voxmedya.com

Unutulmuş 5 basit SEO stratejileri

SEO alanındaki çalışmaların zorluğu beraberinde yeni bir departman kurulması ve bu alan için spesifik olarak çalışılması ihtiyacını doğurmuştur. Zaman içerisinde uzman kişilere bırakılan bu iş, birkaç basit SEO stratejisi ile temel düzeyde optimizasyona imkân sağlamaktadır.

Sitenizi temel düzeyde optimize etmek için biraz zaman harcamanız gerekecektir ama bunun için sizden beklenen profesyonel anlamda bir çalışma yapmak değildir.

Bu içerik SEO sonuçlarında puanınızı artıracak ve çoğu zaman görmezden geldiğimiz temel taktikleri bize kazandıracaktır.

1.Empati

Kullanıcı deneyimleri sadece bir SEO taktiği olarak kalmayıp SEO için bir çekirdek görevi görür.

Bir arama motorunun en önemli işlevi, herhangi bir kullanıcının sorusuna en iyi cevabı vermektir. Bu işlemi gerçekleştirirken aynı zamanda da hızlı olması gerekir. Her bir değerlendirme faktörü öncelikle kullanıcı deneyimlerinden yola çıkmakla başlar.

User Experience(UX)

Sitenizde kullanıcıların kalıcı olmasını istiyorsanız öncelikle sitenizin yankı uyandıran bir site olması gerekir. Eğer buna sahip değilseniz elinizdeki site, kullanıcıların içeriklerinize ulaşma hızı yüksek olmalı ya da kullanıcı sorularını doğru şekilde cevaplamalıdır.

Şimdi birkaç soru ile kendi sitenizi test edebilirsiniz.

  • Siteniz hızlı yükleniyor mu?
  • Sorulara sağlıklı cevaplar verdiniz mi?
  • Kullanıcılarınızın cevapları bulmaları kolay oldu mu?

2.Etkileşimler kurun

Google linkleri, kuracağınız bağlantılar da üstün bir değerlendirme aracı olabilir. Çünkü linklerin kendiniz dışındaki diğer kişilerle alakalı olup olmadığı değerlendirmenin en kolay yoludur.

Sitenize yapılacak bağlantıların kaliteli olmasını sağlamak için harcayacağınız uzun zaman ve engeller sıkıcı gelmeye başlayabilir.

SEO etkileşim

Böyle durumlar da içeriğiniz ile ilgili bir başka sitede yayımlanmış veya herhangi bir yazarın bu konu ile ilgili yapmış olduğu içeriğe atacağınız bir link ile backlink sağlamanız bu yükü sırtınızdan almış olacaktır.

Çevrimdışı olup zekice kurgulanmış linkleri inceleyin. Bu sayede olaya uzaktan bakmanız size birkaç fikir sağlamış olur.

Bununla birlikte sosyal çevrede sizi üye olarak gösterecek kuruluşlar ile işbirliği yapmak, kampanyalara katılmak ve pazar araştırması yapmak sizlere, sağlam ilişkiler kurmanıza ve bu sayede hem sosyal hem de yaptığınız iş ile ilgili geri dönüşü artıracaktır.

3. Kullanılan kelimeler

Bu bölümde içeriğiniz içerisinde kullanacağınız kelimelerin ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğiz. Tam olarak keywords den bahsetmiyorum fakat kullanılan kelimeler kullanıcılar nezdinde birer deneyim aracıdır.

anahtar kelime araştırması
Keyword

Derine inecek olursak kullanılacak kelimelerdeki ufak değişiklikler seçilen dil için yüzde 10 ila 60 arasında SEO puanınızı etkileyebilir.

Bir kitleyi etkilemek üzere zaman ayırmanız gereken husus, doğru dil seçimi ve kullanım tarzıdır. Yapılan araştırmalara göre insanların kendi dillerinde yapılan içerikler ve alınan cevaplar onlar için potansiyel bir güce sahip olduğunu göstermektedir.

Nitekim günlük yaşantıda da insanların kendilerini rahat hissettiği yerler, jest ve mimiklerini kullanarak kendilerini en iyi şekilde ifade ettikleri yerler olmuştur.

Ayrıca başlıklarınızı daha çarpıcı hale getirmeniz SEO değerlendirmelerinde(SERP) öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde içerikte konuyla ilgili kullanılan kelime tekrarları etki edecek unsurlardan bir diğeridir.

4.Kontrol listesi yapın

Bir web sitesi veya blog için yapacağınız bir liste, içeriklerinizdeki yapılacak çalışma için bir yol haritası hükmündedir.

Checklist

Gönderilerinizin herhangi birisinde sağlayacağınız yüksek trafik sizi listenizden uzaklaştırmasın. Sonuçta ne olursa olsun yaptığınız kontrol listesindeki çalışmalarınız sonucunda bunu elde ettiniz. Sayfanızdaki yazarlar için de aynı durumun geçerliliği söz konusudur. Görev şablonunuzun bir olması okurlar için de tarzın benimsenmesi açısından önemli rol oynamaktadır.

H1, Header, Title

Örneğin yayınlayacağınız içeriğin çok sağlam olması unutulan bir H1(başlık) tarafından boşa harcanmış olabilir. Bu örnekle sanırım kontrol listesinin ne kadar önemli olduğunu biraz da olsun hatırlatmış oluyoruz.

Kullanabileceğiniz birkaç kontrol listesi elemanları:

  • Keywords’leri URL, başlık, giriş ve sonuç bölümünde kullanın.
  • 5 taneden fazla keywords ile içeriklerinizi boğmayın.
  • Başlıklar 65 karakterden daha düşük olmalıdır.
  • Backlinkleri aktif olarak kullanın.
  • İçeriklerinizdeki resim altyazılarına keywordsleri eklemeyi unutmayın.
  • Sosyal medya platformlarında yapacağınız paylaşımlar için optimizasyon yapın.

Her zaman aklımızın bir köşesinde bulunması gereken diğer bir kavram da kullanıcı deneyimleridir. (User experience)

Empati yaparak kendinizi bir kullanıcı gibi düşünüp ve değerlendirmenizi buna göre yapabilirsiniz.

5.Anahtar kelime stratejisi oluşturun

Her şeyden biraz yapmak için uğraşmaktansa, kendinize bir alan belirleyin ve onda uzmanlaşın.

Keywords

Örneğin sosyal platformlarda bir planlama yazılımına sahip olduğunuzu varsayalım. ‘Sosyal’ ve ‘medya’ ile ilgili her keywords ile ilgili çalışmamalısınız. Sizleri özel yapan bir niş ile başlayın ve bunu bir çıkış noktası haline getirin.

Lincoln Murphy’den bu konuyla ilgili bir makale okuduğunuzu varsayalım ve müşteri başarısının değerini bir pazarlama taktiği olarak gördüğünüzü düşünün. Dolasıyla web siteniz için müşterilerin platform üzerinden planladıkları sosyal medya yayınlarıyla daha başarılı olmasına yardımcı olmak için bir anahtar kelime stratejisi oluşturacağınıza karar verdiniz; bu karar da onlardan istedikleri sonuca ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Özetleyecek olursak SEO stratejileriniz kısa vade için bir düzeltme değil, kullanıcılar için en iyi olanı anlamak üzerine odaklanmışsa, uzun vadede bir başarı sağlamanız, kaçınılmaz olacaktır.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment