voxmedya.com
Google SEO

Google’ın en iyi 5 SEO aracı

GOOGLE'IN EN İYİ 5 SEO ARACI ile ilgili görsel sonucu
google SEO araçları

Google, SEO için yararlı birçok araç sunar. Bu araçlardan bazıları önemsiz gözükebilir, ancak bunları kullanmak oldukça faydalıdır.

İşte Google’ın en iyi 5 SEO aracı:

1. Lighthouse

Lighthouse, bir site inceleme aracının “lite” versiyonudur. Şu an ise on SEO metriği hakkında geribildirim vermektedir. Deniz Feneri SEO aracı da Lighthouse kapsamı bir uzantı olarak Chrome’da indirilebilir ve yüklenebilir, ancak Google için önemli olan on metrikten oluşan anlık bir görüntü sağlamaktır.

 

. Chrome Lighthouse ile ilgili görsel sonucu
chrome lighthouse

On Metriks Chrome Lighthouse Şu Anda Açık:

1)Viewport Meta Etiketi
2)Başlık Elemanı
3)Meta Açıklaması
4)HTTP Durum Kodu
5)Linkler Üzerinde Açıklayıcı Metin
6)Başarılı Tarama ve Dizin Oluşturma için Sayfa Durumu
7)Doğrular Hreflang
8)Validates rel = canonical
9)Mobil cihazlar için yazı tipi okunabilirliğini doğrular.

10)Belgenin görüntülenmek üzere tarayıcı eklentileri olmasını engeller.

Deniz Feneri SEO Aracı Neden Kullanmalı?

Lighthouse önemsiz  bir site inceleme aracıdır. Ancak, Google’ın incelemeniz gereken ölçütler hakkındaki fikrini temsil etmesi nedeniyle önemli bir site inceleme aracı haline gelmiştir.

2. TestMySite

Bu site denetim aracıdır ve iki metrik sunar:

1)3G mobil ağda tahmini yükleme süresi
2)Kötü yükleme süresi nedeniyle tahmini ziyaretçi kaybı.

Bu iyi bir başlangıç noktası ölçütüdür. Araç ayrıca, belirli bir web sayfasını hızlandırmak için öneriler içeren eksiksiz bir raporu        e-postayla göndermenizi de sağlar. Ama aynı zamanda bir bültene kaydolmayı da gerektirebilir.

Neden TestMySite Kullanmalı?                                       

Aynı bilgiyi Page Speed Insights kullanarak da edinebilirsiniz. Bununla birlikte, TestMySite aracı, bir web sayfasının hızının küçük bir bölümüne genel bakış elde etmek için harika bir kısayoldur. Neyin düzeltilmesi gerektiğine ilişkin ayrıntılı bilgi istiyorsanız, Google Page Speed Insights’a göz atabilirsiniz.

3. Sayfa Hız Analizleri

Bu analizler çevrimiçi araç olarak puan kazandırır ve bir web sayfasını hızlandırmak için özel ipuçları sunar. Hangi betiklerin ve stil sayfalarının sitenizi yavaşlattığını, hangi görüntülerin çok büyük olduğunu size gösterir ve web sayfalarınızı hızlandırmak için gereken ipuçlarını söyler.

Sayfa Hız Analizlerini Neden Kullanmalısınız?
Sayfa hız analizleri, sayfa hızını etkileyen gizli teknik sorunlar için sadece kullanışlı çözümler sunmaz. Ayrıca bu konuların ne olduğunu öğrenmek için kaynak işlevi görür. Vurgulanan her sorun, ayrıntılı bilgi sunan bir Google Developers sayfasına bağlanır.

.. Page Speed Insights ile ilgili görsel sonucu
page speed insights

4. Güvenli Tarama Testi

Bu araç, bir sitede kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol eder. Ancak bu araçla ilgili ilginç bir şey de, bir sitenin test edildiği son tarihi ortaya çıkarmasıdır. Bir sitelerin ne sıklıkta test edildiği ve ölçütlerin ne olduğunu bilinmiyor.  Zaman içerisinde bazı siteler diğerlerinden daha sık test edilebilir. Muhtemelen testin son tarihi önemli ölçütlere dayanmaktadır.

Güvenli Tarama Testi Aracını Neden Kullanmalısınız?

Sitenizin son zamanlarda güncellenmemesi ve tarihin güncellendiği son tarihe karşılık gelmesi durumunda endişelenmeye gerek yoktur. Araç, kötü amaçlı yazılım barındırma konusunda değerli bilgiler sunar ve sitenin ne sıklıkta güncellenip taranabileceğine dair bir gösterge verebilir.

5. Google Trendleri

Google Trendler, anahtar kelime popülerliği hakkında bilgi verir ve bilgileri zamana ve coğrafyaya göre bölümlere ayırır.

Google Trends ile ilgili görsel sonucu
google trends

Zaman dilimi, mevsimlerin anahtar kelimeleri nasıl etkileyebileceği hakkında size bir fikir verebilir. Ayrıca bir anahtar kelimenin popülaritesini kaybedip kaybetmediğini de gösterebilir. Bir anahtar kelimede düşüş eğilimi görüyorsanız bu bir ürün veya trendin, arama yapanların bu aramaya ilgilerini kaybetmesine neden olduğunu gösterebilir.

Neden Google Trendler Kullanmalı?

Google Trendler, rekabetçi araştırmalar için çok önemlidir. Kişilerin Google’ı rakiplerinin marka adıyla ne sıklıkla aradıklarını gösterir. Eğilim çizgisi, bu trendin ne kadar sabit, aşağı ya da sabitse, ne kadar sabit olduğunu gösterecektir.

En yaygın olan trend çizgisi, bir rakibin iyi bir performans gösterdiği anlamına gelir ve bu durumda zayıflıklarınızı tanımlamanız, güçlü yönlerinizi belirtmeniz gerekir.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment