voxmedya.com
SEM (Search Engine Marketing) ve Paid Marketing Nedir? Arama motoru pazarlaması

SEM ve Paid Search Marketing Nedir?

SEM Nedir?

SEM (Search Engine Marketing), arama motorlarında reklam satın alarak web sitesi trafiğini kazanma sürecidir.

SEM ile İlgili Eş Anlamlılar ve Kısaltmalar

“Search Engine Marketing”, bir zamanlar hem SEO (arama motoru optimizasyonu) hem de paid search (ücretli arama) faaliyetlerini kapsayan bir şemsiye terim olarak kullanıldı. Zaman içinde, piyasa yalnızca SEM kısaltmasını kabul etti.

Hem SEO hem de SEM’i kapsayan arama pazarlamacılığında uzun vadede, ücretli listeleri belirtmek için genellikle SEM ve / veya “Paid Search (ücretli arama)” kullanılır. Aşağıda, SEM etkinliklerine atıfta bulunmak için kullanılan en yaygın terimlerden bazıları verilmiştir:

  • Paid search ads (Ücretli arama ağı reklamları)
  • Paid search advertising (Ücretli arama reklamcılığı)
  • PPC (pay-per-click) > PPC (tıklama başına ödeme)
    • PPC (pay-per-call) > (arama başına ödeme) – Özellikle mobil arama kullanıcılarına sunulan bazı reklamlar, bir akıllı telefondan doğrudan çağrıya neden olan tıklama sayısı ile ücretlendirilebilir.
  • CPC (cost-per-click) > TBM (tıklama başı maliyet)
  • CPM (cost-per-thousand impressions) > BGBM (bin gösterim başı maliyet)
    • Çoğu Arama Ağı reklamı bir TBM / PPC bazında satılır, ancak bazı reklam seçenekleri de BGBM temelinde satılabilir.

Yeni Başlayanlar İçin SEM

Google Ads, arama pazarlamacıları tarafından kullanılan en popüler ücretli arama platformu, ardından da Yahoo’daki reklamların önemli bir bölümünü oluşturan Bing Ads gelir.

Bunun ötesinde, büyük sosyal ağlarda PPC reklamcılık seçeneklerinin yanı sıra “2. katman PPC platformu” da var.

Aşağıdaki büyük arama pazarlama platformlarında genel ücretli arama eğilimlerini, SEM ile ilgili en yeni haberleri ve PPC reklamlarını kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsiniz:

Her platformun kendi başlangıç kılavuzları ve yararlı dersleri bulunmaktadır. Bir başka kaynak ise  Insider’ın Google Ads Kılavuzu’dur (PDF). Kılavuz 2008’de son güncellendiğinden, Google Ads kullanıcı arayüzü birkaç özellikle birlikte değişti ancak rehber hala yararlı bir tanıtım niteliğindedir.

(PPC) Tıklama başı ödeme yönetimi – Google Ads açık artırma sistemi hakkında temel oluşturacak bir video basit ingilizcesiyle aşağıda:

 

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment