voxmedya.com
Evergreen content nedir? Yenilenen içerik, Evergreen content SEO

Evergreen Content Nedir? Ölümsüz İçerikler

SEO, içerik pazarlama ve web pazarlamacılığı ile uğraşıyorsanız muhtemelen “Evergreen content” ifadesini çokça duymuşsunuzdur. Peki nedir bu güncelliğini yitirmeyen içerik?

Bu içeriğimizde evergreen content ile ilgili temel bilgileri, güncel içerik oluşturmayı ve içerikleriniz için uygulamanız gereken stratejileri sizlerle paylaşacağız.


Evergreen Content Nedir?

Evergreen içerik, kullanıcılar için hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyen içerik anlamına gelmektedir. İçeriksel SEO geliştirmeleri açısından önemli bir yeri vardır. Bu tür içerikleriniz zaman geçtikçe sitenize devamlı bir trafik kaynağı olmaktadır.

Evergreen, SEO

Neden Evergreen İçerik?

Evergreen denmesinin sebebini bir örnek ile açıklayacak olursak; çam ağaçlarının her mevsimde yeşil kaldığı gibi paylaştığınız içeriklerin sürdürülebilir ve anlaşılır olmasıdır.

İçeriklerinizi online ortamda paylaştığınız için sürekli güncel kaldığını düşünebilirsiniz. Fakat evergreen içerikten söz ediyorsak, içeriğinizin uzun vadede kullanıcılar için güncel olması söz konusudur. Evergreen içeriklerinizi artırmanızın sağlayacağı bir diğer fayda ise uzun vadede trafiğin artmasını olumlu yönde etkileyecek olmasıdır.

Ne tür bir yazının daima güncel nitelendirildiğini daha iyi anlamak için çam iğnelerinin yeşil olmayan parçalarını inceleyebilirsiniz.

 • Haber makaleleri
 • Değişme ihtimali olan istatistiksel veriler
 • Belirli sezon ve dönem için yapılmış haberler
 • Güncel trendlere odaklanmış içerikler
 • Moda trendleri

Yukarıdaki konuları taşıyan içerikler; evergreen content türüne girmeyen içeriklere örnek olarak gösterilebilir.

Evergreen içeriklerin neredeyse son kullanma tarihleri yoktur ve değerlerini asla kaybetmezler. Dönemsel yaptığınız içerikler teknolojinin de hızla büyümesiyle birlikte nereden baksanız 6 ay kadar dayanamayıp Google’ın içerik mezarlığında yerini çoktan almış olacaktır.

Yaygın Evergreen Content Türleri

Evergreen içerik üretirken göz önünde bulundurulması gereken ve yaygın olarak kullanılan birkaç içerik türü;

 • Listeler
 • İpuçları
 • Öğretici içerikler “Nasıl yapılır?”
 • Ansiklopedi yazıları
 • Ürün incelemeleri
 • Videolar

Yukarıdaki yaygın kullanılan içerik türlerini çalışmalarınıza dahil etmek zaman içerisinde büyüyen trafik ve evergreen içerik üreticisi olma konusunda size büyük kazanımlar sağlayacaktır. Aynı zamanda içeriklerinizde kullanacağınız videolar kalıcı olacağı için öğretici videolar ile desteklemek daha fazla katkı sağlayacaktır.

Güncel İçerikler

Evergreen Site Örnekleri

Bu alanda uzman birkaç site örneği:

Evergreen content nedir?

Bu siteler çok çeşitli konular üzerine büyük miktarda evergreen içerikler üretip yayınlıyorlar. Örneğin Wikipedia Google aramalarının neredeyse yarısı için ilk sayfada yer almaktadır. Fakat evergreen içeriklerde kaliteyi düşürmemek için dikkat edilecek husus içeriklerinizi çok fazla bölmemenizdir. Örnekteki siteleri zaman zaman ziyaret ederek bu konuda kendinizi nasıl geliştirmeniz ve stratejinizi nasıl belirlemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak ve içerik kalitenizi zamanla artıracaktır.

Evergreen İçeriklerin Anahtar Kelimelerle Eşleştirilmesi

Evergreen içerikler, web için iyi bir içerik pazarlama stratejisinin değerli bir parçasıdır. Elinizdeki bu gücü SEO teknikleriyle birleştirmek içeriklerinizi daha da güçlü kılacaktır.

Yapacağınız anahtar kelime çalışması, içeriğinizin konusu ile ilgisi olmayan kullanıcılarınız için gereklidir. Böylece içeriğiniz için yaptığınız çalışma hem evergreen olması hem de SEO çalışması olarak kısa ve uzun vade olarak iki şekilde katkı sağlayacaktır.

 

Evergreen içerikleriniz ne kadar aranma dostu olursa içeriğinizin paylaşılması ve bununla birlikte trafiğinizin belki de aylarca sürdüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment