Google’dan Gary Illyes önemli sayıda web sitesinin ‘mobile first indexing’e (mobil indeksin önceliklendirilmesi) geçirileceğini duyurdu.

SEO ile ilgilenenler hatırlayacaktır Google mobile first indexing’ ile ilgili çalışmalar yaptığını geçen sene Kasım ayında duyurmuştu.

‘Mobil öncelikli indexleme nedir?’ diyenler için ise küçük bir hatırlatma yapalım. Google, tüm arama sonuçlarında masaüstü indeksini kullanmaktaydı. Yani mobil sayfalar yerine masaüstü sayfalara bakarak, masaüstü ve mobildeki sıralamaları belirlemekteydi. Mobile first indexing ile Google mobil siteleri dikkate alarak hem masaüstü hem mobil sıralama sonuçlarını ayrı ayrı belirleyerek listeleme yapmaya başlayacağını geçen yıl açıklamıştı.

O günden buyana aslında Google’dan bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Amerika’nın Teksas eyaletinde geçtiğimiz günlerde düzenlenen Pubcon etkinliğinde katılan Gary Illyes, önümüzdeki ay çok sayıda web sitesinin ‘mobil öncelikli indexleme’ye göre Google dizinlerine ekleneceğini doğruladı.

Aslında Google bu yeniliği ilk duyurduğunda 2018 yılının başında tüm web sitelerinin ‘mobil öncelikli indexleme’ye e geçirmeyi planlıyordu. Fakat Google, bu hedefinin gerisinde kalmış gibi görünüyor.

Illyes’ın Pupcon’daki sunumunda öğrendik ki şimdilik bu değişiklik bütün web siteleri için geçerli olmayacak.

Eğer siz de kendi sitenizin ‘mobil öncelikli indexleme’ye geçirilip geçirilmediğini merak ediyorsanız server log’larınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer log’larda Google mobil botlarının hareketliliğinde son günlerde bir artış gözlemliyorsanız siteniz ‘mobil öncelikli indexleme’ye geçirilmiş demektir.

Biliyoruz server log’larını kontrol edebilmek teknik bir konu ve her web site sahibi bu kontrolü yapabilecek teknik bilgiye sahip değil. Maalesef Google bu konu ile ilgili web site sahiplerini bireysel olarak haberdar etmiyor. Eğer siteniz optimize edilmiş, düzgün çalışan bir mobil versiyonu varsa siz de kendinizi önümüzdeki hafta  ‘mobil öncelikli indexleme’ye dahil edilmiş bulabilirsiniz.

Google’ın en son güncellemesi:

HTTPS sitelerde “Güvenli” etiketi Chrome 69 ile kaybolacak

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here