voxmedya.com
Site hızı (Page speed) artık bir sıralama faktörü

Sitesi Yavaş Olanlar Dikkat! Site Hızı Resmen Sıralama Faktörü

Webmaster’ların güncel haberleri, yenilenen stratejileri ve indeksleme vb. konuları yakından takip edebildiği platform olan Resmi Google Webmaster Bloğu’nda 9 Temmuz tarihinde bir güncelleme yayınlandı.

Güncelleme ana konusu itibariyle sayfa hızlarının organik sıralama sonuçlarındaki etkisi hakkındadır.

‘Hız güncellemesi’

Metin transkripsiyonu:

Kullanıcılar çoğu zaman sorularına en hızlı şekilde cevap bulmak isterler. Araştırmalar şunu gösteriyor ki; sorularına bu kadar hızlı cevap bulmak isteyen insanlar sayfa hızlarını gerçekten çok önemsiyorlar.

Arama sıralamalarında sayfa hızları, özellikle masaüstü aramalarda önemli bir kriter. Bugün, Temmuz 2018 ile başlayan mobil aramalarda hızın bir sıralama faktörü olduğunu sizlere duyuruyoruz.

Güncellemeyi “Hız Güncellemesi” olarak adlandırıyoruz. Bu şekilde adlandırmamızın nedeni düşük hızlı sayfaların ve az bir yüzde ile sorguların etkilenecek olmasıdır. Sayfayı oluşturmak için kullanılan araçlardan bağımsız olarak bütün sayfalarda bir standardizasyon böylelikle sağlanacaktır.

Fakat kaliteli içerikler o kadar önemli bir yere sahip olduğu için kaliteli ve ilgili içeriği olan sayfalar, sıralamalarda üst sıralarda görünecektir.

Geliştiricilerin kullanıcı deneyimini ve metriklerini, performansın/hızın nasıl etkilediğini incelemek üzere dikkatlerini bu konuya çekiyoruz. Fakat doğrudan doğruya bu yeni sıralama faktörünü ölçecek bir tool/araç bulunmamaktadır.

Google hız güncellemesi

Ancak şu anda da kullanılan ve bir sayfanın performansını değerlendirmek amacıyla kullanılabilecek bazı kaynaklar;

  • Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu: Chrome’un gerçek koşullar altında deneyimlediği gibi, web’teki popüler hedefler için önemli kullanıcı deneyimi metriklerini içeren bir veri kümesi,
  • Lighthouse: Chrome geliştirici araçlarından biri olan ve web sayfalarının kalitesini(performans, erişebilirlik, vb.) denetlemek için kullanılan bir araç,
  • PageSpeed Insights: Bir sayfanın Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’nda ne kadar iyi performans gösterdiğini ve performans optimizasyonları gösteren bir araçtır.

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen web yöneticisi forumlarımızı ziyaret edin.

Google Webmaster Bloğu’na buradan ulaşabilirsiniz.


Google’ın kullanıcılarına sunduğu ve web site yöneticilerinin raporlama ve performanslarını artırmada yardımcı olacak şekilde, ücretsiz hizmet verdiği araçlarına ilgili yazımızı okuyarak ulaşabilir, merak ettiğiniz bilgileri öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda Google’da Search Quality Analist olarak çalışan Fatih Özkösemen ile yaptığımız röportaja buradan ulaşabilir, faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

 

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment