voxmedya.com
Google görsel arama sorunu için çözümler ve eklentiler

Google’ın görsel arama sorunu ve çözüm için eklentiler!

Google’ın “resim görüntüle” butonunu kaldırması ve “resimle arama” butonunu kaldırmasıdır. Peki bu butonları hangi eklenti ile tekrar aktif hale getiririz?

Google resmî olarak resim aramasının işleyişine dair önemli değişiklikler yaptığını açıkladı.

Bu yazıda değişikliklerin ayrıntısına ve Google görsel arama sorununu çözebileceğiniz eklentiye ulaşacaksınız.


İlk değişiklik, Google’ın “resim görüntüle” düğmesini kaldırmasıdır.

İkinci değişiklik, “resimle arama” düğmesini kaldırmasıdır.

Bu değişikliğe web yayıncıları olumlu tepkiler verirken Google arama kullanıcıları olumsuz tepkiler verdi.

Duyuru Twitter’da Danny Sullivan’ın Twitter takma adı @searchliaison tarafından yapıldı.

Bugün, kullanıcıların ve yararlı web sitelerinin bağlanmasına yardımcı olmak için Google Görseller’de bazı değişiklikler başlatıyoruz. Buna resim Görüntüleme düğmesinin kaldırılması da dahildir. Ziyaret düğmesi kalır, böylece kullanıcılar resimleri bulundukları web sayfalarının içeriğinde görebilir. 

– Google Arama İrtibatı (@searchliaison) 15 Şubat 2018

googlein-gorsel-arama-840x2751.jpg

Google resim görüntüleme butonunu kaldırmak zorunda kaldı

Bu değişikliğin en önemli nedeni, birçok yayıncının, Google’ın görüntüleme düğmesinin, içerik hırsızlarının resimlerini çalmasına yardım ettiğini hissetmesi.

Aslında, Google, hazır resim şirketi, Getty Images tarafından yasal bir şikayetin çözümü kapsamında görüntü resim düğmesini kaldırmak zorunda kalmış olabilir.

Getty Images bir basın açıklamasıyla Google’la “ortaklık” ilan etti. Duyuruya göre, Google, Getty Images’dan görüntüleri lisanslıyor.

Getty Images CEO’su Dawn Airey, “Getty Images ve Google arasındaki bu anlaşma, şirketlerimiz arasında çok üretken, işbirliğine dayalı bir ilişki kurmanın basamaklarını belirledi. “Piyasadaki önde gelen içeriklerimizi Google’a lisans edeceğiz, katılımcılarımızın çalışmalarının atıfını artırmak ve ekosistemi büyütmek için onlarla yakından çalışacağız.”

Google tarafından gelen bu resmi tweet de Getty Imeges’ı doğrular nitelikte:

Merak edenler için, evet, bu değişiklikler kısmen bu hafta Getty Images ile yapılan görüşmemizden dolayı geldi . Sundukları kullanıcı ihtiyaçları ile yayıncı endişeleri arasında bir denge oluşturmak için tasarlanmışlardır; bu değerler her iki tarafın paydaşlarıdır.

– Google Arama İrtibatı (@searchliaison) 15 Şubat 2018

Korsanlığın teşvikinden suçlanan Google görsel arama

Getty Images, Nisan 2016’da Avrupa Komisyonu ile Google’a karşı, Google’ın resim aramasının telif hakkıyla korunan içeriğin çalınmasına ve korsanlığa yardım ettiğine dair bir şikayet yayınladı.

“Getty Images şikayetinde, 2013 yılında Google’ın Getty Images’un resim lisanslama işini etkilemekle kalmayan, tüm dünyadaki içerik yaratıcılarını etkileyen Google’ın resim arama işlevselliğinde olan değişiklikler üzerinde duruluyor.

Bu değişiklikler, Google’ın site trafiğine, katılım verilerine ve reklam harcamalarına yönelik tekeli korumakla birlikte internetin baskın arama motoru rolünde güçlenmesine izin verdi. Bu ayrıca korsanlığı teşvik etti, yaygın telif hakkı ihlaline neden oldu ve kullanıcıları kazara korsan haline getirdi. “

Yayıncılar resim görüntüleme butonunun kaldırılmasını olumlu karşıladı

WebmasterWorld’daki web yayıncıları, olumlu tepki gösterdi. İşte tipik reaksiyonlar:

“Kesinlikle iyi haber IMO.”

“Düğme, bu sabah kontrol ettiğimde oradaydı. Ama şimdi gitti. Bu olumlu görünüyor. “

Google’ın telif hakkını korumak için  resimdeki uyarıdan daha fazlasını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Görüntü hırsızlığı çok yaygın.

– Dennis Goedegebuure (@TheNextCorner) 15 Şubat 2018

Bu web yayıncılarına yarayacak mı?

Bu noktada bunun web yayıncılarını nasıl etkileyeceği belli değil.
Resim görüntüleme düğmesinin kaldırılması, görüntüleri kullanmak isteyen kullanıcıların web sitelerine ziyaretlerini teşvik etmesi beklenmektedir.

Bunun özellikle de telif hakkıyla korunan resimlerin satın alınmasına dayanan ticari fotoğraflar üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Ayrıca resimle arama fonksiyonu da kaldırıldı

Resim ile arama işlevinin de kaldırıldığı Twitter aracılığıyla yapılan ikinci bir duyuruydu.

Bu özel değişikliğin etkisi muhtemelen görüntü içeriğinin korsanlığına karşı yapılmıştır. Bu görüntü bulma sürecini yavaşlatacaktır. Sullivan’ın belirttiği gibi, tam işlevsellik tamamen tükenmez.

Web yayıncıları, bu değişikliği de hoş karşılayabilir.

Buyrun Google görsel arama sorununu bu eklenti ile çözün!

Google’ın kaldırdığı orijinal resmi göster seçeneğini View Image eklentisi ile tekrar kullanabilirsiniz. İşte eklentinin indirme linki.

Sadece Chrome tarayıcısında çalışan eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Alternatif eklentiler:

Alternatif-1

Alternatif-2

Alternatif-3

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment