voxmedya.com
Facebook creator uygulaması nedir? Facebook creator uygulaması nasıl kullanılır?

Facebook Creator Uygulaması nasıl kullanılır?

Facebook Live yayınlarınıza daha fazla önplana çıkarmak ister misiniz?

Facebook Creator’un nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyor musunuz?

Facebook Creator, markalı videolar kaydetmenize, topluluğunuzla sohbet etmenize ve içeriğiniz için değerli bilgiler elde etmenize olanak tanıyan kullanışlı bir all-in-one uygulamasıdır.

Facebook Creator

Bu yazıda, Facebook Live videolarından en iyi şekilde yararlanmak için Facebook Creator mobil uygulamasını nasıl kullanacağınızı keşfedeceksiniz.

1. Facebook Creator Mobil Uygulamasını yükleyin

Adım 1, Facebook Creator uygulamasını iOS cihazınıza indirmektir. Üzgünüm Android kullanıcıları, bu uygulama şu anda yalnızca iOS için kullanılabilmektedir.

İçerik Oluşturucu uygulaması, daha önce yalnızca kullanıcıları seçmek için mevcut olan Mentions uygulamasının bir güncellemesidir. Mentions, aktörler, müzisyenler ve diğer etkileyenler için hayranları ve Facebook’ta önem verdikleri insanlar ve şeylerle iletişim halinde kalmak için 2014 yılında başlatıldı. Facebook Oluşturan uygulaması, kuruluşların değil, tüm Facebook profillerinde ve sayfalarında bulunur.

Uygulamayı ilk açtığınızda Başlayın’a dokunun. Bir sonraki ekranda, [adınızla] devam öğesine dokunun.

Creator

Sonra, uygulamayı kullanmak istediğiniz profili veya sayfayı seçin. Uygulama, yönettiğiniz hesaplardan hangisinin İçerik Sahibi uygulaması için uygun olduğunu size gösterecektir.

Aşağıdaki resimde bazı hesapların gri renkte olduğunu ve Creator için uygun olmadığını görürsünüz; Bunların hepsi şirket sayfaları.

Facebook Creator app choose identity

Birlikte gösterime girerseniz ve kaydolmanıza izin vermiyorsa, bir kullanıcı için ayarlanmış bir profil veya sayfa ile tekrar denemeniz gerekir.

Örneğin, Manly Pinterest İpuçları’nın Jeff Sieh, kaynak blog olarak listelendiği sırada Creator uygulamasına kaydolamadı ancak sayfayı bir video yaratıcısı ve podcast olarak değiştirdiğinde katıldı.

Hangi kategorileri seçtiğinizi görmek için Facebook sayfanızın Hakkında bölümünü kontrol edin. Facebook, sayfa türü olarak Video Oluşturucu’yu seçmenizi önerir.

Facebook page About tab

Bir sayfa veya profili seçtikten sonra, Facebook Yaratıcı Araştır’ a dokunun.

Facebook Creator app explore

2. Yeniden Kullanılabilir Video Varlıklarını marka vermek için Canlı Yaratıcı Kit’i kullanma

En heyecan verici İçerik Oluşturucu özelliklerinden biri, canlı yayınlarınızı kişiselleştirmenize izin veren Canlı Reklam Öğesi Kitidir.

Kitinizi birleştirirken, şeffaf arka planlara sahip grafikleri video kareleri olarak ekleyebilir ve giriş ve çıkış videoları yükleyebilirsiniz. Bu öğeler Facebook Live videolarınız sırasında gösterilir. Görüntüleyenlerin canlı yayınlarınızı izlerken kullanabilecekleri beşe kadar özel çıkartma etiketlerini bile yükleyebilirsiniz.

Canlı Yaratıcı Kit Hazırlama

Bir Canlı Reklam Seti kurmak için masaüstü tarayıcınızı kullanmalısınız.

Sayfanız için kiti oluşturuyorsanız, sayfanıza gidin ve Ayarlar’ı tıklayın. Ardından, soldaki Videolar sekmesini açın ve sayfanız için Canlı Bir Reklam Öğesi Seti Oluştur’u tıklayın.

Facebook Live Creative Kit for page

Facebook profiliniz için Canlı Reklam Seti oluşturma adımları benzerdir. Kişisel profilinize gidin ve Zaman Çizelgesi Ayarları’nı tıklayın. Ardından, soldaki Videolar sekmesini açın ve Oluştur’u tıklayın; bunlar, Canlı Reklam Öğesi kitabı seçeneğinin yanında durur.

Facebook Live Creative Kit for profile

Özel bir video çerçevesi ekleme

Birinci seçenek, Canlı Reklam Setinize bir video çerçevesi eklemek için sanat yüklemektir. Şeffaf bir arka plana sahip PNG dosyalarını kullanmanız gerekecek. Canva’da oluşturabilirsniz. Grafiğinizi indirirken Şeffaf Arka Plan’ı seçtiğinizden emin olun.

Canva create transparent background image

Resimlerinizi yüklemek için Art Art düğmesini tıklayın veya dosyalarınızı sürükleyip bırakın. Doğru boyutları ve grafikleri yerleştirmeyi bulmak biraz deneme yanılma gerektirir. 1080 x 1080 piksel grafik kullandım ve yerleşimle oynadım.

Çerçevenizi ayarlamayı tamamladığınızda İleri’yi tıklayın.

Facebook Live Creative Kit add frame

Video Tamponu Yükleyin

Artık kitinize iki dikey video ekleme seçeneğine sahipsiniz: bir tanıtım videosu. Bu videolar, Facebook Live videolarınıza yardımcı olur ve topluluk oluşturur.

Facebook Live Creative Kit intro outro video

En sevdiğiniz TV şovunun tema şarkısının ne kadar harika olduğunu hatırlıyor musun? Kişiliğinize uyar ve izleyicilere şovunuza ilişkin fikir verir, çekici ve eğlenceli bir tanıtım videosu oluşturmaya çalışın. Giriş, videolarınızın stilini ve tonunu ayarlamalıdır.

Yukarıda belirtildiği gibi, video giriş ve çıkışın dikey olması gerekir ve 180 saniyeyi aşamaz. Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects veya wave.video gibi uygulamalarda dikey videolar oluşturabilirsiniz. Videolar 2: 3 en / boy oranında veya 1080 x 1920 piksel olmalıdır. Wave.video’daki Mobil ayarı, Instagram ve Facebook hikayeleri için de geçerli.

wave.video app create Facebook bumper

Müzik bahsetmişken, izin almadan videolarınıza (canlı veya kayıtlı) müzik ekleyemezsiniz. “10 saniyeden az müzik” yasası yoktur. Facebook, “müziğin uzunluğu bir fark yaratmaz” diyor. Yalnızca başkasının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen müzik kullanabilirsiniz.

İçeriğinizi yüklemeyi tamamladığınızda İleri’yi tıklayın.

Eklediğiniz içeriği inceleme

Facebook şimdi kitinize eklediğiniz içeriğin önizlemelerini görmenizi sağlar. İçeriğinizi görüntülemek için sağ alt köşedeki Giriş Videosu, Çerçeve ve Çıkartmalar ve Çıkan Video sekmelerini kullanın. Değişiklik yapmak istiyorsanız, Geri’yi tıklayın ve değişikliklerinizi yapın. Uygulamanın, mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar için farklı boyutlara sahip olacağını unutmayın.

Her şeyden memnun olduğunuzda Gönder’i tıklayın. Reklam Öğesi Kitinizi göstermek için uygulamaya giriş yapmanızın gerekebileceğini unutmayın.

Facebook Live Creative Kit preview

3. Creator’da Facebook Live Broadcast’e marka varlıklarını uygula

Bir Facebook Live yayını başlatmaya hazır olduğunuzda Creator uygulamasını açın, yeni bir güncelleme başlatın ve Canlı Video seçeneğine dokunun.

Facebook Creator app start live videoArdından üç nokta simgesine dokunun ve Canlı Reklam Öğesi Kitinizi açın.

Facebook Creator app start live video

Her şey iyi görünüyorsa, kırmızı renkli canlı video düğmesini tıklayın. Bir açıklama eklemek için dokunun; izleyiciler canlı akış konunuz hakkında fikir sahibi olacaklardır. Birkaç emoji de ekleyebilirsiniz.

Geri sayım görürsünüz ve o zaman Facebook’ta canlı kalırsınız. Bir tanıtım eklediyseniz, otomatik oynatılmasını bekleyin ve ardından konuşmaya başlayın.

Yayına bir misafir getir

Bir iOS veya Android cihazdan izleyerek hayranlarını yayınınıza davet etmek için Bir Arkadaşla Yaşayın özelliğini kullanabilirsiniz. Bir yayın sırasında birden fazla kişiyle canlı olarak geçebilirken, aynı anda tek bir konuğunuz olabilir.

Canlı video sırasında misafir eklemek için Canlı Görüntüleyenler’i görene kadar sola hızlıca kaydırın. Sonra yayınınıza katılmak istediğiniz kişinin fotoğrafına dokunun ve Davetiyeye Git’e dokunun.

Bir konukyı canlı videonuzdan kaldırmak isterseniz, penceredeki konuk davetciyle X simgesine dokunun.

4. Gelişmiş Video Bilgilerini Keşfedin

Uygulamada doğrudan Facebook sayfanıza veya İçerik Oluşturucu uygulamasına yüklediğiniz videolar için ek bilgiler edineceksiniz. İşte erişebileceğiniz bazı veriler:

  • Kaç izleyicinin canlı izlediğini görün.
  • Videoyla ne kadar ilişki kurduklarını ve ne zaman ayrıldıklarını izleyin.
  • Pozitif ve negatif metrikleri belirleyin.
  • Video etkileşim sıralamanızı görüntüleyin.
  • Video görüntülemelere göre ilk beş videonuzu görün.
  • Bunları gözden geçirin ve onları popüler yapan şeyleri saptayın.
  • Yaş, yer ve cinsiyet gibi demografik bilgileri görüntüleyin.

İçerik Oluşturucu uygulamasındaki bilgilere erişmek için, ekranın altındaki en sağdaki simgeye dokunun.

Facebook Creator app video insights

5. Bitmiş Canlı Videonuzu Twitter ve Instagram’a Klon Ettiniz

İçerik Oluşturucu uygulaması, bu hesapları sayfanıza veya profilinize bağlamışsanız içeriğinizi Twitter’a ve Instagram’a kolayca aktarmanızı sağlar.

Facebook’a yayınladığınızda, yayınınızın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunun. Açılan menüde, içeriğinizi bu platformlara krosspost etmek için Instagram’a Paylaş’ı veya Twitter’da paylaş’ı tıklayın.

Facebook Creator app crosspost to Twitter and Instagram

Sonuç

Facebook Oluşturan uygulaması, video oluşturucular için bir oyun değiştirici. Facebook, bunu göze çarpan bir uygulama haline getiren benzersiz, ilginç özellikler içeriyor. Hayranlarınızla daha iyi iletişim, akıllı bir gelen kutusu ve güçlü bir görsel marka yaratma fırsatları yaratıcıların mahkemesine topu koymuştur.

İçerik Oluşturucu uygulamasıyla ilgili daha fazla ayrıntı ve güncelleme için, yaratıcılar için Facebook’un özel web sitesine göz atın. Facebook Q & A sayfası ayrıca nasıl yapılır bilgisi sağlar.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment