voxmedya.com
SEO ve içerik dengesi

Uygulanacak en iyi SEO stratejileri

SEO çalışmalarında kullanılacak stratejileri karşılaştırmak, alınacak kararlar bakımından önemli bir rol oynamaktadır. Fakat seçtiğiniz bu stratejilerin her ikisinin aynı proje içerisinde kullanılması iyi sonuç elde etmenize engel olabilir.

Örneğin yaptığınız çalışma yerel bir bölgeye hitap ediyorsa ve bu bölge için yaptığınız yatırım, kısa vadede güzel kazanımlar getirse de uzun vade için emeğinizin karşılığını alma açısından yetersiz kalacaktır.

En iyi SEO stratejileri

Bu kapsamda uygulanacak SEO stratejilerinin uzun vadeli ve dengeli bir şekilde uygulanması emek-kazanç dengesi oluşturmanızda yardımcı olacaktır. Bu içerik SEO stratejilerini karşılaştırarak en iyi çözüm yolunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

1. Trafiğe karşı ilgililik

İçeriklerinizle asla ilgilenmeyecek kullanıcılardan gelecek trafik asıl amacına ulaşamamış içerik demektir. Şimdi bu iki durumu karşılaştırmalı olarak inceleyeceğiz.

SEO trafiği

Yüksek trafiğin artıları;

 • Kullanıcı sayısının artması doğal link yolu ile içeriklerinize ziyaretçi çekebilir.
 • Yüksek trafik içerikle ilgili ziyaretçilerin hangi platformdan geldiğini analiz etmemize imkan tanımaktadır.
 • Daha fazla trafik hacmi; SEO deneyimleri, A/B testleri ve benzer veri yaklaşımlarından istatiksel olarak anlamlı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Yüksek trafik ilgililik oranı az olsa dahi sonuç olarak toplam ziyaretçi sayısı artırmış olur.
 • Yüksek trafik stratejisi, satış hunisinde ürününüzle ilgili tahmin edilemeyecek bir şekilde ilgilenecek kişilere ulaşmanıza imkan tanımaktadır.

Yüksek İlgililiğin olumlu yanları;

 • Hedeflenecek kitle için daha çok keyword çalışması yapmanıza gerek kalmaz.
 • Ürünlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olan ziyaretçiler üzerinde daha güçlü bir marka yakınlığına ulaşmanızı sağlar.
 • Markanız için taraftar kitleye ulaşmada kolaylık sağlar.
 • Kazanılan ilgili kullanıcılar için daha fazla link almanıza imkan tanır.

2. Tüketici odaklılığına karşı etkileyici odaklılık

Hedef kitleniz, içeriklerinizi ve ürünlerinizi nihai olarak son tüketecek/kullanacak kişilerdir. Bunun için içeriklerinizi paylaşma ve daha geniş kitlelere hitap etme gücüne sahip olması için gereken faktörlerin eşit olarak göz önünde bulundurulması gerekir.

Tüketici açısında SEO

İçerik pazarlamasını hangi kitleyi hedefleyerek yaptığınızı belirlemek, uygulayacağınız stratejileri doğru seçmenize yardımcı olabilir.

Seçtiğiniz hedef kitleler için yaptığınız çalışmalar doğal olarak farklı olmak zorundadır. Tüketiciler için onların ilgisini çekecek ve onların çıkarları doğrultusunda kazançlarını maksimum seviyeye çıkartması için yaptığınız çalışmalar, B2B endüstri sektörleri için farklı gelecek ve ilgilendirmeyecektir.

Etkileyici yaklaşımın artıları

 • Blogcular, gazeteciler ve rekabet ettiğiniz sektör için yazılan yazılar, en yetkili bağlantıları kazanma olasılığı en yüksek olan stratejilerdir. Bunlar, yetkili sitelerin sahibi olan insanlar ve çoğu da kaynaklarından alıntı yapmaya istekli olduklarından, bu insanları hedefleyen muazzam miktarda bir SEO yetkilisi almaya devam edebilirsiniz.
 • Aynı şekilde, bu kitle için içerik üretme sosyal ağlarda paylaşımın en olası sonucudur.
 • Etkileyici odaklı içerik, karşılıklı bağlantı kazanma fırsatları ve dikkate almadığınız iş ortaklıkları, aynı zamanda da B2B sektörü için kaçırılmaz fırsat yaratır.
Tüketici odaklılık

Tüketici odaklı yaklaşımın artıları

 • Tüketiciler için yazmanız, ürünlerinizi gerçekten satın alacak kişilerin zihninde size daha fazla kalma fırsatı oluşturur.
 • Tüketicileriniz için yaptığınız ürün pazarlamasında doğrudan bir etkiye sahip olmak ürünlerinizin daha fazla satın alınmasına imkan tanır.
 • Tüketici odaklı içerik genellikle daha fazla trafik potansiyeline sahiptir.

3. Trende karşı Evergreen

Uygulanacak yöntemler arasında insanın trende ve güncelliğini kaybetmeyen içerikler arasında tercih yapması zor olabilir.

SEO trendleri

Sizin için doğru denge nedir?

Trend içeriklerin artıları

 • Trend konulara odaklanmak, arama motorlarında uzun vadeli otoritenize katkıda bulunur. Bağlantıları ve sözleşmeleri kazanma konusunda bariz SEO avantajları sağlar. Devam eden sohbetlerin bir parçası olmanıza olanak tanır.
 • Popüler bir konuyla ilk ilgilenenlerden biriyseniz, rakiplerinizin sizi fark edip önünüze geçene kadar siz epey yol almış olursunuz.
 • Gelişmekte olan konular, özellikle büyük haber siteleri tarafından ele alınmamışsa sınırlı rekabete sahiptir bu da gelişmekte olan konuları keşfeden sınırlı SEO yetkisine sahip sitelere daha iyi bir sıralama şansı verir.
Evergreen

Evergreen içeriğin artıları

 • Anket ya da orijinal araştırma gibi bazı yeni bilgiler sunmadan, yeni bir konu üzerine dikkatleri çekmek zor olabilir. Bu da diğer yayıncıların konularının üstesinden gelmeyi zorlaştırarak rekabet de geride kalmaya neden olacaktır. Başka bir deyişle, önce yazmış olanlar her daim evergreen içerikte ön plandadır bu konunun üstesinden gelmek isteyen herkes için bir engel teşkil eder.
 • Evergreen içerik, genellikle, trend konularla ilgili içeriğe göre daha kapsamlı, derinlemesine üretilmiş olmalıdır.

Sonuç

Her marka farklıdır ve “ölçülü olmak” yeterince spesifik değildir. Markanızın SEO stratejisini geliştirirken yukarıdaki dengeleri göz önünde bulundurun.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment