voxmedya.com
Facebook custom audience

Facebook reklamlarınızdan daha fazla satış yapmak ister misiniz?

Maksimum fayda için facebook kampanyalarınızı düzenleyin

Facebook reklamlarınızdan daha fazla satış elde etmek ister misiniz?

Müşterilerin Facebook içerisindeki gezintilerinin her aşamasında, hangi Facebook özel hedef kitle en iyi şekilde çalışır diye merak ediyor musunuz?

Bu makalede, etkili bir Facebook pazarlama alanı oluşturmak için Facebook özel kitlelerini farklı olasılık türleriyle eşleştirmeyi keşfedeceksiniz.

Maksimum fayda için facebook kampanyalarınızı düzenleyin

Facebook reklamcılık kampanyalarını çalıştırdığınızda, reklamlarınız, müşteriler bulundukları yolculuğun hangi aşamasında olursa olsun, kitlenize göre uyarlanmalıdır.

Örneğin, markanızı veya ürünlerinizi ilgi duymayan kullanıcılara son derece özel bir Facebook reklamı hedeflemek istemezsiniz. Bunun yerine, optimum kitleye doğru zamanda ulaşabilmeniz için kampanyalarınızı düzenleyin. Kampanyalarınızı bir kerede pazarlama dönüşüm pramidinin bir aşamasına odaklanacak şekilde parçalayın ve reklamlarınızı belirli özel kitlelere gönderin.

Gelişmiş Facebook izleyicilerini çalıştırmak için, en azından Facebook piksel taban kodunu web sitenize yüklemeniz gerekir. Reklam türlerini ve özel kitleleri, pazarlama dönüşüm pramidinizin her aşamasına nasıl eşleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

#1: Markanızın veya ürününüzün tanıtımı

Pazarlama dönüşüm pramidinizin ilk aşaması için, işletmenizi yeni bir kitleye tanıtmak istiyorsunuz. Yeni kitlelere uygun reklam türleri şunları içerir:

  • Markanıza tanıtan video içeriği
  • Markanızı tanıtan tanıtım yazıları ve benzersiz satış önermeleri
  • Popüler olan artan organik mesajlar
  • Başarılı blog gönderileri

facebook ad brand awareness example     Bir reklam türü seçtikten sonra, hedefleyebileceğiniz iki tür hedef kitle vardır.

Manuel hedef kitle seçimi

Hedef kitlenizi manuel olarak seçmek, özellikle işiniz nispeten yeni veya işinizi küçük bir kitle takip ediyorsa, yeni müşterileri Facebook’da keşfetmek için harika bir yoldur.

Kitlenizin kim olduğuna dair iyi bir fikre sahip olmak için müşteri kişiliklerinizi haritalandırmanız önemlidir. Demografik bilgileri (bunu ortaya çıkarmak için Facebook sayfası bilgilerinizi kullanın), ilgi alanları ve davranışları hedef kitleniz için belirleyin.

facebook audience interest targeting

Kitlenizi tanımlamak, zaman içinde size iyi bir yatırım getirisi sağlayacak kullanıcılarınızı oluşturmanıza yardımcı olur. Bu kitleyi oluşturduktan sonra kaydedin, böylece daha sonra yeniden kullanabilirsiniz.

Facebook sayfanızdaki kitleye benzer yeni bir hedef kitle oluşturma

Facebook sayfanızda iyi katılım oranları görüyorsanız ve kitlenize benzer yeni kullanıcılar bulmak istiyorsanız, benzer bir kitleyi oluşturun.

Benzer bir kitleyi ayarlamak için Facebook Reklam Yöneticisi’ndeki Hedef Kitlelere gidin. Kitle Oluştur’u tıkladıktan sonra açılır menüden Kaydedilen Bir Hedef Kitleyi Kullan’ı seçiniz.

facebook create lookalike audience

Bir Bakışta Hedef Kitle Oluşturma penceresinde, kaynağınızı (Facebook sayfanız) ve hedeflemek istediğiniz bir yeri (şimdilik yalnızca bulunduğunuz ülke) seçin. Kitle Boyutunun altında, bu ülkedeki toplam nüfusun dahil edileceği yüzdeyi seçin. % 1 ile başlayın ve bu kitle çok küçükse,% 2 veya% 3’e genişletebilirsiniz.

Son olarak, kitlenize bir ad verin ve kaydedin. Böylece reklam kümenizi oluştururken bu kitleyi seçebilirsiniz artık.

facebook, benzer bir kitleyi yarat

Etkileşim sayınız, yalnızca kitleniz tarafından değil, aynı zamanda içeriğiniz, varlıklarınız ve reklam türleriniz tarafından da etkilenir. Kitlenizin içeriğinizle etkileşime girip girmediğini ölçmenin iyi bir yolu, reklam alaka skorudur. Bunu kontrol etmeyi unutmayın.

    #2: Sıcak kitlelerle etkileşim kurun

Dönüşüm sürecinin ikinci aşamasında, sitenize veya uygulamanıza trafik çekmenize yardımcı olması için sıcak kitleleri hedeflemek istiyorsunuz. Kitleleri hareket etmeye teşvik etmek için uygun içerik türleri şunlardır:

• Blog yazıları

• Durum çalışmaları

• Beyaz kağıtlar

• Ürün çeşitleri

• Hizmetler

facebook reklamı sıcak izleyici örneği

Markanızla ilgilenen kişileri hedeflemek için sayfanızla veya içeriğinizle etkileşime açık özel kitleler oluşturun.

Sayfanızla etkileşime giren kullanıcıları kullanarak özel hedef kitle oluşturma

Bu özel kitle, Facebook sayfanızı ziyaret eden kişilerin oluşturduğu kitleyi içerir. Bu, işletmenizi tanıyan kullanıcıları yeniden hedeflemenize olanak tanır ve onları pazarlama dönüşüm pramidinde daha da ilerletir.

Bu kitleyi oluşturmak için Facebook Reklamları Yöneticisi’ndeki Hedef Kitlelere gidin. Daha sonra Kitle Oluştur’u tıklayın ve açılır menüden Özel Kitleyi seçin.

facebook sayfa oluşturma etkileşimi özel hedef kitlesi

Bir sonraki pencerede, özel kitlenizin kaynağı olarak Etkileşim’i seçin.

facebook sayfa oluşturma etkileşimi özel hedef kitlesi

Sonra Facebook Sayfasını seçin.

facebook sayfa oluşturma etkileşimi özel hedef kitlesi

Özel Bir Kitleyi Oluştur penceresinde, açılır listeden Sayfanızla etkileşime geçen Herkes’i seçin ve özel kitlenize bir ad verin. Daha sonra Kitle Oluştur’u tıklayın.

facebook sayfa oluşturma etkileşimi özel hedef kitlesi

Videonuzla etkileşime geçen kullanıcıları özel hedef kitle olarak belirleme

Bu özel kitle, videonuzun tamamını veya videonuzun bir bölümünü izleyen kullanıcılardan oluşur. Bu kullanıcılar Facebook’taki markanızın farkındalar ve bu onları kampanyalarınıza daha fazla açık hale getirmektedir.

Bu özel kitleyle etkileşim oluşturmak için aynı adımları izleyin; ancak Facebook Sayfası’nı seçmek yerine Video’yı seçin.

Özel Kitle Oluşturma penceresinde, videonuzun %25’ini izleyen kişileri seçin. Ardından videonuzu seçin, bir süre seçin (kullanıcıların videonuzu izledikten sonra kitlenizde kalacağı gün sayısı) ve bir kitle adı ve açıklaması ekleyin. Son olarak, Kitle Oluştur’u tıklayın.

facebook video oluşturmak etkileşim özel kitlesi

#3: Beklentileri müşteriye dönüştür

Pazarlama dönüşüm pramidinizin üçüncü aşamasında, çabalarınızdan bir yatırım getirisi görmeye başlayacaksınız. Hedefiniz ürün satışları veya kayıtlar oluşturmak olsun veya olmasın, Facebook hedeflerinize uygun farklı reklam türleri sunar. Aşağıda dönüşümleri sağlayabilenlerin bazıları belirtilmiştir:

• Ürün reklamları (atlıkarınca ve toplama reklam türleri)

• Lider reklamlar

• Etkinlik reklamları

• Dinamik ürün reklamları

• Uygulama taksitlendirme reklamları, Gmail için Kiwi uygulaması gibi

facebook yeniden hedefleme reklam örneği

Hangi reklamın yayınlanacağına karar verdikten sonra, burada birkaç kitleyi hedeflemek onları potansiyel müşterilere dönüştürmenize yardım eder.

Web sitesini ziyaret edenlerden özel hedef kitle oluşturma

Bu özel hedef kitle, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedeflemenizi sağlar. Kitlenizi segmentlere ayırmak istiyorsanız, farklı açılış sayfaları için ayrı kitle listeleri oluşturun ve ardından farklı ürün çeşitleri veya hizmetler için ayrı kampanyalar oluşturun.

Web sitesi ziyaretçileri için özel bir kitle oluşturmak için Hedef Kitleler aracında yeni bir özel kitle oluşturun. Ardından, bu kitleye kaynak olarak Web Sitesi Trafiği’ni seçin.

Özel Bir Kitle Oluştur penceresinde, isterseniz varsayılan ayarı Tüm Web Ziyaretçileri olarak bırakabilirsiniz. Bununla birlikte, belirli ürün veya hizmet sayfalarını ziyaret eden kullanıcıları hedeflemek isterseniz, açılır listeden Belirli Web Sayfalarını Ziyaret Eden Kişileri seçin ve hedeflemek istediğiniz URL’leri ekleyin.

facebook özel kitle oluşturmak web sitesi ziyaretçileri

Ardından, bir zaman aralığı seçin ve kitlenize bir isim verin. Daha sonra Kitle Oluştur’u tıklayın.

Dönüştürülmeyen kullanıcılardan özel hedef kitle oluşturma

Bu özel kitle, web sitenizin alışveriş sepeti sayfasını ziyaret eden ancak dönüştürülmemiş kullanıcıları hedeflemenize olanak tanır. Kitleler aracında, yeni bir özel kitle oluşturun ve kaynak olarak Web Sitesi Trafiği’ni seçin.

Özel Bir Hedef Oluştur penceresinde, açılır listeden Belirli Sayfaları Ziyaret Eden Kullanıcıları seçin. Sonra alışveriş sepetinizin URL’sini ekleyin (örneğin, “/Shopping-Basket/”).

facebook, dönüştürülmeyen özel kitle ziyaretçileri yarat

Ardından, teşekkür ederiz sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları hariç tutarak, kitleniz yalnızca dönüşümü olmayan kişileri içerecektir. Hariç tut seçeneğini tıklayın ve teşekkür sayfanızın URL’sini ekleyin.

Son olarak, kitlenize bir ad verin ve Kitle Oluştur’u tıklayın.

facebook create lookalike audience

Başvuru formunuzu doldurmayanlardan özel hedef kitle kişileri oluşturma

E-ticaretle ilgili olmayan web siteleri için, reklamları yönetmek potansiyel kaliteli müşteriler üretmek için harika bir yol olabilir. Facebook, başvuru formunuzu görüntüleyen ancak göndermeyen kullanıcaların bulunduğu özel bir kitle oluşturmanıza olanak sağlar. Bu, ilk denemede çeviremediğiniz kişileri yeniden hedeflemek için yararlı bir yoldur.

Reklam Yöneticisi’ndeki Hedef Kitleler aracında yeni bir özel kitle oluşturun ve bu kitleye kaynak olarak Etkileşim> Teklif Formu’nu seçin.

Özel Bir Kitleyi Oluştur penceresinde açılan listeden Formu Açan ancak Göndermeyen Kişileri seçin, bir kitle adı yazın ve Kitleyi Oluştur’u tıklayın.

facebook özel izleyici oluşturmak Kurşun formu göndermeyen insanlar

#4: Yakıt depolama ve bağlılık

Müşterileri zaman içinde tutmak, yaptığınız reklam harcamalarınızdan sonra yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmanın bir yoludur. Pazarlama dönüşüm pramidinin dördüncü aşamasında, yeniden pazarlama reklamlarına uygun bazı içerik türleri aşağıda belirtilmiştir:

• Aşağıdaki Zenni Optik reklamda vurgulanan ultra-asetat çerçeveler gibi yeni ürün lansmanları

• Upselling

• Dinamik ürün reklamları

• Ürün yeniden pazarlaması

facebook reklam saklama örneği

Zaten dönüştürülmüş kullanıcıları yeniden hedeflemek için, bu özel kitleleri ayarlayın.

Teşekkür sayfanızı gören kişilerden özel hedef kitle oluşturma

Büyük ihtimalle kullanıcıların bir satın alma işlemini tamamladığında veya bir form gönderdiğinde görüntülenen bir teşekkür sayfanız vardır. Bu teşekkür sayfasını ziyaret eden kullanıcılardan özel bir kitle oluşturun.

Reklam Yöneticisi’ndeki Hedef Kitleler aracında, yeni bir özel kitle oluşturun ve bu kitleye kaynak olarak Web Sitesi Trafiği’ni seçin.

Ardından, tüm web sitesi ziyaretçilerini hedeflemek yerine, açılır listeden Belirli Web Sayfalarını Ziyaret Eden Kişileri seçin ve teşekkür sayfanızın URL’sini ekleyin (“/ Tesekkurler /” gibi).

90 ile 180 gün arasında bir zaman aralığı seçin. Son 90 gün içinde dönüşüm gerçekleştiren kullanıcıları dahil etmek için, 90 gün vb. seçin. Sonra bir ad ekleyin ve Kitleyi Oluştur’u tıklayın.

facebook özel kitle oluşturmak form gönderen insanlar

E-posta listenize göre özel hedef kitle oluşturma

Bu özel kitleyi oluşturmak Facebook platformundaki e-posta abonelerine yeniden katılmanızı sağlar. Bu kullanıcılar zaten markanızla e-posta ile haberdar oluyorlar, bu yüzden büyük olasılıkla Facebook kampanyalarınıza daha açık olacaklar.

Reklam Yöneticisi’ndeki Hedef Kitleler aracında yeni bir özel kitle oluşturun ve kaynak olarak Müşteri Dosyası’nı seçin.

Daha sonra, müşteri dosyanızı yükleyip yüklemeyeceğinizi veya MailChimp’den müşteri e-posta adresinizi içe aktaracağınızı seçin.

facebook özel kitle e-posta listesi oluştur

E-posta listenizi yükledikten sonra Facebook, verilerinizi sahip oldukları kullanıcı bilgileriyle eşleştirir. E-posta listelerinizi Facebook’a aktarmayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Facebook’un en iyi uygulama kılavuzunu okuyun.

Kitlenize bir isim verdiğinizden emin olun; böylece bir kampanya oluştururken kullanabilirsiniz.

İpucu: Ayrıca, posta listenizdeki benzer kullanıcı kitlelerini oluşturun.

Sonuç

Pazarlama dönüşüm pramidinin her aşamasında doğru kitleyle etkileşim kurmak, Facebook reklamlarıyla hedeflerinize ulaşmak için kilit noktadır. Bir kerede birden fazla kampanya çalıştırabilir ve zamanla kitlelerinizi keşfetmeye ve geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun? Pazarlama dönüşüm pramidinin her aşamasında hangi tür Facebook reklamları en iyi çalışmakta? Her aşamada hangi hedef kitleyi hedefliyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Aşağıya tıklarsanız Facebook ile Elon Musk arasındaki krizi anlatan yazımıza ulaşabilirsiniz.


Elon Musk, #deletefacebook’a kayıtsız kalmadı: “Adamsan Silersin”

Kara Emir

Add comment