voxmedya.com
Facebook skandalı, Facebook hesapları nasıl kapatıyor?, Facebook ABD ve İsrail'in isteğiyle hesapları kapatıyor

Facebook ABD ve İsrail’in isteğiyle hesapları siliyor

Facebook neden skandal kararlar alıyor?

Geçtiğimiz yılın eylül ayında, Facebook; Filistinlilerin Facebook hesaplarının “tahrik” oluşturduğu gerekçesiyle silinmesi gerektiğini kararlaştırmak için İsrail hükümetiyle görüştüğünü duyurdu. İsrail’in Facebook’u tehdit etmesinin ardından, İsrail’in hesap silme emirlerine gönüllü olarak değil de, buna uymak zorunda kaldığı hatta bu hesapların cezalandırılmalarını gerektiren yasaların yürürlüğe girmesi ile sonuçlandığı görüldü ve hesaplar bloke edildi.

O zamandan beri, Facebook’un, İsrail yetkilileri tarafından yönetilen ve yönlendirilen uzun yıllardır yasalara aykırı olan İsrail işgalini protesto eden Filistinli eylemcilere karşı sansürü sürüyor. Nitekim, İsrail yetkilileri, sansür emirleri konusunda Facebook’un ne kadar itaatkar olduğu konusunda övünme içindeler:

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked, İsrail hükümeti ve Facebook arasındaki sözleşmenin bu ay başında yayınlanmasından kısa bir süre sonra Tel Aviv’in, sosyal medya devine önümüzdeki dört ay içinde “tahrik” içeriklerini kaldırmasını talep eden 158 talepte bulunduğunu ve Facebook’un bu taleplerin yüzde 95’ini yerine getirmiş olduğunu söyledi.

İsrail’in emirlerine boyun eğmemek zor: New York Times geçen sene Aralık ayında “İsrail ajanları Facebook’u izledi ve şirkete kendilerini tahrik eden yazıları gönderdi. Facebook da çoğunu kaldırarak yanıt verdi. “şeklinde yazdı.

Bu sansürü özellikle anlamlı hale getiren şey, “Filistinlilerin yüzde 96’sının, ilk tercihlerinin Facebook olmasından kaynaklanıyor” dedi. Bu, İsrailli yetkililerin Filistinlilerin kilit bir iletişim forumunu haksız yere ellerinde bulundurduğu anlamına geliyor.

Facebook-İsrail toplantılarını izleyen “eylemci kollektif Filistin Bilgi Merkezi, yöneticilerinin Arapça ve İngilizce sayfalarının hesaplarının en az 10’unun ardından 2 milyondan fazla kişinin hesaplarını askıya alındığını bildirdi. Facebook’un İsrail’le yaptığı toplantı sonrasında uygulanan yeni tedbirlerin bir sonucudur “dedi. Geçen Mart ayında Facebook, siyasi parti Fatah’ın Facebook sayfasını kapattı ve ardından milyonlarca kişinin sayfasını kapattı.

Filistin Kalkınma ve Medya Özgürlükleri Merkezi’nden bir 2016 raporu, Facebook  sansürünün ne kadar geniş kapsamlı olduğunu ayrıntılı olarak açıkladı:

Silinmiş sayfa ve hesaplar :Filistin Diyalog Ağı (PALDF.net) Gazze şimdi, Kudüs Haber Ağı, Shihab ajansı, Radyo Bethlehem 2000, Orient Radyo Ağı, sayfa Mesh Heck, Ramallah haberleri, Ebu Dis’li gazeteci Huzaifa Jamous, aktivist Qassam Bedier, aktivist Mohammed Ghannam, gazeteci Kamel Jbeil, Al Quds Sayfası için idari hesaplar, idari hesaplar Shihab ajansı, aktivist Abdel-Kader el-Titi, gençlik aktivisti Hüseyin Shajaeih, Ramah Mübarek (hesap etkinleştirildi), Ahmed Abdel Aal, Muhammed Za’anin (hâlâ silinik), Amer Abu Arafa (hâlâ silinik), Abdulrahman el-Kahlout (hâlâ silinik).

Söylemeye gerek yok, İsrailliler Filistinliler hakkında istediklerini paylaşabilirler. İsraillilerin, Filistinlileri öldürmeleri yönündeki çağrıları Facebook’ta görülmekte ve çoğunlukla rahatsızlık bile vermemektedir.

Facebook hesapları
Facebook hesapları

 

Bir çalışmada 122.000 kullanıcı doğrudan doğruya ‘cinayet’, ‘öldürme’ dedi. Araplar, nefret dolu yorumların 1 numaralı hedefiydi. “Fakat Facebook’tan bunlardan herhangi birini sansürlemek için herhangi bir çaba var gibi görünmüyordu.

Cinayet için en ilginç ve açık çağrıların bazıları kaldırılmış olsa da, Facebook, Filistinlilere karşı aşırı destekçi çağrıların gelişmesine izin vermeye devam ediyor. Nitekim, İsrail lideri Benjamin Netanyahu, toplumsal medyayı, genel olarak Filistinlilere karşı şiddeti açıkça kışkırtan şeyleri yayınlamak için kullandı.

FACEBOOK ŞİMDİ, ABD hükümetinin sansür talimatlarını takip etmeyi planladığını açıkça itiraf etmeyi düşünüyor. Şirket, bu hafta başlarında, Çeçen Cumhuriyetinin baskıcı, acımasız ve otoriter liderlerinden Ramzan Kadirov’un Facebook ve Instagram hesaplarını silmiş ve bu hesaplarda toplam 4 milyon takipçi bulunmaktaydı. Hafifçe ifade etmek gerekirse, Moskova’ya nihai sadakat karşılığında eyaleti yöneten Kadırov – sempatik bir figürden ziyade: Tutukluluk halinden çok çeşitli insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor ve LGBT’lerin, muhaliflerin kaçırılması ve öldürülmesi gibi.

Facebook skandalı
Facebook skandalı

 

Ancak bunların hiçbirisi, Facebook’un hesaplarının silinmesi konusundaki mantıklarının ne kadar rahatsız edici ve tehlikeli olduğunu yumuşatmıyor. Facebook’un bu hesapları silmesi, Kadırov’un kitlesel katil ve tiran olduğu için değil, hesapların Birleşik Devletler yaptırım listesine eklendiğinden ve şirketin yasal olarak yükümlülüğünden dolayı devre dışı kaldı.

 

Bunun anlamı açık: şu ki, ABD hükümeti – şu anda Trump yönetimi -, Facebook ve Instagram’dan istediği herkesi kaldırma listesini bir yaptırım listesine dahil etmek için tek taraflı ve denetlenmeyen güce sahip. Bunun iyi bir sonuç olduğunu düşünen var mı? Trump yönetimine – ya da başka herhangi bir ülkeye – sosyal medya platformlarını susturmak, herkesi silmek ve engellemek gibi faaliyetler için onay veren var mı?

Facebook’un kişileri platformundan engelleyen, yaptırım politikaları tüm hükümetlere uygulanır mı? Belli ki değil. Diyelim ki, eğer İran, Trump’un İsrail başkenti olarak Kudüs’ü tanıma politikasını desteklemesi nedeniyle Chuck Schumer’e yaptırımlar koymaya karar verirse, Facebook asla Demokrat Parti Senatosu azınlık liderinin hesaplarını silmez – tıpkı Filistinlilere karşı şiddet uygulayan İsrailli yetkililerin hesaplarını silmeyeceği gibi. Geçtiğimiz ay Rusya, çeşitli Kanadalı yetkililere ve yöneticilere karşı misilleme yaptırımı ilan etti, ancak tabii ki Facebook, onları sansürlemek veya hesaplarını bloke etmek için hiçbir işlem yapmadı.

Benzer şekilde, Facebook, Amerikalı politikacıları ya da sosyal medyayı Amerika’nın düşmanlarına karşı şiddet çağrısı yapmak için kullanan gazetecileri şimdiye kadar sansürleyebildi mi? Bu Soruyu sormak, cevaplamaktır.

 

 

Facebook, hükümetleri ve iktidarı elinde bulunduran yetkililerin sansür taleplerine itaat edip, herkesi görmezden gelir. Bu nedenle ABD ve İsrail hükümetlerinin ilan edilen düşmanları Facebook’un sansür önlemlerine karşı savunmasızlardır.

 

https://youtu.be/OqjCniffUuk

 

 

 

 

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment