voxmedya.com
Telefon Kamerası Bilgisayar Kamerası Olarak Kullanılıyor.

Telefonu Bilgisayar Kamerası Olarak Nasıl Kullanırız?

Cep telefonlarının gelişimi birçok işi kolay hale getirdi. Bu sayede İnternet üzerinden yaptığımız işler, video ve fotoğraf çekmek kısacası günlük teknoloji ihtiyaçlarımızın çoğu tek bir cihaz ile karşılanıyor. Yeni nesil telefonlar kamera özellikleri ile fotoğraf makinesine olan ihtiyacı da azaltmış durumda. Artık 4K video kalitesinde videolar, profesyonel fotoğraflar çekebiliyoruz. Birçok Youtuber telefon kamerasıyla çekim yapıyor. Telefon ile film, kısa film çeken yönetmenler bile var. Telefonlarımızdaki yüksek kamera özellikleri kullanım alanlarını arttırıyor. Bu sayede kamera için ayrı bir cihaz almamıza gerek kalmıyor. Bu yazıda telefonu webcam olarak nasıl kullanabiliriz anlattık. Bilgisayar kamerasına artık ihtiyacımız kalmayacak. 

Pandemi sebebi ile işlerimizi evden yapmaya başladık. Toplantılarımız, iş görüşmelerimiz hatta sosyal buluşmalar bile İnternet üzerinden görüntülü konuşmalar ile yapılıyor. Yaptığımız görüşmelerimizin kalitesi İnternet hızımız, kamera kalitemiz ve ses kalitemiz ile doğru orantılı.

Genelde lap-top kameralarımızın kalitesi iyi olmaz veya masa üstü bilgisayarlarımız için ekstra bir kameraya ihtiyaç duyarız. Android işletime sahip olan telefon veya tableti bilgisayara bağlayarak web kamerası olarak kullanılabiliriz. Bu bizi maddi bir yükten kurtarır. Zaten yüksek çözünürlüğe sahip kamerası olan telefonumuza bir opsiyon daha eklemiş olur. 

Bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

Android işletim sistemi için, telefonu webcam olarak kullanma;

PlayStore ‘da DroidCam adlı uygulamayı ücretsiz olarak indiriyoruz.

DroidCam Wireless Webcam indir

Bilgisayarımıza da Dev47Apps (sadece Windows ve Linux işletim sistemi) uygulamasını indiriyoruz. Windows 10’dan eski bir sürüm kullanıyorsanız 6.2.2 sürümünü indirin. Uygulamayı indirdikten sonra yüklemeye geçebilirsiniz.

DroidCam Kablosuz Web kamerası

Yükleme sırasında uygulanmanın ses sürücülerini kullanmasına izin vermeniz gerekiyor.

Uygulama kurulduktan sonra açılan pencerenin sol üst tarafında USB veya Wifi ile bağlayabileceğiniz iki seçenek var. Wifi ile bağlamak daha hızlı. Bu nedenle o seçeneği işaretleyin. 

DroidCam bilgisayar uygulaması ana ekran

Daha sonra uygulama bilgisayara kamera olarak bağlayacağınız telefonun Ip’sini isteyecek. Bu aşamada telefona indirdiğimiz DroidCam’ı açın. Orada yazan Ip’yi bilgisayardaki uygulamanın Ip alanına yazıyoruz.

DroidCam telefon uygulaması

Telefon webcam olarak kullanıma hazır. Dikkat etmeniz gereken son birkaç uyarı!

Artık uygulamayı çalıştırabilirsiniz.  Başlatmadan önce ses ve video kutularının işaretli olduğundan emin olun.Telefondan ön kamerayı mı yoksa arka kamerayı mı kullanacağımızı belirleyebiliriz. Telefon ve bilgisayar aynı İnternet ağına bağlı olmaması gerekiyor. Telefonu mobil veriye bağlamalıyız.

Zoom, Google Meet ve Skype gibi video uygulamalarından birini açın. Uygulamaların video ayarındaki varsayılan kamera ayarını “DroidCam source 2” veya “DroidCam source 3” olarak değiştirin. Telefonun mikrofonun kullanabilmek için de bu uygulamaların ses ayarından “DroidCam sanal ses”i seçin. Artık sorunsuzca kullanabilirsiniz. Telefonu sabitleyerek webcam olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sayfamızı takip etmeye devam edin Android telefon kullanıyorsanız ilgili diğer içeriklere göz atmayı unutmayın. Sağlıkla kalın.

Tunahan Aydın

Add comment