voxmedya.com
Mert Erkal

Stradiji’nin Kurucusu Mert Erkal ile Röportaj

Voxmedya ekibi olarak dijital pazarlama sektörünün önde gelenleriyle yaptığımız röportaj serisine Stradiji‘nin kurucusu Mert Erkal ile devam ediyoruz.

Her ölçekte firmaya dijital pazarlama stratejileri üreten, bu stratejilerin uygulanmasını sağlayan ve hizmet verdiği markaların online ve offline’daki bilinirliğini arttıran, SEO ve Dijital Performans Ajansı Stradiji’nin kurucusu Erkal, Voxmedya’ya özel açıklamalar yaptı.

🏂 Touch&Go 🏂

# Mert Erkal kimdir? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

# Sektöre nasıl adım attınız? Sizi bu alanda çalışmaya iten bir ilham kaynağınız oldu mu? Neden özellikle SEO?

# Çalışma disiplininiz nasıl, zamanınızı nasıl planlıyor ve sektörel anlamda nasıl güncel kalabiliyorsunuz? Hangi kaynaklardan faydalanıyorsunuz?

# Stradiji’nin kuruluş macerasını merak ediyoruz. Stradiji ne amaçla kuruldu, şu an hangi konumda ve gelecekte nerede olmayı hedefliyor? Biraz bahsedebilir misiniz?

# Meslek hayatınız boyunca hiç unutamadığınız bir anınız var mıdır?

# Hayatınızda ‘dönüm noktam’ veya ‘kırılma noktam’ dediğiniz dönemler oldu mu?

# Bir SEO uzmanı olarak kodlamanın dijital pazarlama dünyası içindeki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

# Sektöre içerik üretmek isteyen veya halihazırda yazmaya devam eden bloglar için tavsiye edeceğiniz kilit noktalar var mıdır?

# Sesli aramaların ve asistanların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik SEO operasyonlarından hariç ne gibi optimizasyonlar yapmak gerekecek?

# Makine öğrenmesi, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti vb. teknolojilerin daha yaygın kullanılmasıyla birlikte sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Voxmedya: Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bilgiyi kendine saklayanların arttığı günümüzde kaliteli içerikleriniz ile sektörün gelişimine sağladığınız katkı dikkatimizden kaçmadı. Dijital pazarlama adına uzun yıllar edindiğiniz bilgileri Stradiji blogunda ve daha birçok mecrada çekinmeden paylaşıyorsunuz. Bu yüzden size teknik sorulardan ziyade ilhamlanmamız açısından önemli olduğunu düşündüğümüz sorular yönelteceğiz.

Mert Erkal: Bana dijital pazarlama ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi geniş bir kitleye ulaştırma fırsatı sağladığınız için çok teşekkür ederim.

Voxmedya: Mert Erkal kimdir? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Mert Erkal: 1974 Istanbul doğumluyum, aslen Gemi İnşaatı mühendisiyim. Bana göre hayat siz bir takım hayaller kurarken başınıza gelenlerden ibarettir. Benim hayatım da bu şekilde şekillendi.

Harika bir eşim ve güzeller güzeli bir oğlum var. Çok okur, çok yazarım. 3 yıl Astroloji eğitimi aldım ve hayatımdaki önemli kararlarda hep Astroloji’den ciddi şekilde yararlanırım.

Voxmedya: Sektöre nasıl adım attınız? Sizi bu alanda çalışmaya iten bir ilham kaynağınız oldu mu? Neden özellikle SEO?

Mert Erkal: 10 sene çalıştığım iş yerinden profesyonel blog yazarı olarak ayrıldım, sonrasında süreç içerisinde SEO ile tanıştım. SEO’yu sevme sebebim çok dinamik bir alan olması ve sürekli bir şeyler öğrenmek zorunda kalmak. Ayrıca yaptığınız çalışmaların somut karşılığını görmek ve müşterilerinizin işine değer katmanın getirdiği manevi hazları da var.

Voxmedya: Çalışma disiplininiz nasıl, zamanınızı nasıl planlıyor ve sektörel anlamda nasıl güncel kalabiliyorsunuz? Hangi kaynaklardan faydalanıyorsunuz?

Mert Erkal: Her sabah 5:45 gibi kalkıyorum. Öncelikle 15 dakika kadar meditasyon yapıyorum. Sonrasında 15-20 dakika kadar kitap okuyarak zihnimi günün yoğun temposuna hazırlıyorum. Sonrasında günün işlerini önem sırasına göre planlıyorum.

Bana göre zaman çok kıymetli ve günümüz insanının aynı anda tek bir işi düşünmek ve ona odaklanmak konusunda ciddi bir sıkıntısı var. Ben zamanı yönetme konusunda çok gelişme kaydettiğimi düşünüyorum.

Ağırlıklı olarak Google Webmaster Blog, Search Engine Journal, Search Engine Land vb. kaynakları takip ediyoruz. Kimi zaman spesifik ihtiyaçlara göre de makale okuduğumuz oluyor. Son 4 yıldır okuyup arşivlediğim tüm makaleleri bir Flipboard dergisinde topluyorum, bu link üzerinden en son okuduğum ve arşive attığım makaleleri takip edebilirsiniz: https://flipboard.com/@merterkal/stradiji-seo-magazine-384o6ufmy

Voxmedya: Stradiji’nin kuruluş macerasını merak ediyoruz. Stradiji ne amaçla kuruldu, şu an hangi konumda ve gelecekte nerede olmayı hedefliyor? Biraz bahsedebilir misiniz?

Mert Erkal: Yaklaşık 10 yıldır Stradiji markası ile SEO Danışmanlık hizmeti veriyorum. Aslında 10 senelik profesyonel iş yaşantımdan profesyonel blog yazarı olma sevdasıyla ayrıldıktan sonra SEO ile tanışmak gibi bir şansım oldu. Elbette 2009 yılındaki SEO ile şimdi geldiğimiz noktayı kıyaslamak abes olur. O zaman her yer dutluktu 🙂

Süreç içerisinde SEO bize göre Arama Motoru Optimizasyonu’ndan (Search Engine Optimization), Arama Deneyimi Optimizasyonu’na (Search Experience Optimization) evrildi. Stradiji olarak biz de SEO’nun geldiği bu son aşamada SEO ile birlikte son yıllarda kullanıcı deneyimi ve dönüşüm optimizasyonu konularında da danışmanlık hizmeti vermeye başladık.

Çok yakın bir gelecekte işimizin yapay zeka tarafından ele geçirileceğini düşünmüyorum. Bilakis yapay zeka ve sağlamış olduğu veri içgörüleri sayesinde çok daha faydalı işler yapabileceğimizi düşünüyorum. Stradiji olarak hedefimiz yapay zekanın getireceği nimetlerden ve veri analizi derinliğinden yola çıkarak müşterilerimize çok daha faydalı içgörüler ve öneriler sunmaktır. Bu bağlamda her hafta farklı araçları test ederek portföyümüze katmak için vakit ayırıyoruz. Çok müşterimiz olsun diye bir derdimiz yok, gerçekten işe yarar ve aynı dili konuşabileceğimiz müşteriler edinmeyi kendimize öncelik olarak belirlemiş durumdayız. Yurt dışına danışmanlık hizmeti vermek ise bir başka önceliğimiz.

Voxmedya: Meslek hayatınız boyunca hiç unutamadığınız bir anınız var mıdır?

Mert Erkal: Geçtiğimiz sene Ağustos ayında gerçekleşen ve sonradan “Medic Update” olarak isimlendirilen Google algoritma güncellemesi sonra bir müşteri sitesinde yaşadığımız ani düşüş (türbülans diyelim!) ve sonrasında siteyi tekrar stabil hale getirmek için akla karayı seçmemizi hiçbir zaman unutamayacağım. Bu tür acı tecrübeler size çok şey öğretiyor 🙂

Voxmedya: Hayatınızda ‘dönüm noktam’ veya ‘kırılma noktam’ dediğiniz dönemler oldu mu?

Mert Erkal: 35 yaşımda, çok iyi bir işte çalışırken birden bire profesyonel blog yazarı olmaya karar vermem ve bu uğurda 10 senelik birikimimi harcamam ve yolun sonunda tam tekrar maaşlı bir iş arama arayışına girmek üzereyken SEO ile tanışarak danışmanlık vermeye başlamak bence benim için bir dönüm noktasıdır.

Voxmedya: Bir SEO uzmanı olarak kodlamanın dijital pazarlama dünyası içindeki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mert Erkal: Ben kod yazmayı bilmiyorum. Kod yazmayı bilmeyen ancak çok iyi dijital pazarlama uzmanı tanıdıklarım var. Kod yazmak elbette bir artı değerdir, ancak iyi bir dijital pazarlamacı olmak için zorunlu değil bana göre. Bunu söylemiş olmakla birlikte, eğer Javascript SEO gibi teknik bir alanda uzmanlaşmak isteyen genç arkadaşlar varsa, onların en azından temel Javascript kodlamaya hakim olmalarını tavsiye ederim.

Voxmedya: Voxmedya olarak öğrendiklerimizi sektörle paylaşma gayesi içerisindeyiz ve Stradiji ile aynı frekansta olduğumuzu düşünüyoruz. Bu bağlamda sektöre içerik üretmek isteyen veya halihazırda yazmaya devam eden bloglar için tavsiye edeceğiniz kilit noktalar var mıdır?

Mert Erkal: Biz bir süredir yeni blog yazısı yayımlayamıyoruz. Hem oldukça yoğun bir tempo içerisindeyiz, hem de sitemizde köklü değişiklikler yapıyoruz. Yakında sitemizin hem yeni arayüzüyle hem de yeni ve farklı konulardaki içeriklerle içerik üretmeye devam edeceğiz.

Video ve podcast gibi farklı mecralarda içerik üreterek bloglarındaki metin ağırlıklı içerikleri zenginleştirmelerini ve bunu geleceğe bir tür yatırım gibi görmelerini tavsiye edebilirim.

Voxmedya: Sesli aramaların (voice search) kullanımının artması ile birlikte Sesli Arama Optimizasyonu çok konuşulan kavramlar arasına girdi. Sesli aramaların ve asistanların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik SEO operasyonlarından hariç ne gibi optimizasyonlar yapmak gerekecek?

Mert Erkal: Bu konuda blogumuzda Sesli Aramalar İçin SEO Yol Haritası başlıklı çok kapsamlı bir yazımız var. Konu ile ilgilenlere bu yazımızı şiddetle tavsiye ederim.

Benim 10 yıllık tecrübemden ve Google trendlerinden damıtarak edindiğim izlenim şu; Google giderek daha fazla arama sorgusunu arama sonuç ortamında (sesli aramalar vb.) cevaplandırıyor. Birkaç sene zarfında bir tür kişisel asistana dönüşebilir. Yani bir web sitesi sahibiyseniz ya da dijital bir projenin yöneticiyseniz birkaç sene zarfında şu sorunla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz; Google sitenize her sene daha az organik trafik göndermeye başlayacak. Dolayısıyla direkt trafiği düzenli olarak artan bir marka oluşturmak esas olacak. Bu nedenle sitenizi kullanıcı gözüyle değerlendirmenizi ve sitenize tekrar tekrar gelmeleri için onlara seçenekler sunmak çok önem kazanacak.

Voxmedya: Hemen hemen her köşe bucakta duymaya başladığımız makine öğrenmesi, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti vb. teknolojilerin daha yaygın kullanılmasıyla birlikte sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Mert Erkal: Ben sektörün geleceğinin veri analizine kayacağını ve deneyimli SEO profesyonellerinin bu süreçte ciddi fark yaratacaklarını düşünüyorum. Bunun için yapay zekaya şimdiden yatırım yapmak ve trendleri çok iyi takip etmek gerekiyor.

Voxmedya: Son olarak sektöre yeni adım atmış junior’lara ve halihazırda sektörde çalışan dijital pazarlama sevdalılarına neler tavsiye edersiniz?

Mert Erkal: Bir önceki sorudan hareketle, yapay zeka ile çalışan dijital pazarlama araçlarını araştırmalarını ve onlardan bir kısmını tecrübe etmelerini tavsiye edebilirim. SEO ile ilgilenenler için blogumuzda Nasıl SEO Uzmanı Olunur başlıklı bir blog yazımız var. Onu okumalarını tavsiye ederim. İngilizce’yi çok iyi konuşup yazmaları profesyonel yaşantılarında onlara değer katacaktır.

Voxmedya: Tecrübelerinizi samimi bir şekilde paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Sektöre yeni adım atmış ve halihazırda sektörde çalışan insanların ilhamlanacağı dolu dolu bir röportaj oldu. Meslek hayatınızda başarılarınızın devamını diliyoruz 💪

Voxmedya Team

Add comment