voxmedya.com
Google Adwords

Google Adwords nedir? Nasıl kullanılır?

Dijital sektör ile ilgilenenlerin sıkça duyduğu Google Adwords hakkında sizi bilgi sahibi yapacak bu yazıda Google reklamlarını nasıl kullanacağınız ve kullanıcılara sağladığı faydalar hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Google Adwords
Google adwords nedir?

Öncelikle günde yaklaşık olarak 3,5 milyar yılda ise 1,2 trilyon arama hacmine sahip olan Google arama motorları arasında pasta payına en fazla sahip olan arama motorudur.   Inbound marketing kampanyaları basitçe tanımlayacak olursak içerik pazarlaması birçok farklı unsurdan oluşmaktadır. Bu unsurları gözden kaçırmamak için daima dikkatli olmak zorundasınız.

Bu unsurlardan biri de reklamdır. İçerik pazarlaması yaparken reklam tarafını dikkate almak; potansiyel müşterileri aynı zamanda yeni müşterileri artırmanın yanında genel olarak pazarlama kampanyalarınızın takibini de yapmanıza imkan sağlayarak etkili bir yolu size kazandırmış olur.

Reklam kampanyalarınızı doğru yönetmenin size sağladığı getiri Google verilerine göre Google Adwords’e harcanılan her 1 dolar için yaklaşık 2 dolarlık kazanç sağlamaktır.

Google Adwords
Google Adwords kullanımı

“Önemli olan içerik, biçimi veya yolu değildir. Reklamlar, iyi bir içeriğe eşit olduğunda veya kullanıcıların bulmasına yardımcı olduğunda çok yönlü bir pazarlama stratejisine katkıda bulunurlar.” Diyor HubSpot kurucusu Dharmesh Shah.

Uygulayacağınız adımlar

Reklam verirken dikkat etmeniz gereken adımlardan birkaç tanesi:

1.    Hedef belirleme

Google Adwords kullanmadan önce yapacağınız tanıtımın ne olduğuna karar vermeniz ve bu amaç doğrultusunda nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemeniz gerekir.

2.    Bütçe

Tıklama Başına Maliyet(TBM) esasına göre bir bütçe esnekliği seçmeli ve bu esneklikte Adwords platformunu kullanmalısınız. Kelime başına vereceğiniz ücrete bağlı kalarak Google, organik aramalarda size, üst sıralarda yer verecektir.

3.    Hedef anahtar kelime

Bu aşamada seçeceğiniz anahtar kelime siteniz ve kullanıcılar arasında bir köprü görevi görecektir. Bu nedenle köprü ne kadar sağlam olursa o kadar kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime sizi organikte üst sıralara taşıyacak temel unsurdur.

4.    Reklam metni yazma

Önceki adımların analiz ve değerlendirmelerini yaptıktan sonra bu aşamaya gelindiğinde reklamlar arasından bir sıralama olduğunu, bu sıralamaya göre yerinizi alacağınızı unutmamalısınız. Google reklam sıralaması yaparken dikkat ettiği iki unsurdan biri en yüksek teklif ikincisi ise kalite skorunuzdur. Kalite skorunuzu artırmanın yolu reklam metnini ne kadar özenle yazdığınızdır. Bu iki unsur çarpıldıktan sonra elde edilen puan sizi bir sıralama içine sokacak ve organik aramalarda yer alıp almayacağınız, yer alırsanız kaçıncı sırada olacağınız bu skor sonucunda saptanır.

Reklam metni yazarken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Popüler anahtar kelimelerin metinde kullanılması
 • Harekete geçirme ifadelerine (Call to action) yer vermek.
 • E-Ticaret siteleri için ürün özelliklerinin metinde yer alması
 • Sektör ile alakalı diğer reklam metinleri incelenmeli ve eksiklikler tamamlanmalı
Google Adwords
Google reklamları

Peki neden Adwords kullanılmalıdır?

 

 • Doğru strateji ile en çok kitleye ulaşmanızı sağlar.
 • Performansı en detaylı şekilde ölçmenize imkan tanır.
 • Kolay kullanımı ile hızlı sonuçlar elde etmenizi sağlar.
 • Birkaç platformda birden reklam yapmanıza imkan sağlar.
 • Hedef kitleye filtre uygulayarak spesifik reklam kampanyaları yönetmenize imkan sağlar.
 • Online ortamda olmasından dolayı hiçbir zaman değerini kaybetmez.
 • Tıklama başına ödeme yaparak maliyeti en aza indirmenize yardımcı olur.

Google Adwords politikalarına ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Google Adword’ün yeni anahtar kelime aracı hakkında detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.

 

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment