voxmedya.com
Google Accelerated Mobile Pages

Google mobil öncelikli indeksleme bildirimleri göndermeye başladı

Google mobil öncelikli indeksleme yapacağını webmasterlara yaklaşık 2 yıl önce duyurmuş ve geçtiğimiz Mart ayı itibari ile de mobil öncelikli indekslemeye geçiş yaptığını resmi bloğundan paylaşmıştı.

Resmen geçtiğinin kanıtı olan bildirimleri artık site sahiplerine göndermeye başlamış bulunmaktadır.

Mobile-First Indexing nedir?

Google bu kararından önce arama sonuçlarında göstereceği ve listeleyeceği sonuçları web sitelerin masaüstü versiyonunu baz alarak yapıyordu. Mobil cihazların gün geçtikçe tercih edilmesi Google tarafında da bir güncelleme yapma ihtiyacı doğurdu.

2017 verilerine göre mobil cihazlar tüm web trafiğinin %50,3’ünü oluşturmaktadır.

Sonuç olarak bu gelişim karşısında Google gibi arama motorları liderliğini elinde bulunduran bir şirket kullanıcı deneyimini artırmak amacıyla web sitelerin mobil versiyonlarını dikkate alarak paylaştıkları URL’leri dizinine ekleyecek.

Google’ın webmasterlara henüz mail atması mobil öncelikli indekslemeye yeni geçtiği anlamına gelmemektedir. Çünkü aylar önce gerekli olan duyuruyu bloğundan yapmış ve 26 Mart tarihiyle de bu açıklamasını doğrulamıştır.

Kısaca özetleyecek olursak;

Mobil öncelikli indeksleme kullanıcıların arama sonuçlarında ihtiyaç duyduğu sonucu daha iyi bulmalarına yardımcı olmak üzere GoogleBot’ların masaüstü versiyonu değil de öncelikle mobil versiyonunu kullanacağı anlamına gelmektedir.

Sitelerin mobil uyumluluğunun olmaması kullanıcıların faydalanması açısından sorunlara neden oluyordu. Bunun üzerine mobil kullanıcıların deneyimini artırmak için Google böyle bir karar almış bulunmaktadır.

Geçiş sürecinde yararlı olacak “Sitenizi mobil öncelikli dizine eklemeye hazırlama” konulu Fatih Özkösemen’in Türkçe yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Mobil öncelikli indeksleme hakkındaki Google makalesine de buradan ulaşabilirsiniz.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment