voxmedya.com
Ghost writer nedir? Ghost writer kimdir? Dijital pazarlama için ghost writer'ın önemi

Ghostwriter nedir? İçerik pazarlamasında neden kullanılmalıdır?

Ghostwriter nedir?

Ghostwriter, web siteleri için sitenin asıl kadrosu içinden olmayan içerik yazarlarıdır.

Bazı yazarlar içerik konusunda hızlı ürünler üretebilirler fakat bunların kaliteli olması önemli bir unsurdur. Kaliteli olmayan içeriklerin Google çöplüğünde yerini aldığını daha önceki yazılar da paylaşmıştık.

Kaliteli içerik konusundan yapmanız gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Burada ki incelikleri dikkate alarak üretilen içerikler okuyucu ile duygusal bir bağ kurarak, konunun derinine inerek ve asıl amaca hizmet etme noktasında yazarların ne kadar önemli olduğu konusunu hatırlatmaktadır.

Bazı üst düzey yöneticiler (C-Level), yazarlardan hızlıca içerik yazmalarını isteyebilir fakat kaliteli olma detayını gözden kaçırmaları ve yazarların deneyimsiz olması sonucunda elde edilen ürünler size başarıdan ziyade problem ve sıkıntılar ile karşılık verebilir.

Peki bu gibi durumlarda ne yapılması gerekir?

Tabiki de sektör ile ilgili deneyimi olan yazarlara Ghostwriter’lara başvurmak en mantıklı yol olacaktır.

Ghostwriter nedir?
Ghostwriter nedir?

Ghostwriter’ın faydaları

Öncelikle Ghostwriter seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunmaktadır.

Bunlar;

  • Yerinde içerik üreticileri (İlgili)
  • Kaliteli
  • Tecrübeli

Bu özelliklere sahip yazarlar deneyim konusunda üst düzey olup kaliteli içerikleri hızlıca üretebilirler.

Neden Ghostwriter kullanmalıyız?

1-  Zaman kazandırır

Öncelikle bu yazarlar yükünüzü hafifletir ve zamandan büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar.

Sektöründe tecrübeli yazarlar marka bilincini artırmanıza imkan tanır ve bununla birlikte kaliteli içerik konusunda da size yardımcı olacaktır.

Aksi halde kaliteli içerikler yazmak için çok zaman harcayabilir ve odaklanmanız gereken diğer işler için fırsat bulamayabilirsiniz.

2-  Marka farkındalığı yaratır

Ghostwriter’lar, şirketlerin ve kişilerin marka bilinirliğini daha hızlı oluşturmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Daha önceleri zorlandığınız kalite konusunda içeriklerinizi ayda bir veya iki hafta da bir yayınlarken bu yazarlar sayesinde hem kaliteyi yakalamış olur hem de markanızın asıl hikayesini kullanıcılar ile birleştirmede size yardımcı olacaklardır.

Böylece sizler asıl işlerinizi yaparken yazarlar da kendi işlerini yapmış olurlar.

3-  Profesyoneldir

Yazmak bir meslek olmakla birlikte çoğu şirket profesyonel olarak metin yazarları ya da editörleri ayrıca çalıştırmaz.

Sektörde yaptığınız işte en iyisi olabilirsiniz fakat bunu karşı tarafa aktaramadığınız sürece yaptığınız bu değerlendirme doğru ölçülmüş sayılamaz.

Her ne kadar asıl işi yazarlık olamayan kişiler kendilerini geliştirseler de profesyonel Ghostwriter’lar gibi odaklanmış olamazlar. Çünkü bu yazarlar tüm çalışma saatlerini buna göre düzenler ve öylece yazmaya odaklanırlar.

Mesleği bu olan kişiler marka bilincini karşı tarafa aktarabilecek en uygun ve profesyonel kişilerdir.

4- Optimizasyon konusunda bilgilidir

Ghostwriter ile bu konuda kendini geliştirmiş ama asıl işi yazarlık olmayan kişiler, yazdıkları yazılarda bir Ghostwriter gibi SEO’yu düşünmeyebilir.

Bu çoğunlukla site içi içerik oluşturmada geçerli olsa da organik aramalar için oldukça önemlidir. Sonuçta karşı tarafa vereceğiniz mesajı içeren anahtar kelimelerin, doğru bir şekilde metin içerisine yerleştirilmiş olmalıdır.

Sadece anahtar kelimeler ile kalmayıp ilgi çekici ve kaliteli içeriklerin nasıl yazacağı ile birlikte online ortamda nasıl bulunacağını da bilirler.

5- Özgün içerik üretirler

Sonuçta bir işi profesyonel anlamda yapana bırakmak şirketler ve işletmeler adına daha verimli sonuçlar elde etmesine imkan tanır.

Ghostwriter da profesyonel anlamda yazarlık yaptıkları için ürettikleri içerikler kaliteli ve özgün içerikler olmaktadır.

Bugünkü büyük şirketlerden; Apple’da Steve Jobs nasıl bir iPhone için tek başına çalışmadıysa ya da Elon Musk, SpaceX için yüzlerce mühendis ile birlikte çalışması, bunun en büyük örneğidir.

Bu prensip her iş için geçerlidir ve işin ehline bırakılması gerekmektedir.

Sonuç olarak

Disiplinli bir Ghostwriter, bulunduğu konum itibari ile elinden gelenin en iyisini yapacak, iletilmesi gereken mesaj için gerekli optimizasyonları sağlayacak ve bunun gibi birçok faydası ile işinizi daha sağlıklı yapmanıza fırsat tanıyacak ve yardımcı olacaktır.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment