voxmedya.com
RSS feed podcast

RSS Nedir? RSS Feed Podcast Sürecinde Nasıl Çalışır?

RSS’in ne olduğunu anlamaya çalışanlar, RSS feed ile podcast veya çeşitli içerikler yayınlamaya çalışanlar buraya. 📢 Aynı yollardan bizde geçtik ve bu yola yeni girenlere adım adım tecrübelerimizi aktarmak istiyoruz.

RSS Nedir?

RSS (Rich Site Summary), internette üretilen içeriği dağıtmak için kullanılan bir web yayınıdır. Web içeriği oluşturan herkes; kendi blog yazılarını, makalelerini veya medya dosyalarını dağıtmak için RSS kullanabilir. Bu formatta içerik sunabilir ve bu formatta çeşitli kaynaklardan aldığınız içerikleri kendi platformunuzda yayınlayabilirsiniz. Bir XML dosyasında bir web sitesi tarafından sağlanan bilgilere RSS feed adı verilir.

Sendikasyon feed‘leri .rss, .atom, .xml gibi biçimlerde dağıtılır ve aşağıdaki simgeler ile tanınır.

rss feed
RSS Feed İkonları

RSS, mükemmel bir içerik dağıtım aracıdır. İçeriğinizi farklı platformlarda yayınlamanızı ve web sitenizi ziyaret etmelerine gerek kalmadan yeni izleyicilere veya dinleyicilere ulaşmanızı sağlar. Bu yüzden haberlerle ilgili çoğu site ve blog, içeriklerini RSS feed olarak sunmaktadır.

RSS Feed Podcast Yayınlama Sürecinde Nasıl Çalışır?

Bu dağıtım yöntemi podcaster’lara birçok avantaj sunar. Podcast platformlarında dağıtım genelde RSS feed ile yapıldığı için podcaster’lar dosyalarını sadece bir barındırma hizmetine yükler ve buradan aldığı RSS feed linki ile diğer platformlarda podcastlerini yayınlarlar.

Barındırma hizmeti platformuna yüklediğiniz dosyaların bilgilerini değiştirdiğiniz zaman otomatik olarak RSS feed linki yüklediğiniz platformda değişiklikler gözükecektir. Yani yeni bir podcast yüklediğiniz zaman otomatik olarak RSS feed’i yüklediğiniz platformlarda bu güncelleme görünecektir.

Podcast yayınlama platformalarında bu süreç nasıl ilerliyor?

Spreaker:

Öncelikle Sprekear’da bir hesap açmalısınız. Hesabınza isterseniz RSS ile başka bir yerden podcast çekebilirsiniz ya da direkt .mp3 vb. dosyalar yükleyebilirsiniz. Spreaker, hem barındırma hizmeti hem de yayınlama hizmeti sağlıyor aynı zamanda RSS feed linki ile podcast’lerinizi başka platfomlarda otomatik yayınlama imkanı veriyor.

Spreker’da RSS feed linkine hesabınızdan dashboard bölümüne girerek ulaşabilirsiniz.

Spreaker'da RSS Feed Linki

Yalnız 5 saate kadar ücretsiz yani yüklediğiniz bölümlerin toplam süresi 5 saati geçince ücret ödeyerek yeni posdcast’ler yayınlamaya devam edebilirsiniz.

SoundCloud:

Sprekear’da geçerli olan bütün uygulamalar bu platformda da geçerlidir. Farlı olarak SoundCloud ücretsiz olarak toplam 3 saate kadar podcast yüklemenize izin veriyor sonra aylık ücret ederek yeni podcast’ler yayınlamaya devam edebilirsiniz.

SoundCloud hesabınızdaki RSS feed’ine Settings > Content adımlarını izleyerek ulaşabilirsiniz.

SoundCloud RSS Feed

Spotify:

Podcaster’lar için Spotify şu anda beta sürümünde hizmet veriyor ve direkt kendi platformuna dosya yüklemeye izin vermiyor. Sadece RSS kullanarak poscastlerinizi Spotify’da yayınlayabilirsiniz.

Yani diyelim ki Spreaker’a podcast yüklediniz ve oradan RSS feed’i aldınız. Podcaster Spotify hesabına girerek aşağıda gösterilen şekilde adımları takip ederek RSS feed’ini yükleyebilirsiniz.

podcaster'lar için spotify

Spotify podcast yükleme

Spreaker RSS feed’ini yükledikten sonra podcastleriniz otomatik olarak Spotify’da gözükmeye başlayacaktır.

Güncellemeler anında düşmeyebilir bu durumda hemen başka bir RSS feed yüklemeyi denemeyin. Diyelim ki SoundCloud hesabınızdan da bir RSS alıp yüklediniz. Spotify hesabınızda artık iki farklı RSS oldu. Spotify bu durumda sizin için bir tane daha kanal oluşturacaktır. Yani aynı içerikleri içeren iki kanalınız olacak ve bu hiç hoş durmayacaktır. Bu durumu yaşamamak için güncelleme için biraz bekleyin.

Eğer iki kanalınız oluştuysa birini kaldırmak için bir diğer RSS feed’ini aldığınız SoundCloud hesabını tamamen silmeniz bile fayda etmeyecektir. Bu durumda, Spotify destek ekibine [email protected] e-posta adresine ulaşarak isteğinizi iletebilirsiniz.

RSS feed yüklediniz artık işiniz çok kolay. Artık RSS feed Spotify’da kayıtlı olduğu için Spreaker’a yeni bir bölüm yüklediğiniz zaman otomatik Spotify kanalınızda da yayınlanacaktır.

iTunes:

RSS bağlantınız hazırsa iTunes podcast tarafında da iş çok kolay. iTunes’a podcast yüklemek için ilk olarak bu bağlantıya gitmeniz gerekiyor. Burada Apple ID ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza My Podcast adı altında aşağıdaki gibi bir sayfa çıkıyor.

iTunes'a podcast yükleme

Sol üstte belirtilen + işaretine tıklıyoruz ve Spreaker’dan veya SoundCloud’dan aldığımız RSS feed’ini yapıştırıyoruz. Daha sonra sağ üst köşede bulunan Validate butonuna tıklayarak podcastimizin yayınlanması için onaya gönderiyoruz.

rss-feed-onay

Podcastinizin onaylanması 1 gün ile 2 hafta arasında değişebilir. Podcastinizin herhangi bir nedenle onaylanıp onaylanmadığını yine bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz. Şartları yerine getirdiğiniz sürece burada bahsettiğimiz tüm podcast platformlarında kısa sürede yayına çıkabilirsiniz.

Podcast’inizi kaydettiniz ve RSS’inizi Apple Podcasts (iTunes)’a ilettiniz fakat beklediğiniz onay bir türlü gelmediyse ya da Podcast’iniz Apple Podcasts (iTunes) tarafından onaylanmadıysa ne yapmalı?

Lybsn:

Lbsyn de podcastlerinizi barındırmak ve yayınlamak için uygun bir platformdur. RSS linki ile çoğu platforma yayınlarınız dağıtabilirsiniz.

Sonuç

Podcastlerinizi barındırmak istediğiniz platform çok önemlidir. Yani RSS feed linklerinin, podcastlerinizi sunmak istediğiniz platformlar için uygun olduğundan emin olmalısınız.

Bu konuda sorularınız olursa bize ulaşabilirsiniz. ➡️ [email protected]

 

 

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

1 comment

  • Kendi sunucumuza yükleyip RSS ile çekme şansımız yok mudur Spotify’a yükleme yapabilmek için?
    Sunucum podcastleri sunucuya yükleyip bunlardaki gibi RSS sistemi kurmak istiyorum yani bu mümkün müdür? Yapılabilirse kaynak yol gösterirseniz sevinirim.