voxmedya.com

Pagination Nedir? Pagination’ın SEO Açısından Önemi

Bu içeriğimizde bir SEO faktörü olduğunu, araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz pagination kullanımını, pagination’un neden SEO açısından önemli olduğunu ve sayfalarınızda bu metodu kullanırken hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini detaylandıracağız.

Tamam! Pagination diyorsun da tam olarak ne oluyor bu? Şöyle açıklamak gerekirse kelime anlamı itibariyle pagination; sayfalama, bölümlendirme ve sayfalara sayı verme anlamına gelmektedir.

Şöyle özetleyecek olursak bir içeriği birden çok sayfaya bölerek yayınlama işlemi anlamına gelmektedir.   

Pagination’ın Kullanım Alanları

Bazı siteler, içeriklerin tamamını bir sayfada sunmak yerine birden fazla sayfaya, pagination yardımı ile bölümlendirerek yayınlamayı tercih ederler.

Pagination’ın yaygın kullanım alanlarından birkaçı;

  • Haber siteleri ve makaleler; Uzun makalaleler veya tek sayfada sığdıramadığınız içeriklerde,
  • Kategori; Yüzlerce kategori veya alt kategori olması durumunda (Örneğin; E-ticaret sitelerindeki ürünlerin birden fazla sayfalar halinde olması)
  • Yorumlar; Website içeriklerinin altındaki veya özellikle forum sitelerinde yapılan yorumların çok fazla olduğu esnada da kullanılabilir. (Örneğin; kadinlarkulubu, donanımhaber)

 Pagination Neden Önemlidir?

Pagination’ın önemlidir çünkü; doğru bir şekilde planlanmayan pagination, Google tarama botlarına olumsuz sinyaller gönderdiği için SEO performansınızı kötü etkileyecektir. Bunun sonucunda, doğal olarak Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP) alt sıralara düşerek trafik kaybına sebep olabilir.

Ayrıca yanlış kullanımın bir diğer sonucu da içeriklerinizin duplicate (kopya) içerik olmasına ve crawl depth’e (tarama derinliği) olumsuz etki ederek GoogleBot’lar açısından yanlış anlaşılmaya sebep olabilir.  

pagination nedir?, infinte scroll
Pagination nedir?, Pagination kullanımı

SEO performansımı nasıl etkileyecek?

Kesinlikle merak konusu bir soru. Öncelikle pagination yukarıda da bahsedildiği üzere yanlış kullanımı bir ölüm tehlikesi değildir. Çünkü siz sayfalama özelliğini kullanmasanız dahi GoogleBot’lar sayfalarınızı tarayacaktır.

Doğru uygulandığı takdirde Sitemap gibi GoogleBot’lara işlerini kolaylaştırıcı taktikler vererek sayfalarınızın daha hızlı taranması, indekslenmesi ve bunun sonucunda da SEO performansınızın artmasına katkısı olan güzel ve bir o kadar da teknik bir özelliktir. 💪

Pagination mı Infinite Scroll mu?

Infinite Scroll nedir?

Infinite Scroll kullanıcının sayfayı aşağı kaydırması ile sonsuz bir şekilde diğer sayfalara ve içeriklere ulaşabildiği bir tasarım modellemesidir.


Kararı vermeden önce infinite scroll’un kullanım alanlarını değerlendirmek gerekir.

Infinite Scroll kullanıcı deneyimi (UX) açısından geliştirilmiş bir modellemedir. Bu yüzden kullanılmadan önce sitenin hangi alanda hizmet verildiğine bakmak site özelinde performansı yükseltecek bir hamle olabilir.

Eğer bir websitesi Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest vb. siteler gibi infinite scroll ile kullanıcının deneyimini artıracak siteler ise bu alanda kullanılması hem kullanıcı deneyimi hem de sayfada kalma sürelerine bakacak olursak SEO açısından olumlu bir sinyal olarak görülebilir.

Fakat uygulanacağı siteler birden fazla kategori veya alt kategorinin bulunduğu E-ticaret siteleri gibi sayfa yüklenme hızının önemli olduğu mobil internet deneyiminde de kullanılması, başarılı bir teknik olarak gözlemlenmiştir.

Eğer verilen karar infinite scroll ise John Mueller’in nasıl kullanılması gerektiği hakkında yayınladığı demo‘dan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Smashing Magazine, E-ticaret siteleri özelinde yaptığı testlerde “Daha Fazlası“/ “Load More”  butonlarıyla tetiklenen infinite scroll deneyimlerinin, diğer alternatiflere oranla daha iyi performans gösterdiklerini sonucuna ulaşmıştır. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Pagination Özelliğini Nasıl Kullanılmalıdır?

rel=”next” ve rel=”prev” özellikleri iki sayfa arasındaki bağlantıyı gösterir. (Ayrıca rel=”previous” şeklinde de kullanılabilir.)

Pagination kodları, pagination etiketleri, pagination özellikleri, infinite scroll nedir?

Bu pagination özellikleri örnekteki şekilde ve <head> etiketleri arasına yazılmalıdır;

2. Sayfa için kod kullanımı;
<link rel="canonical" href="https://www.voxmedya.com/topic/page/2/"/>
Önceki sayfa için kod kullanımı;
<link rel="prev" href="https://www.voxmedya.com/topic/" />
Sonraki sayfa için kod kullanımı;
<link rel="next" href="https://www.voxmedya.com/topic/page/3/" />

Not: Pagination kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ilk sayfada rel=”prev” ve son sayfada rel=”next” özelliklerini kullanmamamız gerektiğidir.

Pagination serinizdeki URL’lerden eğer aynı içeriği barından bir sayfanız varsa bir adet canonical URL olması ve diğerlerinin de buna bağlı olarak “rel=next” ve “rel=prev/previous” olması önerilmektedir

Eğer her sayfanız özgün içerik barındırıyorsa hepsine canonical etiketi vermeniz de faydalı olacaktır.

Pagination özelliğinin sitelere nasıl eklenmesi gerektiğini, Google’ın Support sayfasına göz atarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Infinite Scroll Kodları

Infinite Scroll kodları container element kodları içerisinde çalışır. Kısaca container elemanı, site içerisindeki kodlar nasıl HTML kodları arasında çalışıyorsa container elemanları da blok bir yapıda (kapalı bir kutu gibi düşünebilirsiniz) ve aynı şekilde çalışır. Yani siz sayfayı scroll ettiğinizde getirilecek elemanlar container içerisindeki elemanlar olacaktır.

Infinite Scroll kodlarını sayfalarımıza birden fazla yöntem kullanarak ekleyebiliriz.

  1. JQuery Kullanarak
  2. Geleneksel JavaScript Yöntemlerini Kullanarak
  3. HTML Kodlarını Kullanarak

Kodları eklerken dikkat etmeniz gereken adımlara ve daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Moz‘un pagination hakkında best practise‘lerini incelediği içeriğe de göz atabilirsiniz.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment