voxmedya.com
url

URL Nedir? SEO Uyumlu URL Nasıl Olmalıdır?

Yaygın olarak bir “web adresi” olarak bilinen Kaynak Konum Belirleyici (URL), bir kaynağın (bir web sayfası gibi) internetteki yerini belirtir. URL ayrıca HTTP, HTTPS, FTP vb. gibi “protokol” olarak da bilinen bu kaynağın nasıl alınacağını belirtir.

URL nedir?

URL, bilgisayarların sunucularla iletişim kurmak için kullandığı sayıları (IP adresleri) değiştirmek üzere tasarlanmış, insan tarafından okunabilen metindir. Aynı zamanda verilen web sitesindeki dosya yapısını tanımlar.

Bir URL, bir protokol, alan adı ve yoldan oluşur (bir sayfanın bulunduğu belirli alt klasör yapısını içerir) ve aşağıdaki temel biçime sahiptir.

 protocol://domain-name.top-level-domain/path

Protokol, bir tarayıcının bir kaynak hakkında nasıl bilgi alması gerektiğini gösterir. Web standardı  http: // veya https: // (“s” güvenli anlamına gelir), ancakmailto:(varsayılan posta istemcinizi açmak için) veya ftp: (dosya aktarımını işlemek için) kullanılır.

Alan adı (veya ana bilgsayar adı), bir kaynağın (çoğu durumda bir web sitesinin) bulunduğu belirli bir konumun insan tarafından okunabilir adıdır.

En üst düzey alan adını (TLD) web siteleri için bir kategori olarak düşünün. .com ile aşina olduğunuz halde, eğitim siteleri için .edu, hükümet siteleri için .gov ve daha birçokları var.

URL’ler ayrıca, belirli bir web sitesinde bulunan belirli klasörler ve / veya alt klasörler, URL’de depolanabilecek tüm parametreler (tıklama izleme veya oturum kimlikleri gibi) ve ziyaretçilerin belirli bir noktaya atlamasına olanak tanıyan bağlantılar içerir.

İzin verilen sınır 

Tüm tarayıcılarda doğru bir şekilde çalışması için URL’lerin 2,083 karakterden kısa olması gerekir.

Kod örneği  http://www.exampledomain.com

En uygun biçimhttp://www.example.com/category-keyword/subcategory-keyword/primary-keyword.html

URL’ler neden SEO için önemlidir?

URL’lerin 3 ana faydası vardır:

1. Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi

İyi hazırlanmış bir URL, hem insanlara hem de arama motorlarına, hedef sayfanın ne olacağı hakkında kolay anlaşılır bir gösterge sağlar. Örneğin, aşağıda yer alan DPReview URL’si “semantik olarak doğru” bir URL dediğimiz şudur (hedefini doğru bir şekilde tanımlar):

url
URL

Bir sayfanın başlık etiketi gizlenmiş olsa bile, insan tarafından okunabilir, semantik olarak doğru URL, hedef sayfanın ne olduğu hakkında olduğu konusunda net bir fikir sunacak ve ziyaretçilere ne yapacaklarını netleştirecek daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacaktır.

2. Sıralamalar

URL’ler, belirli bir sayfanın veya kaynağın bir arama sorgusuyla alaka düzeyini belirlerken kullanılan küçük bir sıralama faktörü arama motorlarıdır. Bir URL’deki anahtar kelime kullanımı da sıralama faktörü olarak işlev görebilir.

Anahtar kelimeleri içeren bir URL kullanılırken sitenizin arama görünürlüğünü artırabilirken, URL’lerin kendileri genellikle bir sayfanın sıralama yeteneği üzerinde önemli bir etkiye sahip değildir. Dolayısıyla, üzerinde düşünmeye değer bir şey olsa bile, yalnızca bir anahtar kelimeyi içermek için karışık URL’ler oluşturmayın.

3. Linkler

İyi yazılmış URL’ler, forumlarda, bloglarda, sosyal medya ağlarında veya diğer çevrimiçi mekanlarda bağlantı olarak kopyalandığında ve yapıştırıldığında kendi bağlantı metni olarak kullanılabilir.

Buradaki faydalar:

Bazı web siteleri (örneğin, Facebook gibi), paylaşılan linkleri tamamen biçimlendirilmemiş bırakabilir. Düzenlenmemiş, semantik olarak yanlış URL’ler hantal görünebilir ve tıklamaları almak yerine onları gerçekten caydırır. İnsan tarafından okunabilir URL’ler, kullanıcılara, bağlantıyı tıkladıklarında ne alacakları konusunda daha iyi bir fikir sağlar.

URLs-2_170315_124322.png?mtime=20170315125811#asset:4171:url

Yukarıdaki DPReview örneğinde, arama motorları http: //www.dpreview.com/review … URL adresini görebilir ve sayfayı URL’deki (dpreview, yorumlar, canon, eos ve 6d) şartlarla ilişkilendirebilir. URL’nizdeki anahtar kelimeleri kullanmak, sitenizin seçtiğiniz terimler için sıralamasını da artırabilir.

URL’ler için en iyi SEO uygulamaları

Kaynak: https://moz.com/learn/seo/url
 • URL’leri mümkün olduğunca basit, alakalı, etkileyici ve doğru bir şekilde tutmak, hem kullanıcılarınızın hem de arama motorlarınızın bunları anlamasını sağlamanın anahtarıdır (iyi sıralamanın ön koşulu). URL’ler kimlik numaraları ve kodları içerebilmesine rağmen, en iyi uygulama insanların anlayabileceği kelimeleri kullanmaktır.

 

 • URL’ler kısa ama öz olmalıdır. Sadece URL’yi görerek, bir kullanıcı (ve arama motoru!) Sayfada ne beklenmesi gerektiği konusunda iyi bir fikre sahip olmalıdır.

 

 • Okunabilirlik için gerektiğinde, kelimeleri ayırmak için tire kullanın. URL’ler, kelimeleri ayırmak için alt çizgi, boşluk veya başka bir karakter kullanmamalıdır.

 

 • Küçük harf kullanın. Bazı durumlarda, büyük harfler çift sayfalarla sorunlara neden olabilir. Örneğin, voxmedya.com/category/seo/ ve voxmedya.com/category/Seo/, yinelenen içerikle ilgili sorunlar oluşturabilen iki ayrı URL olarak görülebilir.

 

 •  İzleme ve yinelenen içerikle ilgili sorunlar oluşturabileceklerinden, URL parametrelerinin kullanılmasından kaçının. Parametrelerin kullanılması gerekiyorsa (UTM kodları, ör.), bunları idareli olarak kullanın.

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

1 comment

 • Hi there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful iif you continue this in future.
  Lots off people will be benefited from your writing.
  Cheers!