voxmedya.com
Elon musk deletefacebook

Elon Musk, #deletefacebook’a kayıtsız kalmadı: “Adamsan Silersin”

Hafta başında, Whatsapp kurucu ortağı ve eski Facebook çalışanı Brian Acton, şirketin Cambridge Analytica ile yaptığı son gizlilik skandalının ardından #deletefacebook ‘a insanları teşvik etmek için tweetleri ile destek olmuştu.

Konu hakkındaki tweetler

Bu tweetten sonra Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su olan Elon Musk bu fikri destekler nitelikte “What’s Facebook?” şeklinde yanıt verdi.

 

@serdarsprofile kullanıcı adındaki bir Türk tarafından bu tweete yanıt olarak “Adamsan silersin” anlamına gelen bir tweet attıktan sonra Elon Musk “Olduğunun farkında değilim, yapacağım şeklinde yanıt verdi.”

Daha sonra @Bryson_M adlı kullanıcı Tesla’nın kurumsal sayfasından Facebook’u silmesini önerdiğinde yanıt olarak Musk kesinlikle katıldığını belirtti.

Elon Musk her iki sayfada da dediğini yaptı. 2,7 milyondan fazla takipçisi olan SpaceX’in Facebook sayfası şu anda silinmiş olarak görünüyor.

Her şey bir yana Elon Musk’ın bu tavrı tabiki geçici olabilir. Çünkü SpaceX, Facebook sayfasını roket lansmanlarını yapmak için kullanmıştı.

Bununla birlikte The Verge’nin geçtiğimiz günlerdeki bir tweeti..

Sonos Facebook’ta ki reklamlarını bir hafta boyunca askıya alacağı açıklamasını yaptıktan sonra Musk “Vay canına, bir hafta. Riskli …” şeklinde cevap vermişti.

Musk ve Facebook arasındaki bu sorun geçmişe dayanıyor olabilir. Hatırlarsanız geçen yıl Elon Musk’ın yapay zeka hakkındaki yorumuna Zuckerberg, yapay zeka hakkında kıyamet senaryoları yaratanların sorumsuz olduklarını öne sürmüştü.

İki CEO arasındaki gerginliğe farklı bir açıdan bakarsak, 2016 yılındaki bir fırlatma sırasında SpaceX roketinin arıza nedeni ile taşıdığı Facebook’un uydusunun yok edilmesi olabilir.

Eğer Musk kararından vazgeçmezse, Facebook gibi büyük bir şirketi kolayca hayatından çıkarması, insanları etkileyebilir.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment