadım. 🙁

  • Selam Arif

   İçerikte de belirtildiği üzere bir kategori altında bir içeriği işaretletmeniz doğru bir işlem olacaktır. Amacımız o kategori özelindeki diğer içeriklerinizden biraz daha farklı olduğu bildirmek.

   Normal de içeriklerimizin önem derecesini Canonical etiketi ile sağlıyoruz. İçeriklerinizin her birinin Canonical tag’inin olması Yoast eklentisinin sunduğu bu özellikten daha önemlidir. Ve doğrudan Google’a içeriğin özgün olduğunu ifade eder.

   Özetle Yoast’ın sunduğu bu özelliği işaretlerken içeriğin siteniz için ne kadar önemli olduğu bakmalıyız. Eğer 500 içerikten 300’ü çok önemli ise 300 tanesine, 10 tanesi çok önemli ise sadece onlara verebilirsiniz.

   Bundan önce Canonical’lerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Duplicate Content ile alakalı bir içeriğimiz Canonical hakkında yardımcı olabilir