voxmedya.com
google search console

Search Console Artık Daha Duyarlı!

Index Coverage (Dizin Kapsamı) Raporu nedir?

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı itibariyle ‘Index Coverage’ raporunu hizmete sunan Search Console, bu rapor ile dizine eklenen ve hatalardan dolayı dizine eklenemeyen sayfaları göstermektedir.

Dizin Kapsamı raporunun bize sağladığı fayda da tam burada karşımıza çıkmaktadır. Hatalardan dolayı indekslenemeyen sayfalar için ipuçları vererek bu sorunlar ile başa çıkmanın yolunu göstermektedir.

Dizin kapsamı raporu
Dizin kapsamı raporu

Nasıl daha duyarlı?

Search Console’nin bu raporu size sunabilmesi için belli bir zaman içerisindeki dataları toplaması gerekiyor. Bu yeni güncelleme ile Console raporlarının doğruluğu daha da artırılmıştır.

14 Temmuz itibariyle sistem daha doğru çalışmaya başladı. Endeks Raporu Ağustos ayı itibariyle de tamamen değişmiş bulunmaktadır.

Fakat şöyle bir hatırlatma yapmakta da fayda var. 14 Temmuz – 1 Ağustos arası sistem değişikliğinden dolayı verileriniz kaydedilemediği için rapor tahmini olarak o verileri size sunmuştur.

Ayrıca site sahipleri, site haritaları için de Index Coverage raporunu kullanabilirler.

Index coverage
Index coverage

Sitemap(Site Haritası) nedir?

Sitemap, GoogleBot gibi siteye uğrayan botların, siteyi daha iyi bir biçimde indexlemesi için rehberlik eden bir dosyadır. Türkçe’de Site Haritası anlamını taşır. Dosyanın uzantısı, .xml‘dir. Arama motorlarının indexleme hızında sitemap’ın etkisi büyüktür. Siteyi ziyaret eden botlar, sitemap dosyasının sayesinde, hangi sayfanın ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini ve webmaster tarafından belirlenen, hangi sayfanın ne kadar önemi olduğunu tespit eder.’ [SeoHocası]

Search Console’nin bu güncellemesini paylaştığımız içeriğimizden yola çıkarak Google’dan Gary Illyes’in mobil öncelikli indeksleme yazısına göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment