voxmedya.com
dijital pazarlama

Dijital Pazarlamada Stratejinin Önemi

Dijital pazarlama konusunda gelişmek istiyorsan nereden başlamanız gerektiğini bilmek zorundasınız. Dijital pazarlama bir çok şirket için ortak bir zorunluluktur çünkü bu şirketler müşterileri satın almayı ve onları elde tutabilmeyi, dijital ve mobil dünya kanalları sayesinde başarılacağını bilmektedir. Fakat bazı şirketlerin kitlelerini etkili bir şekilde büyütmek ve birleştirmek için entegre bir planı yoktur, bu yüzden bu makalenin ilerleyen kısımlarında vurgulanan 4 sorundan muzdariptirler ve rakiplerine karşı kaybetmeye mecbur olurlar.

Dijital pazarlama stratejisi üretmenin zorlukları

Herkesin tahmin edebileceği üzere karşılaşılan ilk zorluk, bir pazarlama planı oluşturmaya çalışmaktır. Bu planın kompleks bir plan olması gerekmez, bu gereksiz ve zaman alan bir endişedir, yalın bir planlamanın, izlenecek stratejileri belirleme açısından daha iyi olması muhtemeldir. Planınızın çok büyük bir rapor olması gerekmiyor, dijital planınızı hızla uygulamak için 90 günlük planlama temeline dayanan yalın bir dijital plan oluşturmanız önerilir.

Bir başka zorluk ise dijital pazarlamanın kapsamı ve ölçüsüdür.Arama motoru, sosyal medya ve e-posta pazarlamasından web sitenizin dijital deneyimini geliştirmeye kadar pek çok harika dijital pazarlama teknikleri vardır.Her dijital pazarlama tekniğinde, başarı için önemli olan birçok ayrıntılı taktik vardır, bu yüzden değerlendirilmeleri ve önceliklendirilmeleri gerekir örneğin e-posta otomasyonu için dinamik içerikten, web sitesi kişiselleştirmesine hatta gökdelenlerle alakalı reklam içeriklerine kadar uzanan taktikler mevcuttur.

Bir dijital pazarlama stratejiniz var mı?

2012’den beri dijital pazarlama stratejilerinin ne kadar yaygın kullanıldığını görmek için gayri resmi bir anket gerçekleştirildi. Sonuçlar yıllar boyunca bazı büyük gelişmeler gösteriyor. Ankat sonuçlarına göre bir kaç yıl önce %75 oranında plansız bir dijatal pazarlama olduğu tespit edilmişti, şu anda ise bu oran %49’a kadar düştü, ancak bu hala oldukça yüksek ve neredeyse bu işi yapanların yarısı hala hiçbir strateji olmadan dijital pazarlama yapıyor demektir. Dijital pazarlamanın benimsenmesi ile ilgili anket bulguları aşağıdaki gibidir:


Bu nedenle yapılan araştırmalar, dijital stratejisi olmayan girişimcilere planlamaya yönelik bir yaklaşım önermektedir.Bu şirketlerden biri değiseniz, tebrikler! fakat bir planınız yoksa yazının devamını okumanızda fayda var.

Dijital pazarlama stratejisine ihtiyaç duymanız için 4 neden:

1. Hedef kitlelerin belirsizliği

Araştırmalar, dijital stratejisi olmayan şirketlerin, yeni müşteriler kazanma veya mevcut müşterilerle daha derin ilişkiler kurma konusunda net bir stratejik hedefe sahip olmadıklarını tespit etti. Dijital pazarlama hedefleriniz yoksa bununla beraber hedeflere ulaşmak için yeterli kaynak kullanmazsanız, şirketinizin geleceğini analiz edemezsiniz.

2. Rakiplerinize pazar payı sağlamış olmaları

Dijital pazarlamaya yetecek kadar kaynak ayırmıyorsanız, rakiplenizin gözünde bittiğinizin resmidir ve onlar bir daha rekabet edemeyeceğiniz seviyeye yükselecektir.

3. Online kitleleri yeterince tanımamaları

Çoğu zaman dijital ortamın “en ölçülebilir ortam” olduğu söylenir. Ancak Google Analytics ve benzerleri yalnızca ziyaret hacimlerini, ziyaretçilerin duygularını değil, düşündükleri hakkında da bilgi verecektir. Dijital ortam, geri bildirim araçlarını kullanak müşterilerinizin ihtiyaçlarını görmenizi ve bu doğrultuda yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

4. Optimize etmekte güçlük çekmeleri

Bir web sitesi olan her şirketin analitiği olacaktır çünkü her üst düzey yönetici ekibini düzenli olarak kontrol edemiyor, onların şirket değerlerine ve planlarına göre hareket edip etmediğini gözlemleyemiyor. bu sebepten optimize olabilmek için yani hataların gözden kaçmaması için kesinlikle dijital ortama ihtiyaç vardır.Bir strateji, temelleri doğru bir şekilde atmanızı sağlar ve bununla birlikte, online satışlarınızın arttırır ve akabinde pazarlama özelliklerinizin sürekli iyileştirilmesine katkıda bulunur.

İlgili bir başka makale: Dijital pazarlamada ihtiyaç duyulan 10 yetenek

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment