Doğal backlink nedir? Nasıl elde edilir?

PAYLAŞ

İster bir müşteri arayüzüne girmek ister patronunuz neden kaliteli backlinkler almadığınızı soruyor olsun işte bu sırada size yardımcı olacak tek şey backlinklerin nasıl kullanıldığıdır.

Bu yazı, her bir backlink türünü anlamanıza yardımcı olacak, size tanımlar sağlayacak ve aynı zamanda hangi tür backlinklerin sıralamanızı yükseltmesine yardımcı olabileceğini, birkaç temel bilgiyle aktarmış olacaktır.

Gönderideki stratejiler belirli backlink türleri hakkında süregelen tartışmalardan uzaklaşmanıza ve kafanızda soru işaretlerinin en aza indirmesinde sizlere yardımcı olacaktır.

Doğal backlink nedir?

Doğal backlink
Doğal backlink

Doğal backlink

Doğal bir backlink, organik olarak oluşur. Fakat;

Doğal backlinkler şunları yapamaz:

 • Takip parametrelerine sahip olmak.
 • Sponsorlu veya ücretli içerikler arasında bulunmak.
 • JavaScript’leri veya para kazanma araçlarını yönlendirmek.

Aslında bakarsanız her içeriğin, web sitesinin ya da herhangi bir kaynağın referansı olacak bir backlinki, doğal olarak mevcuttur.

Doğal olmayan backlink

Doğal olmayan backlinler; PR şirketleri ve medya alıcıları tarafından yerleştirilebilir, izlenebilir veya bağlı programlar, TBM kampanyaları, etkileyiciler ve para kazanma senaryoları yoluyla doğal olmayan backlink sağlanabilir.

Potansiyel olarak Google’ın sitenizde manuel olarak işlem yapmasına neden olabilirler ya da kazanılan / doğal olmamaları nedeniyle Google’ın Penguin Algoritması tarafından kaldırılabilirler.

Doğal olmayan backlinkler nelerdir?

 • UTM kaynağı ve ortamı gibi izleme parametreleri olanlar,
 • Bir sitedeki sponsorlu içerikte bulunan linkler (arama motorları, içeriği kimlerin ödediklerini bilmediğinden).
 • Para kazanma komut dosyalarını kullanan sitelerden perakendecilere bağlantı için ödeme aldığınız linklerdir.

Bu linkleri sitenin temel kodlarında, yönlendirmelerde ve diğer haritalama tekniklerinde bulabilirsiniz.

Yarı-doğal backlink

Bazen, karışık bir backlink şekli keşfedeceksiniz. Bu doğal bir bağlantıdır ancak izleme parametreleri kullanılmaktadır.

Bu backlinki takip eden blogcular, toplayıcılar ve diğerleri, bu parametreleri de içeren doğal bağlantıları sağlayarak doğrudan sitelerine kopyalayıp yapıştırabilir. Bu, doğal olmayan fakat organik bir backlink şemasına neden olabilir.

SEO, Backlink

Bu sorunu gidermek için, bir kullanıcı izlenen bir backlink yoluyla sitenize ulaştığında, parametreleri iletmek için yönlendirmeyi ayarladığınızdan ve doğal sayfa yapısına da çözümlediğinizden emin olun. (yani, utm_campaign, herhangi bir utm parametresi olmayan bir sürüme yönlendirme yapar).

Artık standart ve takip edilmeyen URL’yi kullanıldıkları gibi sınıflandırırsınız ve orijinal siteye geri dönmüş olursunuz.

Bir backlink edinme raporu çekerek, sevilenleri, paylaşımları ve retweetleri başlangıçtaki etkilenen kişiden sıyırarak, ek backlinklerin ve maruz kalmanın halo etkisini ölçebilirsiniz.

Kaliteli backlink nedir?

Backlinkler çeşitlilik gösterebilir. Bir backlinki kalite hale getirmek için uygun stratejilere ihtiyacımız vardır. Biraz daha az riskle olumlu bir etkiye sahip olabilecek her tür backlink kaliteli olabilir.

İyi bir backlinkin yanı sıra kötü backlink faktörleri; yaptığınız SEO türlerine (yerele karşı ulusal ve ülkeye özgü – uluslararası – Rusya ve Yandex ile İngiltere ve Google) dayanarak da değişebilir.

Yandex için iyi bir backlink, Rus hükümeti tarafından onaylananlar olmalı ve içeriği yasaklayan, yasa dışı olan ve Yandex’te yasaklanmış olan sitelere de bağlanmamalıdır. Örneğin, alkollü hediyeler potansiyel olarak Yandex trafiği için kötü olabiliyorken, diğer ülkeler ve arama motorları için iyi bağlantılardır.

Sonra büyük bir takip olmadan kurulan bloglar harika içeriğe sahip olsalar bile Google’da organik olmasına rağmen iyi sonuç vermemektedirler.

Bir diğer yandan içerikle alakalı fakat SEO trafiği olmayan, bununla birlikte düzenli okuyucuları olan yeni bir blog olabilir.

Backlink

 Kaliteli backlinkler nasıl kurulmalı?

Kaliteli backlinkler alınırken kullanılacak stratejik planlar şöyle olmalıdır.

 • Kimlere yetki verdim veya reaksiyon gösterdim?
 • Neden o kişi içeriğindeki arkadaşını etiketleyerek içeriğimi paylaşmak, bağlamak veya çağırmak istiyor?
 • Ortak veya benzersiz bir soruna çözüm sağlanabildi mi?
 • Bu içeriğin sunumu hakkında özel veya farklı kılan durumlar nelerdir?
 • Ayrıntılı veya karmaşık, eğlenceli veya kullanışlı örnekler vererek hangi yoldan daha iyi açıklama yapılabilir?
 • İnsanlara bu içeriği kolayca paylaşıp bağlantı kurmalarını nasıl sağlanabilir?

Özetleyecek olursak herhangi birisi doğal bağlantılardan söz ediyorsa bu tamamen nitelik olmalıdır.

Niceliğe odaklanan kalite, sitenizi Google güncellemeleri karşısında korumaya yardımcı olabilir. Daha da önemlisi, kaliteye odaklanmak, ilgili okuyuculara aynı zamanda müşterilere ve yeni bir backlink sosyal medya trafiğine yönlendiren sitelere ulaşmak için kullanılan bir yoldur.

Backlink kazandıran ve trafiğinizi arttıran içerikler nasıl oluşturulmalıdır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here