voxmedya.com
Sostyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlamasında içerik yasal olarak nasıl kullanılır?

Sosyal medya pazarlamanızda görüntü paylaşıyor musunuz?

Telif hakkı yasalarını ihlal edip etmediğinizi merak ediyor musunuz?

Biraz bilgi ile kendinizi ve işinizi telif hakkı ihlali davasıyla korumayı öğrenebilirsinz.

Bu yazıda, sosyal medyada görüntüleri doğru (ve yasal olarak) kullanmanıza yardımcı olacak üç ipucu keşfedeceksiniz.

Nasıl yapılır?

Bir hukuk kitabını okumanıza gerek yoktur, ancak birkaç telif hakkı temelini bilmek, resimlerin yasal olarak kullanımına (ve kendi içeriğinizin korunmasına) yardımcı olacak uzun bir yol kat edecektir.Telif hakkı ile ilgili çok fazla yanlış bilgi var ancak bu önemli noktaları anlamak sizi oyunun ilerisine götürür.

  • Telif hakkı, dünyaya “sabit bir biçimde” koyduğunuz yaratıcı eserlere verilen bir atama işaretidir; bu, blog yazısı yazdığınız dakikayı veya instagram’da bu fotoğrafı koyduğunuz dakikayı ifade eder; korunmuş demektir.
  • Telif hakkı, edebi eserler (kitaplar, şiirler, makaleler) de dahil olmak üzere çeşitli kategorileri kapsar; sahne sanatları (müzik, şarkı sözleri); görsel sanatlar (sanat eseri, mücevher, fotoğraf); dijital içerik (web siteleri, bloglar); hareketli resimler (filmler, televizyonlar, videolar); ve fotoğraflar (ticari, kişisel, portre).
  • Telif hakkı koruması otomatiktir, yani eserin sizin olduğunuz varsayılacaktır. Birçok kişi telif hakkı sembolünü © “Her şey benim!” Diyen bir yol olarak kullanmasına rağmen sembol artık yasal olarak gerekli değildir.
  • Bu korumayla belirli haklara sahip olursunuz. Örneğin, hiç kimse işinizi izinsiz kullanamaz.

  • Telif hakkı ihlaline karşı dava açılmasını istiyorsanız (birisi sizin çalışmalarınızı çalarsa), yayınınızı yayınlandıktan sonra 90 gün içinde ABD Telif Hakkı Bürosu’na kaydettirmeniz gerekir.

Örneğin, 1 Şubat’ta içerik yayınlıyorsanız ve ihlal, 1 Mart’ta gerçekleşirse, nisan ayının sonuna kadar hâlâ kayıt yaptırmanız ve Mart ihlallerine karşı yasal işlem yapabilmeniz mümkün.Bununla birlikte, yayından 90 gün geçtikten sonra, Mart ihlaline karşı bir öneri getiremezsiniz.

Telif hakkı koruması hakkında düşünmenin kolay bir yolu olması için şunu unutmayın:Onu siz yaratmadıysanız, onu kullanamazsınız (işin yaratıcısına kredi verseniz bile).

2. Sosyal medya platformlarınız için şartları okuyun

Yeniden tweetlemeniz sorun değil mi?  Pinterest’de resim repinasyonu tamam mı?  Instagram’da tekrar yayınlamak uygun mudur?

Tüm sosyal medya platformlarının farklı kurallara sahip olduğunu ve kendilerini ve kullanıcılarını korumak için büyük adımlar attığını unutmayın.Her bir platform için kabul edilebilir veya olanaksız olanları bilmek için rahat bir yer bulun ve her platformun Hizmet Şartları / Kullanım / Koşullarını okuyun.

Pinterest terms clearly say that you're responsible for the user content you post.

Örneğin, Pinterest’te, Pinterest’in diğer görüntülerini (başka bir platforma kopyalayamayacağınız anlamına gelir) repinasyonuna izin verilir.Bununla birlikte, repinasyon yaptığınız resim Pinterest’de yazarın izni olmadan görünüyorsa, gönderdiğiniz herhangi bir şeyden “yalnızca sorumlu” olduğunuz için telif hakkı ihlalinde bulunabilirsiniz.

Bu neye benzer: Sally, blogunda müthiş bir çikolatalı kek resmi yayınlıyor, ancak Pinterest’de değil.Emily resimden gerçekten hoşlanır ve tarifiyle birlikte Pinterest hesabında yayınlar.Jennifer onu tatlılar tahtasında toplayıyor. Hem Emily hem de Jennifer, Jennifer bunu yaptığını bilmese de Sally’ye telif hakkı ihlalinden sorumlu olabilir.

Ne yapalım? Yazarın ve resmin Pinterest’te olduğundan emin olmak için orijinal iğnenin kaynağını kontrol edin.Unutmayın, her bir platform için şartları okumak için zaman ayırın ve nelerin izin verildiğini ve neyin kullanılmadığını anlayın. Bunu yapmak sizi gelecekte çok fazla kalp ağrısı, zaman ve para kazandırabilir!

3. Stok görüntüleri kullanırken doğru lisansı seçin

Stoktaki görüntüleri kullanırsanız, çoğu kez görüntüyü kullanmak için hangi lisansa sahip olduğunuz konusunda seçim yapabilirsiniz.Genel olarak konuşursak, lisans ne kadar pahalı olursa, görüntü ile o kadar çok şey yapabilirsiniz. iStock gibi bir stok sanat hizmeti kullandığınızda, seçtiğiniz lisansın görüntüyü nasıl kullandığınıza izin verdiğinden emin olun.

A stock art service may let you choose which type of image license you need.

Bir stok sanat fotoğrafı için 11,99 ABD doları ödediğiniz zaman istediğiniz kadar kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Pek çok lisans, satın alan kişiyi yalnızca kişisel kullanıma, yalnızca çevrimiçi ortamlara (baskıya karşı) veya belirli sayıda kullanıma sınırlar.

Bir tasarımcı iseniz veya başkaları için görüntüler oluşturmak için hazır resim kullanıyorsanız, bunu yapmak için lisansa sahip olduğunuzdan emin olun. Bazen, müşterinizin lisansı doğrudan şirketten satın aldığından emin olmanız gerekebilir.

Görüntüyü satın aldığınız web sitesinde, lisans kılavuzlarında altbilgiye bakın. Her zaman ulaşabilir ve lisansınızdan bir resmin kullanımına izin verilip verilmediğini şirkete sorabilirsiniz.

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment