voxmedya.com
Twitter fake haberler

Twitter’da fake haberler!

Twitter’da bir çok problemle karşılaşabiliriz, bunlardan biri; Twitter platformunda yalan haberlerin doğru haberlerden daha hızlı yayılmasıdır.

Twitter yalan haber
Twitter

MIT araştırmacıları tarafından hazırlanan raporuna göre Twitter’ın var olduğu günden itibaren yani geçtiğimiz 10 seneyi aşan bir süre içerisinde, 3 milyondan fazla kullanıcı tarafından tweetlenen 126.000’den fazla Tweetin doğruluğu hala tartışılmaktadır. The Atlantic dergisinde çıkan habere göre araştırmalar gösteriyor ki insanlar sahte bilgilerle dolu haberleri retweetleme ve paylaşma eğilimindedir, aşağıdaki yazı bu araştırmadan bir kesittir.

MIT araştırmaları
MIT

Yapılan ölçümlere göre Twitterdaki yalan haberlerin doğru olanlardan baskın olduğunu gösteren bir diğer bulgu da şudur ki; sahte haberler ve yanlış söylentiler daha çok insana ulaşır, sosyal ağa daha derinden nüfuz eder ve doğru hikayelerden çok daha hızlı yayılır.

Bazı uzmanların yaptığı araştırmaya göre, son zamanlarda sahte hesapların stratejik kullanımı gözden kaçmaktadır. Fakat yinede veriler gösteriyor ki yalan haberlerden gerçek kullanıcılar sorumludur. Bu kullanıcılar söylentileri yani fısıltı haberleri tweet yoluyla gerçeklerden daha hızlı yayıyorlar.

Peki bu Twitter için ne anlam ifade ediyor?

Twitter bu problemlere ciddi bir eğilim gösterdi, ve geçtiğimiz hafta içerisinde, Twitter COS’u Jack DORSEY ve şirkettteki diğer liderler, bu konuyu tartışmak için Periscope canlı yayını düzenlediler. Diğer endişelerinin ve problemlerin yanında bu konuyu da ele aldılar.

Ortaya atılan fikirlerden biride kullanıcıları gerçek kimlikleri ile tespit edebilmekti

Kullanıcıları, kimliğe dayalı olarak doğrulama yaklaşımı, yanlış haber içeriğinin dağıtımını azaltmaya yardımcı olabilir. TechCrunch’un Josh Constine’sinin , özgür konuşmanın zorlukları üzerine bir mesajda belirtildiği gibi , platformlar bir tür doğrulama ve gerçek bir kişiye (örneğin, bir telefon numarası gerektirerek) ihtiyaç duyuyorsa, bu, potansiyel olarak yolu değiştirecektir. insanlar onları kullanır ve kötüye kullanımı azaltırlar, çünkü failler anonim kalmanın aksine daha kolay tanımlanabilir.

Twitter fake hesapları
Twitter fake

Orjinal kimliklerine ihtiyaç duyulsa bile, MIT çalışması, söylenti ve yanlış anlatıların paylaşılmasının sadece daha çekici olabileceğini gösteriyor – insanlar bu tür hikayeleri paylaşmaktan hoşlanıyorlar çünkü gerçeklerden daha ilginçler ve daha fazla etkileşime ilham veriyorlar.

Bir çeşit gerçek dünya kimliğinin uygulanmasının bunu azaltacağını umarsınız, Belki de bu sadece insan doğasıdır ve herkese kendi düşüncelerini ve fikirlerini paylaşacak bir platform verir, aslında uzun zamandır var olan bir alt akımı güçlendirir ve şu ana kadar bastırılmıştır çünkü medya girdilerimiz “gerçek sahipleri” tarafından kontrol edilir. Bu güncel gazetecilerin ve haber kuruluşlarının bir çeşit çalışma şeklidir.

 

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment