voxmedya.com
Instagram grupchat özelliği nedir? Instagramın yeni güncellemesi grup chat

Instagram’da canlı videolara konuk ekleme zamanı

Daha konuşkan arkadaşlarınız için yol açın. Diğer canlı video yayıncılık uygulamalarıyla yarışan Instagram, video streaming hizmetini hem yeni bir özellikle, hem de bu özelliği kullanmaktan çok utanan 800 milyon kullanıcısından daha fazla video getireceğini umuyor. Instagram bugün, canlı video yayını kullanıcıların videolarına misafir eklemesine izin vereceğini duyurdu.

Şirketin son güncellemesinin bir parçası olan rollout, Instagram’ın Ağustos ayında, küçük kullanıcı gruplarına, canlı video ve mesajların daha büyük ve kademeli olarak genişletilmesinin bir parçası oldu bu özellik.

Bu özellik, bir videoyu akışa geçiren kişilerin, o anda videoyu izleyen herkesin ekranın köşesindeki “ekle” düğmesini tıklamasıyla  çalışır.Bir kişi eklendiğinde, o ekranda sizin altınızdaki ayrı bir pencerede katılır. Şimdilik, bir kerede yalnızca bir kişi ekleyebilirsiniz gibi (ve başka bir kişiyi eklemek için o kişiyi kaldırdırmanız gerektiği) gözüküyor.

Instagram’da bulunuyorsanız ve canlı video + konuk özelliğini kullanan arkadaşlarınız varsa, öyküler durum çubuğunda birbiri üzerine yığılmış iki daire olarak görünecektir. Bu videolar, normal canlı videolarda olduğu gibi, yayınlandıktan sonra ya da Öyküleyici olarak yaşamak üzere kaydedildikten sonra atılabilirler ve ardından Öyküler olarak da Facebook Öyküleri olarak paylaşılabilirler. Bununla birlikte, yine de, Facebook şemsiyesi altında Instagram’ın diğer dev kararlı arkadaşı WhatsApp ile herhangi bir entegrasyon yok.

Konuk eklemenin ardındaki mantık açıktır. Bu özellik yalnızca video özelliğini kullanmakta tereddüt edebilecek kullanıcılara biraz daha güven vermekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla katılımcı ekleme imkanı tanır. Canlı bir yayın için durum simgesi hem video sunucusunun hem de misafirin arkadaş ağlarına gönderilir ve potansiyel olarak gözlemcilerden oluşan çok daha büyük bir havuz oluşturur.

Aynı zamanda, video önündeki farklı bir etkileşim türü için zemin hazırlıyor.

Misafirlerle, aslında insanlarla etkileşim kurmak için diyaloglar ve yollar yaratıyorsunuz. Bu, konuşmalarınızı ve belki de yeni tür videoların, örneğin mülakatlarınızı veya yayınlarınızla ilgili yorumlarda bulunanların ötesinde etkileşim türlerini yarattığını ima eder.

İlginçtir, videolara konuk eklenmesi, Instagram’ın diğer etkileşim sürümleri için daha fazla denetim başlattığı aynı zamanda geliyor: Instagram, eylül ayında, kullanıcıların yayınlarını kimlerin üzerinde yorum yapabileceğine, trolleri ve küfürlü çevrenizden kaçmasına yardımcı olacağına karar vermeleri için bir yol tanıdı.

Canlı videolara konuk eklenmesi, hayatın büyük bölümünü mobil video ortamına hakim eden temel ‘selfie’ formatının bir adım ötesinde veya en azından yanında yer alıyor. (Ve eğer benim gibi, bu formattan biraz bıkarsanız, hoş geldiniz varyasyonu olarak gelebilir.)

Hikayeler ve canlı video, (diğerlerinin yanı sıra) Snapchat ve Periskop’un beğenilerine doğrudan tepkiler olarak oluşturulmuş gibi görünürken, Instagram, kitlesel izleyicileri sayesinde her ikisi için de büyük bir çekişme buldu. Bugün milyonlarca kişinin bu özellikleri kullandığını ve eylül ayı itibarıyla video görüntüleme, geçen yıla göre yüzde 80 arttığını gösteriyor.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment