voxmedya.com

Google Lens, ‘görsel arama’ için etkileyici bir başlangıç

Google Lens

Google Lens, ABD’de, İngiltere’de, Avustralya’da, Kanada’da, Hindistan’da ve Singapur’da (İngilizce olarak) Pixel telefonlarında aktif olarak kullanılıyor. Son birkaç haftadır geniş kapsamlı kullanıldı ve her zaman olmasa da çoğunlukla olumlu sonuçlar verdi.

Google lens

Lens, şu anda metin (ör. Kartvizitler) okuyabilir, binaları ve yer işaretlerini belirleyebilir (bazen), resim, kitap ve filmler hakkında bilgi verir (posterden) ve barkodları tarayabilir. Ayrıca ürünleri (çoğu zaman) tespit edebilir ve metin haline getirmese de, elle yazılmış notları yakalar ve tutar (Google Keep’te).

Adımlar

Lens’i kullanmak için, Google Asistan çağrıldığında ekranın sağ alt köşesindeki simgeye dokunun. Daha sonra, taramak istediğiniz görüntüye veya nesneye veya nesnenin bir parçasına dokunun.

Barkod tarayıcı olarak, neredeyse her zaman çalışır. Bu bağlamda, Amazon uygulamasına layık ve daha çok yönlü bir yer alıyor ve çoğu durumda daha hızlı. Kullanılabilir bir barkod yoksa, çoğu kez ürünleri ambalajlarından veya etiketlerinden doğru olarak tespit edebilir. Aynı zamanda ünlü eser ve kitapları da çok iyi tanımaktadır.

Google Lens, en çok binalarda ve herhangi bir etiket bulunmayan ürünlerle zorlandı. Örneğin (aşağıda), bir Apple dizüstü bilgisayarı bir bilgisayar olarak tanımlamak oldukça utanç vericiydi ve Google Home’ı “alüminyum folyo” olarak yanlış tanımladı.

Google lens

Lens, size yanlış geldiğinde bunu bildirmenizi ister. Ve belirsiz olduğunda tahminini doğrularsanız, iyi bilgi alabilirsiniz.

Lens’i New York’taki sayısız tanınmış binalar üzerinde denendi ve nadiren onları tanımlayabildi. Örneğin, soldan sağa doğru olan üç bina New York Belediye Binası, Dünya Ticaret Merkezi ve Oculus ulaşım merkezi. (İlk durumda, düşündüğünüzde, ağacı değil bina dokundu, farklı açılardan birden çok resim çekti ve hiç doğru sonuç gelmedi.)

Ayrıca, rastgele nesnelerin (giyim eşyaları, ayakkabı, para) birçok fotoğrafı alındı ve bu aramalar biraz sıkıştırıldı.

Bu sonuçlar bize göre, Google Lens mükemmelden çok uzak dedirtiyor. Ancak, Google Goggles şimdiye dek olduğundan daha iyi ve zamanla daha da gelişecek. Google, kullanım durumlarını genişleten özellikler de ekleyecek.

Google’ın blog yazısında belirtmeye çalıştığı çok özel kullanımlar için şu anda en iyisi. Mutlak en iyi kullanımlardan biri kartvizitleri yakalamak ve bunları telefonunuzdaki kişilere çevirmektir.

Google’ın Lens’e adanmış olduğunu ve buna yatırım yapmaya devam ettiğini varsayarsak, zamanla geleneksel mobil ve sesli arama için kabul görmüş bir alternatif haline gelebilir. Sonuçta, önemli ölçüde mobil ticarete neden olabilir.

Google mobil öncelikli indeksleme bildirimleri göndermeye başladı !!!

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment