voxmedya.com

Neden bu SEO araçlarını kullanmamalısınız?

SEO (Arama motorları optimizasyonu) için günümüzde kullanılan birçok araç ve eklentiler bulunmaktadır. Bu araçların yardımı ile SEO konusunda birkaç fikir sahibi olup uygulanacak stratejiler belirlenerek sitelerin organik arama performansları geliştirilebiliyor.

Her ne kadar kullanılabilecek araçlar olsa da işe yaramayanların sayısı az değil ve profesyonellikten uzaklar. SEO konusunda uzman danışmanlar ile çalışmak ve siteniz için en iyi stratejiyi belirlemek eklenti ve araçlardan daha fazla işinize yarayacaktır.

SEO’nun önemi

Bütçelerin büyük bir kısmı genellikle SEO için ayrılmaktadır. Bazıları bunun gereksiz maliyet olduğunu söylerlerken diğerleri de siteler için gerekli olduğunu savunmaya devam etmektedir. En iyi sonucu almak için plan yapmak uygun bir başlangıç olacaktır.

Öncelikle iyi kalite SEO’ya yatırım yapan ve sürekli olarak yüksek sıralamaya sahip olan markaların rakiplerine göre rekabet avantajı sağlayacağı açıktır. Web siteleri için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur değişen kullanıcı deneyiminin takipçisi olmak. Buradan elde edilen deneyimler optimizasyon için yol haritası olacaktır.

Elde ettiğiniz sonuçlara göre marka, blog ya da sitenizin ana konusu ile ilgili anahtar kelimeleri entegre ederek gerçekleştirilecek SEO, kalitesi iyi olan optimizasyona örnek olarak gösterilebilir.

Her ne kadar SEO’nun gelecekte öneminin kalmayacağı konuşuluyor olsa da şu an da siteler için önemli olmakla birlikte gereklidir ve gelecekte de yok olmaktan ziyade şekil değiştireceğini söyleyebiliriz.

SEO

Neden ‘ucuz’ SEO paketlerinden kaçınmalısınız?

Optimizasyonunuzun başarılı olması için gelişigüzel plugin/tool kullanımından kaçınılmalıdır. Aksi takdirde uyguladığınız adımlar sadece zaman kaybı olarak size dönebilir.

SEO faaliyetlerini uygun bir şekilde yürütmek önemlidir. Bunun için gerekli olan adımların doğru saptanması ve ona göre yatırım yapılması gerekmektedir. Tek boyuttan ziyade kaliteye odaklanmak ve beraberinde gelen kullanıcı deneyimi, temel yapı taşları olarak oturtulmalıdır.

Uygun bir SEO ile oluşturulmuş kaliteli içeriğin nasıl olduğunu merak ediyorsanız, bu konuda uzman olan Rand Fiskin’in “10 kat daha kaliteli içerik nasıl oluşturulur?” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

SEO paketlerinden neden kaçınmanız gerektiğinin birkaç sebebi:

Temel SEO gereksinimleri

Kullanacağınız paketlerde temel SEO gereksinimlerini bulamayabilirsiniz.

SEO paketlerinin sunması gereken önemli özellikler kaliteli içerik ve backlink’tir. Ucuz paketlerin sağlayacağı hizmet temel gereksinimleri karşılamayacağı için performans adına önemli bir adım sağlayamayacaktır.

Uzun metinler ile oluşturulmuş içeriklerin kaliteli olması için SEO üzerine uzun zamanlı yatırım yapma ve tecrübe kazanma ile sağlanacaktır. Aksi halde kolay yoldan yapılmış bir SEO, temel gereksinimleri karşılamamakla birlikte zaman kaybından başka bir şey değildir.

Uzun vadeli SEO stratejileri sunmazlar

SEO konusunda sabırlı olmak en önemli adımdır. SEO tecrübesi olan bir danışmanlık ile yapılan SEO çalışmaları oldukça kaliteli ürünler ortaya sunmaktadır. Fakat tecrübe ne kadar uzun vadede kazanılıyorsa SEO danışmanlarının da işletmeniz veya markanız adına verdiği danışmanlığın aynı şekilde uzun vadeli olması gerekir.

Kolay yoldan yapılan SEO ne verimli olacaktır ne de kaliteli. Bu sebepten dolayı ‘ucuz’ ya da kalitesiz SEO’ya yapılacak yatırım anlamsız ve gereksiz olacağı için kaçınmanız en sağlıklı karar olacaktır.

 

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment