voxmedya.com

UTM kodları nedir ve ne işe yarar?

UTM kodları offline pazarlamanın sonuçlarını görmek için harika bir yoldur. Offline pazarlama; geleneksel reklam araçları ile yapılan bir pazarlama stratejisidir.

Geçmişten günümüze birçok reklam türüyle karşılaştık ve bunların hepsini analiz etmemiz gün geçtikçe zorlaştı. Dijital pazarlama söz konusu olduğunda, online ve offline pazarlama kampanyaları ve bu tür pazarlamalar şirketler için veri bakımından oldukça önem arz etmektedir.

Bir pazarlama uzmanı olarak pazarlama kampanya analizlerini müşterilere sunmak oldukça zordur. Çünkü gösterdiğiniz bu sonuçlardan, siz sorumlu olursunuz. İşte bu gibi zamanlarda sonuçlarınızı takip etmenizin harika bir yolu; UTM kodlarıdır.  Bu basit teknik, pazarlama kampanyalarınızı Google Analytics’e bağlayıp yaptığınız değerlendirmeler sonucunda elde ettiğiniz verileri analiz ederek, gelecekte nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Peki nedir bu UTM kodları?

Bir UTM (Urchin Tracking Module) kodu; bir kaynak, aracı ve kampanya adını izlemek için özel bir URL’ye ekleyebileceğiniz basit bir koddur. Aynı zamanda URL Builder ya da Google UTM URL olarak da adlandırılabilirler.

Bu, Google Analytics aracılığı ile arama yapan kişilerin nereden geldiğinin yanı sıra size hangi kampanyadan yönlendirdiğini bildirir.

UTM kodları nedir ve ne işe yarar?
UTM kodları

UTM kodunun yaygın bir kullanımı, her bir kampanya veya reklam için bir URL oluşturmak ve daha sonra bu URL’yi atadığınız yönlendirici adrese yönlendirmektir. Eğer sitenizde reklam veriyorsanız ve verdiğiniz reklamlar için UTM kodu kullanıyorsanız sayfalarınızdaki reklamlardan hangisinin size fayda sağlandığını, hangi reklamlara/kampanyalara kullanıcıların daha çok ilgi gösterdiğini veya hangi reklamınızdan siteniz için trafik oluşturduğunuzu anlamlı bir şekilde analiz etmenize, Google Analytics’in de yardımı ile imkân sağlayacaktır.

Kullandığınız terimleri, hatta belirli içerikleri izlemek için kodunuza ekleyebileceğiniz başka değerler de vardır. Aynı mesajı içeren iki farklı reklamdan hangisinin daha iyi performans sağladığını görmek için spesifik terimler kullanabilirsiniz.

İzlemek istediğiniz reklamlara, kampanyalara veya içeriklere karar verdikten sonra geriye kalan işlem Google URL Oluşturucuya girip gerekli adımları tamamladıktan sonra sitenize entegre etmektir.

Google URL Oluşturucu
Google URL oluşturucu

UTM kodlarının kullanışlılığından söz etmek gerekirse istediğiniz zaman kodları değiştirme imkanınızın olmasıdır.

Oluşturduğunuz kampanyaları Google Analytics  >  Edinme  >  Kampanyalar  >  Tüm Kampanyalar sekmesinden izleyebilirsiniz. UTM kodlarının size sağladığı bu değer hayal gücünüzle sınırlıdır.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz Google Analytcis Akademisi’nin bu videosunu izleyebilirsiniz …

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment