voxmedya.com
Semantik Arama Çağında Teknik SEO

Semantik Arama Çağında Teknik SEO

“Teknik SEO artık önemli mi?”
“Bir sürü içerik yazarsam, trafiği doğru yönlendirebilir miyim?”
“Anahtar kelime araştırması yatırıma değer mi?”

Teknik SEO artık önemli mi?”

“Bir sürü içerik yazarsam, trafiği doğru yönlendirebilir miyim?”

“Anahtar kelime araştırması yatırıma değer mi?”

Semantik arama nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu’nun (SEO) neredeyse her yıl ölümü ilan edilirken sürekli “içerik kraldır” olgusu öne çıkar, temel ilke unutulmamalıdır ki SEO hakkında konuşmak, tartışmak ve geliştirmelere devam etmek hala çok önemlidir.

Google, sonuçları anlama ve sunma biçiminde önemli değişiklikler yaparken, teknik SEO’nun artık önemsiz olduğu fikri absürdtür. Amacımız, aranılanı bulma, yapay zekanın (AI) gelişimi ve kullanıcıların daha iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olmak için teknik SEO’ya ihtiyaç duyduğunuzu daha iyi anlatmaktır.

Teknik SEO
Teknik SEO

Semantik arama nedir?

Semantik arama, kullanıcının ihtiyaçlarına adapte oluyor ve anahtar kelime sonucunda çıkan aramaları değil içeriği ön plana alıyor. Diğer web sitelerini gözden geçirdiğimizde genelde anahtar kelime odaklı olduklarını görüyoruz. Fakat gelişmeye açık olan üstünde sürekli çalışılan semantik arama yani anlamsal arama gelecekte anahtar odaklı kelimelerin önüne geçebilir. Ve semantik aramaya odaklanan web sitelerinin, klasik arama optimisazyonlarına göre daha çok verim alacağı düşünülüyor. Çünkü semantik arama kullanıcılarının gereksinimlerinden beslenerek içerik her şeydir diyor. İnternette surf yapan bir kullanıcının karşısına en iyi sonuçla çıkmak isteyen web site yöneticilerinin ve ya sosyal platformları etkin kullanan markaların dikkate almaları ve yakından incelemeleri gerekiyor.

Hummingbird

Google, 2013 yılında Hummingbird algoritmasını sessizce bir araya getirdiğinde, anlamsal arama geldi. Hummingbird basit bir algoritma güncellemesinden daha fazlasıydı; özünde, Google’ın sonuçları kullanıcılarına sunma biçiminde önemli bir değişiklik oldu.

Hummingbird, Google için önemli bir arama deneyimi sunmak için 15 yılı aşkın süredir veri ve kullanıcı analizinin doruk noktasıydı ve test edildi, düzeltildi. Artık, içerik oluşturucular ve kullanıcılar körü körüne birbirlerinin anahtar kelimelerini alakalı bağlantılar oluşturmak için tahmin etmeye çalışmıyorlar.

Anlamsal araştırmanın amacı, Google’ın dünyadaki sorulara bağlamsal olarak uygun cevaplar vermek için toplanan büyük miktardaki verileri kullanmaktı. İşte bu kaymayı o kadar eşsiz yapan üç temel unsur var:

  • Hummingbird, sadece anahtar kelimeleri değil tüm sorguyu dikkate alır.
  • Kullanıcıyı, arama modellerini, geçmişi ve diğer değişkenleri hesaba katar.
  • Cihaz türünü, günün saatini ve yerini dikkate alır.

Doğru sonuçları doğru bir şekilde sunmak için Google, anlamsal aramayı oluşturdu. Temel anlamda, anlamsal aramanın amacı bağlamsallaştırılmış içerik sunarak bir ilişkisel bağlantı oluşturmaktır.

Anlamsal Arama
Anlamsal Arama

SEO üzerindeki etkisi

Sonuçların iletilme biçiminde belirgin bir değişim olsa da SEO’nun temelleri hala geçerlidir. Bağlantılar hala önemlidir; anahtar kelimeler hala önemlidir, sayfa içi optimizasyon önemlidir. Anlamsal araştırmanın gerçekten yaptığı şey, etik olmayan taktikler kullananlar için sıralamasını zorlaştırıyor olmasıdır.

Pazarlamacılar ve site sahipleri, iyi bir içerik yazdıklarında sıralamalarının ve bulunmalarının artacağını düşünüyorlar. Ne yazık ki, o iş hemen öyle olmuyor.

Anlamlı arama ile Google “dizelerden diğerine” geçiş yapıyor. Bu, daha doğal bağlantılar oluşturmak isteyecekleri anlamına geliyor. Fakat şuraya bakın: Algoritma kendi başına anlam ve anlayış elde edemez.

Bugün SEO’nun en büyük problemi, algoritmanın yaptığımızdan çok şey bildiğidir. Bunun bir algoritma olduğunu unutuyoruz, insan değil. Herhangi bir veri tabanlı program veya yapay zeka gibi, öğrenmek için yapılandırılmış verilere ihtiyaç duyar.

Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi terimleri duyduğumuzda kendi kendine öğrenen kendi kendine yeten robotları düşünmek kolaydır ama anlamanız için eğitim gereklidir.

Google arama, dünyadaki en yaygın kullanılan veri aracıdır. Sitelerimizi optimize etmek için, veri varlıklarınızın temel bir anlayışa sahip olması gerekir.

Veri varlığı, verilerin temsil edebileceği herhangi bir kişiyi, yeri veya ilişkilerdeki diğer veri sınıflandırmalarına bağlantı veren herhangi bir veri sınıflandırmasını ifade eder.  Bir siteyi dizine eklerken Google, siteyle ilgili olan “kişi, yer veya şeyi” inceler ve anlam kazanmak için ilgili içerik veya kuruluşlarla bağlantı kurar.

Siteniz ve içeriğinizi anlamaya çalışırken, Google yalnızca sitenizdeki varlıkları birbirleriyle kıyaslamakla kalmaz aynı zamanda web sitenizdeki güvenilir ve yetkili sitelerle, sitelerinizi de aynı varlıklarla karşılaştırır. Bunların hepsinin biraz ağır ve karmaşık olduğunu ortadadır ancak Google’ın sitenizi güvenilir ve yetkili gördüğünden emin olmak için atması gereken adımları bilmek önemlidir.

Teknik SEO nasıl yardımcı olur?

Teknik SEO, semantik arama döneminde sitenize çeşitli şekillerde yardımcı olabilir:

  • Başlıklar & meta: Başlığınız web sayfalarınızda taranan ilk şeylerden biridir. Net ve odaklanmış bir başlık sağlanması, tarayıcıya sayfadaki içeriği anlamasına yardımcı olur. Tonu ayarlamaya yardımcı olur ve varlık ilişkileri sürecine başlar. Meta açıklamaları sıralama algoritmasının bir parçası değil, ancak anlambilimsel araştırmayla, daha fazla ağırlık tuttuğuna inanıyoruz. Tarayıcılar açıklamalarınızı okur ve dizine ekler. İyi açıklamalar, tıklama oranlarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda taranan sayfaya kısa bir genel bakış sunar. Arama motoru sayfanızın içeriğini anlamaya çalışırken, bu veriler dikkate alınır.
  • Site yapısı: İyi tanımlanmış ve mantıklı bir site yapısına sahip olmak son derece önemlidir. Bu, kullanıcılarınızın ihtiyaç duydukları içeriği daha kolay bulmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tarayıcıların içeriğinizin nasıl bağlandığını anlamasına yardımcı olur. İyi bir yapı geliştirmek için zaman ayırmak, sitenizin tamamen dizine eklenmesine yardımcı olur.
  • Yapılandırılmış veriler: Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının içerik ve bağlamı anlamalarına yardımcı olmak için uygulanan meta veridir. Verileri yapılandırmanın en yaygın yolu şema uygulamasıdır. Semantik arama, yapılandırılmış verilerle ilgilidir; dizin oluşturma varlıklarının fikri yapılandırılmış veri ve şema etrafında oluşturulmuştur. Anlamlı arama çağında, sitenizin verilerine bir yapı eklemek başarı için çok önemlidir.

Birçoğu, anlambilimsel araştırmanın daha fazla ve daha iyi içerik olduğuna inanıyor olsa da, bu durum böyle değildir. Evet, içerik önemlidir, ancak teknik SEO’nun her zamankinden daha önemli olduğunu iddia edebiliriz. Pazarlamacılar, site sahipleri ve SEO’ların, Google’ın verileri nasıl işlediğini anlamak ve arama motorlarının sitelerimizin içeriğini anlamalarına ve kullanıcılara neden bu kadar yararlı olduklarını anlamalarına yardımcı olmak için zaman ayırmaları gerekir.

Bu hakkı elde etmek için vakit ayıranlar, önümüzdeki yıllarda kazançlı çıkacaklar.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment