voxmedya.com
dotcom-bubble

Dot-com balonu nedir?

Dot-com balonu nedir?

Dot-com balonu (dot-com patlaması, dot-com çarpması, Y2K kazası, Y2K balonu, teknik balon, İnternet balonu, Dot-com çökmesi ve bilgi teknolojisi balonu olarak da bilinir.) 1997’den 2001’e kadar olan dönemde, İnternet kullanımı ve adaptasyonunda aşırı bir büyüme dönemi olan tarihi bir ekonomik balon ve aşırı spekülasyon dönemi.

Şirketler nasıl etkilendi?

İnternet tabanlı birçok şirketin yer aldığı Nasdaq Kompozit borsa endeksi, 10 Mart 2000’de çökmeden önce değer kazandı. Balon patladığında, Pets.com ve Webvan gibi bazı şirketler tamamen başarısız oldu ve kapatıldı. Hisseleri % 86 oranında azalan Cisco ve Qualcomm gibi diğer şirketler piyasa kapitalizasyonunun büyük bir kısmını kaybettiler, ancak hayatta kaldılar ve eBay ve Amazon.com gibi bazı şirketler hızlı bir şekilde değer kaybetti.

 

 

 

Dot-com balonu
Dot-com balonu

KAYNAK

Big Data (Büyük Veri) ve önemi nedir?

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment