voxmedya.com
google https

HTTPS sitelerde “Güvenli” etiketi Chrome 69 ile kaybolacak

Google Chrome, Ekim 2018’den başlayarak tarayıcı çubuğunda “Güvenli Değil” mesajı göstereceğini duyurdu.

Geçen yıl Ekim ayında Siber Güvenlik Farkındalık Ayı kutlaması ile bağlantılı olarak, Google, Chrome’daki HTTPS kullanımının farklı platformlarda nasıl arttığına dair bazı istatistiksel veriler paylaştı. Google, Chrome 69’u başlattığında ekim ayından itibaren başlayan HTTPS web sitelerindeki yeşil “Güvenli” etiketini kaldırma isteği konusunda önemli ilerlemeler kaydetti ve bu isteğini hayata geçireceğini resmi olarak duyurdu.

Tarayıcıya yapılacak değişikliklerin amacı, kullanıcılara Chrome’un olumlu güvenlik göstergelerini ortadan kaldırarak İnternet’in varsayılan olarak güvenli olduğu fikrini vermektir. Yeni güncelleme Ekim ayında başladıktan sonra adres çubuğunun nasıl görüneceği  aşağıda açıklanmaktadır:

HTTPS
HTTPS

Google’da Chrome Güvenliği Ürün Yöneticisi Emily Schechter, bir blog gönderisinde, Ekim ayında yeni başlayacak olan bir kullanıcının, bir HTTP sayfasına veri girmesi durumunda, tüm HTTP sayfalarını kırmızı “güvenli değil” uyarısıyla işaretleyeceğini duyurdu.

Crome 69 Güncellemesi
Crome 69 Güncellemesi

Sitenizi HTTPS’e dönüştürmeli misiniz?

Cevap kesinlikle evet, web sitenizi güvenli hale getirmek için adımlar atmayı düşünmelisiniz. Daha önce, SSL ile bir web sitesinin güvenliği yalnız e-ticaret siteleri için yapıldığı söylendi. Bu artık doğru değil. Tüm web siteleri bundan etkilenecektir. Kırmızı uyarı simgesi, site ziyaretçilerini potansiyel olarak korkutur.

Chrome, belirgin bir simge göstereceğinden, site ziyaretçilerini korkutmak ve hemen çıkma oranlarını yükseltmek gibi bir etkiye sahip olabilir. Daha fazla kişi, kırmızı uyarı simgesini gördükten sonra sitenizi ziyaret etmeyi bırakabilir. Bu, e-Ticaret ve reklam odaklı bilgilendirme sitelerini eşit olarak etkiler.

Google’ın bir diğer radikal güncellemesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment