voxmedya.com
Sosyal medya nasıl gelişti? Sosyal medya nereye gidiyor? Sosyal medya tarihçesi

Sosyal medya nasıl gelişti ve nereye gidiyor?

Ortaya çıkan sosyal teknolojileri ve pazarlama taktiklerini öğrenmek ister misiniz?

Algoritma değiştikçe kitlenize nasıl ulaşacağınızı merak ediyor musunuz?

Sosyal Medya Pazarlaması podcast, Sosyal medya sorumlusu tarafından talep üzerine hazırlanan bir radyo programı.Yoğun pazarlamacılar, işletme sahipleri ve içerik oluşturucuların sosyal medya pazarlaması ile neyin işe yaradığını keşfetmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu bölümde, Altimeter Grubu’ndaki bir dijital analist ve fütürist Brian Solis ile yapılan röportajı görüyoruz. Sosyal medya pazarlamacılığının kurucularından biri olarak seçildi. The Social Media Manifesto ve Engage kitabı yazdı. En son kitabı X: İş Tasarım Buluşunda Deneyim.

Sosyal medya nasıl gelişti ve nereye gidiyor?

Bu yazıda sosyal medya gelişmeye devam ederken, istek ve niyetlerinizin istediğiniz kitleye ulaşmasına nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceksiniz.

Geri bildiriminizi paylaşın, gösteri notlarını okuyun.

İşte bu gösteride keşfedeceğiniz bazı şeyler:

Sosyal medya nasıl evrimleşti ve nereye gidiyor?

2007’de sosyal medya

Brian, sosyal medyanın ilk günleri gerçekten heyecan verici bir zamandı. 2000’li yılların ortalarında Silikon Vadisi’ndeki Web 2.0’den sonra Facebook 2006’da halka açıldı, Twitter 2007’de ortaya çıktı ve Friend Feed ve Friendster gibi erken sosyal ağlar hala dolaşıyordu. Bazı insanlar sosyal medya vaadini gördüler, ancak dünyada insanların çoğunun hiçbir fikri yoktu. Sıfır yön vardı. Sosyal medya, Vahşi Batı idi ve halen bazı yönlerden öyle.

Brian The Social Media Manifesto’yu yazarken, bir devrim fikrini düşünüyordu. Sosyal medya, bilginin mükemmel demokratikleştiricisi olma potansiyeline sahipti. Sosyal medya herkesin sesini paylaşabileceği bir platformdu.

Brian, geleneksel medyaya geçmek ya da insanlara ulaşmak ve medya satın almak için mücadele eden biri olarak, kişilere doğrudan ve insandan insana olan katılımın tüm medyanın geleceği olacağına inanıyordu. Brian, manifestoyu yazdı; böylece bireyleri, pazarlamacıları, markaları ve geleneksel medyayı, hareketi kontrol etmeye ve yayın yoluyla yayınlamaya çalışmak yerine, potansiyel  hareketin bir parçası olmayı hedefliyordu.

O dönemde Brian, yeni şirketlerin piyasalara girmesine yardımcı olmak için kurulmuş olan bir erken dijital ajans / laboratuvar da dahil olmak üzere birkaç şirket kurdu.

sosyal medya nasıl gelişti

Ajans, “büyüme korsanlığı” olarak nitelendirilebilecek teknikler kullanarak, az kaynaklı şirketlere, satın alabilmeleri, halka arz yapabilmeleri ya da sadece karlılık elde edebilmeleri için alabildikleri kadar büyük olmasına yardımcı olacak akıllıca, geleneksel olmayan yollar buldu. Brian, yalnızca sosyal medyanın değil aynı zamanda diğer sosyal teknolojinin gelişmesinde ve çevresinde yaşıyordu.

Brian, Web 1.0’ın yükselişinden ve düşüşünden sonra Web 2.0’ın sözünü verdiğini ancak 2008 ekonomik durgunluğunun ekonomik zorluğuyla vurulduğunu belirtti. Bununla birlikte, Brian sosyal medyanın neredeyse resesyona dayanıklı olduğu şekliyle ilgilendi.  Örneğin, South by Southwest Interactive, Web 2.0 ve sosyal medyanın yükselişi ile birlikte 2005 yılı boyunca popülerliğinde artışa imza attı.

Ayrıca, en azından bu çağda girişimciliğin başlangıcıydı. Bütün endüstriler  aniden sosyal medya yanlısı oldu. Pazarlamacılar, reklamverenler, antrenörleriniz vardı, siz de bunu isimlendirdiniz. Herkes sosyal medyaya sarılıyordu.

Sosyal medya, yalnızca bir pazar ya da kâr açısından değil, dünyayı değiştirmek için muhteşem fırsatlar vaad etti. Brian sosyal medyayı olumlu ve üretken bir yönde yönlendirmek için rol oynamak istiyor.

İnternetin ve sosyal medyanın gelişimi hakkında daha fazla şey duymak için şovu dinleyin.

Konuşma Prizması

Brian 2007’de The Conversation Prism üzerinde çalışmaya başladı ve 2008’de Southwest tarafından Southwest’te Austin’in her yerindeki posterlerle resmen başlatıldı.

The inspiration for The Conversation Prism came from all the chaos around social media.
Sosyal medya tarihçesi

Brian, konuşma prizmasını her yerde ortaya çıkan yüzlerce sosyal ağa yanıt olarak yarattı: Facebook, MySpace, Friendster ve çağrıldığı şekliyle bu “niş eserler” in tümü. Ted Rheingold köpek ve kedi sahipleri için sosyal ağlar olan Dogster ve Catster’ı başlattı. Artı, insanlar gecede “sosyal medya uzmanları” haline geldi.

Konuşma Prizması (Sosyal Medya Manifestosuyla birlikte), Brian’ın bu görünüşte kaotik manzarayı keşfetme ve anlamaya çalışmasıydı. Brian, eserin dijital antropoloji gibi olduğunu söyledi. Tüm şebekeleri, sundukları, sözü ve insanların onları nasıl kullandıklarına göre organize etmek istedi.

The Conversation Prism’in merkezinde bu şeylerin hepsinin bir şekilde, şekil veya formda bir araya geldiği fikri vardı. Pazarlamacılar, medya organları ve markalar tüm sosyal ağları görebilir, bunların nasıl kullanıldığını düşünebilir ve konuşmaları nasıl dinleyeceğinizi ve nerede konuşulacaklarını öğrenebilecek şekilde harita oluşturuldu.

Prizmanın ilk taslaklarında, bir konuşmanın ışığı nasıl bükebileceği ve her yere gidebileceği gösterildi. Bununla birlikte, Prizma yüzlerce şebekeyi eklediğinde, onları dikey olarak istif imkansız hale getirdi. Bunun yerine, Brian web üzerinden konuşmaların spektrumu ile bir prizma duygusu için hala doğru olan bir görsel yaratmaya çalıştı, o dairesel bir biçimde Konuşma Prizması’nı organize etmeyi bitirdi.

The Conversation Prism map keeps the metaphor of a prism.

Konuşma Prizması 2008’de pazara çıktığında, deli gibi patladı. Başlangıçta, Konuşma Prizması sadece ücretsiz bir enformasyon kaynağıydı, ancak yüksek talep nedeniyle, daha sonra 22 x 28 inçlik bir poster olarak satıldı. Pazarlamacılar, markalar ve müteşebbisler ilham almak için duvarlarını asmışlardır.

Konuşma Prizması ayrıca Radian6 gibi bir çok platforma ilham verdi ve insanlara The Conversation Prism’i hayata geçirme imkânı tanıyan teknolojiler yarattı. Büyük bir harekete geçtiler.

Brian’ın Sohbet Prizmi üzerindeki uygulamaların ve mobilin etkisini tartıştığını duymak için şovu dinleyin.

En Son Konuşma Prizması Güncellemesi

Konuşma Prizması son dört yıl içinde ilk defa güncellendi. Bu süre zarfında Brian, dijital dönüşüm, kurumsal yenilik ve müşteri ve çalışan tecrübesinden kurumsal kültüre ve yıkıcı teknolojilere kadar her şeyi kapsıyor.

Son güncellemeden bu yana, sosyal medya adımlarını attı. Büyük bozulma yerine birçok sosyal ağlar geldi ve gitti. Birçok platform hızlı bir şekilde dönüyordu çünkü değişiklikler oynamıştır. Geçen yıla kadar, Brian güncelleme konusunda gerçekten ciddileşti. Arkadaşı Jaimy Szymanski 84 şirketten çıkarılan ve 141’i ekleyen bu sürümde yardımcı oldu.

The Conversation Prism 5.0.

Ayrıca hiç bir şey almadan yeni kategoriler eklediler. Bu değişiklik, sosyal medyanın daha sofistike ve genişlediğini gösteriyor. Örneğin, sosyal medya daha dikey hale geldiğinden mesajlaşma, crowdfunding ve seyahat ve konukseverlik eklendi. Ayrıca insanları gerçek hayatta bir araya getiren sosyal ağlar (Tinder gibi) olan IRL bağlantılarını takip etmeye başladılar.

Brian’ı duymak için şovu dinleyin ve çabucak ortadan kaybolan platformlardan birini konuşalım.

Canlı Video’nun, Mesajlaşma’nın ve Diğer Hızın Yükselişi

Brian’dan konuşmamızın sonraki bölümünde sosyal medya ile ilgili çeşitli şeyler hakkında düşüncelerini istiyoruz.

When Brian saw the potential of social media, he wrote The Social Media Manifesto.

Justin.tv grew into Twitch, a livestream platform for gamers.

Facebook Watch was recently announced.

Use AFS for Advanced Facebook Searches.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment