Facebook neden cezalandırıyor?

PAYLAŞ

Facebook, News Feed algoritmasıyla oynamaya çalışan insanlar ve özellikle sayfalar üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Neden?

Facebook “Bağlantı Yemi”ni, algoritmalarını yanıltmak olarak algılamaya başladı ve bugünden itibaren sıkı bir şekilde sürekli beğeni isteyen gönderileri takibe alıyor. Gönderi talebini yeni bir spam çeşidi olarak tanımlayan Facebook, bu tür talepte bulunan gönderileri haber kaynağında geriye doğru atmaya başlayacak. Israrlı bir şekilde spam yapmaya devam eden sayfalar veya kullanıcılar için yakın zamanda kısıtlama politikalarının da devreye gireceği belirtiliyor.

facebook ile ilgili görsel sonucu

Peki Facebook bunu neden yapacak?

Şirket, Pazartesi günü açıkladığı üzere, katılım metriklerini artırmak ve Facebook’un algoritmasını insanların Haber Hızları’nda daha yüksek sıralarda tutmak için insanların beğenmesini, paylaşmasını, yorum yapmasını veya başka şekilde mesaj ile etkileşimde bulunmasını isteyen yayınlara cezalandırma yapacak. Facebook, bu mesaj türlerini “angajman yemi” olarak ifade ediyor.

Facebook başlangıçta bu tür gönderileri bu yılın başında angaje hale getiren Sayfaları belirleyerek ve bu şekilde olmayan Sayfaları ödüllendirmeye çalışıyordu. Ancak, bu istenmeyen postanın ortadan kaldırılmasında olumlu bir destek sağlanamadığı görülüyor, bu yüzden Facebook şimdi tersini yapmaya çalışacak.

Bu haftanın başında Facebook’un Haber Kaynağı algoritmasını, bireysel “etkileşim yemi” yayınlarına indirgeyecek ve sonunda, bu tür yayınları sıkça yayınlayan Sayfaların hepsinin organik yayınlarının tamamının görüntüleyeceği şekilde, cezayı Sayfa düzeyine genişletecektir ve doğal olarak reklamlarda bunda etkilenecek.

Facebook ceza
Facebook ceza

“Yayınlarında etkileşim yemi taktikleri kullanan yayıncılar ve diğer işletmeler bu yayınlardaki erişimlerinin azalmasını beklemelidir. Bu arada, etkileşim yemi mesajlarını art arda paylaşan Sayfalar, ulaşmada daha belirgin düşüşler görür “dedi. Facebook’un haber besleme entegrasyonu uzmanı Henry Silverman ve mühendis Lin Huang Pazartesi günü yayınlanan bir şirket blog yazısında bunu yazdı.

Facebook’un hareketi şaşırtıcı gelebilir: Başkalarının paylaşmak (ya da beğenmek ya da yorum yapmak) isteyeceği bir şeyi paylaşmak için Facebook’ta bir şeyler paylaşmanın anlamı bu değil mi? Evet. Ancak paylaşımları tekrar paylaşmak bir anlık istekten daha önemli olmalıdır. Aksi takdirde, halkın Haber Kaynakları, zincir mektubu günlerinde insanların e-posta gelen kutularına benzemeye başlayabilir. Kimse bunu istemiyor, özellikle de Facebook değil. Sosyal ağ, reklamverenlerin desteklenen taleplerine ek olarak, insanların yayınlarının sponsorsuz taleplerle de aşılmış olması halinde, izleyicilerini kaybetme riski taşıyor.

Bağlantı yemi, Facebook’un algoritmasının, insanların Haber Kaynaklarını karıştırmak için hedeflediği en son türde içeriği işaretler. Geçtiğimiz birkaç yılda Facebook, insanlara bir bağlantı açmasını sağlamak için tasarlanmış, ancak vaat edilen içeriği sunmayan clickbait yayınlarını tekrar tekrar cezalandırdı. Ayrıca, çok fazla reklam içeren ve çok az orijinal içerik barındıran sitelerin yanı sıra insanların videoyu oynatmak için video oynattığını düşünen kullanıcılara yönelik spam olmayan bağlantılar hedeflemektedir.

 

 

 

PAYLAŞ
Önceki makaleFacebook Creator Uygulaması nasıl kullanılır?
Sonraki makaleFacebook ABD ve İsrail’in isteğiyle hesapları siliyor
Dijital dünyaya öğrendiklerimi paylaşma isteğiyle sosyal medya, teknoloji ve dijital pazarlama alanında yazdığım blog yazıları ile giriş yaptım. Websitesi ve blog yazılarıyla uğraşmak bana yepyeni ufuklar ve kapılar açtı. Hali hazırda BoostROAS'ta daha çok SEO odaklı, dijital pazarlama kaslarımı geliştiriyor ve ekibe destek oluyorum. Hobilerim arasında ilk sırayı 'yüzme' alıyor. İlgi duyduğum alanlar ise 'uçmak' ve 'uzay'. Gözüm yükseklerde :)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here