Google, Spam ile Mücadelede Birçok Sitenin Fişini Çekti

Google, spam ile mücadele hakkında yeni ayrıntılar yayınladı. Saldırıya uğramış sitelerin yüzde 80’ninin tespit edildiğini ve arama sonuçlarından kaldırıldığını açıkladı.

Arama devi Google, içerik yönetim sistemleriyle doğrudan çalışarak forumları amaç dışı kullananlara ve spam içerikler paylaşanlara karşı mücadelesine devam ediyor.

Google’ın resmi açıklaması:

“ Geçtiğimiz yıl, kullanıcıların web sitelerinin saldırıya uğramasından kaynaklanan etkiyi azaltmaya yönelik büyük bir çaba gösterdik ve ele geçirilmiş sitelerin yüzde 80’inden fazlasını arama sonuçlarında tespit edip kaldırdık. Ayrıca, forumları ve yorum bölümlerini kötüye kullanan spam göndericilere karşı WordPress ve Joomla gibi birçok popüler içerik yönetim sistemi sağlayıcısıyla da yakın bir şekilde çalışıyoruz. ”

Google’ın son duyurusundan diğer önemli istatistiklere bakalım. 2017 yılında:

  • Google bu konu hakkında, dünya çapında 250’den fazla webmaster toplantısına ve 220.000’den fazla web sitesi sahibine ulaştı.
  • Google, Search Console aracılığıyla, kayıtlı web sitesi sahiplerine 45 milyondan fazla bildirim gönderdi ve bunları web sitelerinde aramalardaki görünümünü etkileyebilecek olası sorunlara karşı uyardı.
  • Google, web yöneticilerine, Google’ın yönergelerine aykırı uygulamalar ve sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin bilgiler hakkında 6 milyon adet manuel işlem iletisi gönderdi.
  • Google, yaklaşık 90.000 kullanıcı raporuna göre spam içerikler için harekete geçti.

Google, elbette, arama yapanları ve site sahiplerini spam’den korumaya yönelik çabalarını sürdürecektir. Şirket ayrıca, kullanıcıları Google aramasında karşılaşılan sorunları bildirerek yardım etmeye teşvik eder. Bu, arama sonuçları sayfasının altındaki “Geri bildirim gönder” bağlantısını tıklayarak yapılır.

 

Google’ın yapacağı bir başka önemli güncelleme:

HTTPS sitelerde “Güvenli” etiketi Chrome 69 ile kaybolacak

 

SHARE
Previous articleSesli Arama Optimizasyonu
Next articleCornerstone Content Nedir?
Dijital dünyaya öğrendiklerimi paylaşma isteğiyle sosyal medya, teknoloji ve dijital pazarlama alanında yazdığım blog yazıları ile giriş yaptım. Websitesi ve blog yazılarıyla uğraşmak bana yepyeni ufuklar ve kapılar açtı. Hali hazırda BoostROAS'ta daha çok SEO ve Data odaklı, dijital pazarlama kaslarımı geliştiriyor ve ekibe destek oluyorum :)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here