voxmedya.com
Screaming Frog ile SEO analizi nasıl yapılır?, Screaming Frog Tool'u kullanımı

Screaming Frog ile SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Doğru araçlar, bir web sitesinin SEO denetimini çok daha kolay hale getirebilir. Bu anlamda Screaming Frog SEO Spider dünya çapında kullanılan en önemli araçlardan biridir. Bu araç web sitesini incelemek ve bir web sitesinin arama sonuçlarında gösterdiği performansa zarar verebilecek kusurları tespit etmek için kullanılabilir.

Bu yazıda Screaming Frog nedir? Screaming Frog ile SEO analizi nasıl yapılır? bu soruların yanıtlarını bulacaksınız. 

Screaming Frog Nedir?

Screaming Frog SEO Spider, PC’nizde, Mac veya Linux makinenizde yerel olarak yükleyebileceğiniz küçük bir masaüstü uygulamasıdır. Bir SEO perspektifinden bir web sitesinin bağlantılarını, resimlerini, CSS’lerini, vb. tarar. Temelde, bir web sitesini tararken arama örümceğinin ne göreceğini söyler.

Bu bilgi, bir siteyi yerinde SEO perspektifinden hızlı bir şekilde analiz etmenize, denetlemenize ve incelemenize olanak tanır. Büyük bir web sitesinin her sayfasını el ile analiz etmek çok zor olabilir, çünkü bir ton çalışma kaydınız olabilir.

1. İndir ve kur

Screaming Frog SEO Spiderın en sık kullanılan özelliklerinden bazılarını küçük bir örnek olay incelemesiyle açıklayacağım. İzleyebilmeniz harika olur, bu yüzden aracı buradan indirerek başlayın :  https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/.

Screaming Frog Download
Screaming Frog download

Windows, Mac ve Ubuntu için kullanılabilir ve ücretsiz lisans altında 500 URI’nin taranmasıyla sınırlıdır, ancak tamamen ücretsizdir. Lisans satın almak, daha fazla URI’nin taranmasını sağlar (büyük bir siteyle ilgileniyorsanız faydalıdır) ve size birkaç özellik daha sunar.

2. Bir web sitesini tarama

İlk web sitenizi taramaya hazır mısınız? Hadi gidelim! Örnek olarak Gero Wonen Meubelen web sitesini kullanacağım.

Her şeyden önce örümcek için bir URL girmeliyiz. Web sitenizin alan adını kutuya yapıştırın ve Başlat düğmesine basın.

Start button
Start button

Ek alt alanları (örneğin, blog.website.com ’URL’sindeki bir blog) taramak istiyorsanız, Configuration > Spider altındaki Tüm Alt Alan Adlarını Tara kutusunu işaretlemeniz gerekir.

Web sitenizin boyutuna bağlı olarak, tarama işlemi birkaç dakika sürebilir. İşlemin ne zaman yapıldığını görmek için sağ üst köşedeki ilerleme çubuğunu kontrol edin. Bundan sonra sonucu analiz etmeye başlayabiliriz.

3. Response Codes kontrol et

Genellikle Response Codes (yanıt) sekmesi altındaki HTTP durum kodlarına bakarak başlıyorum. En önemli HTTP durum kodları şunlardır:

  • 200: OK (Tamam)
  • 301: Permanent redirect (Kalıcı bağlantı)
  • 302: Temporary redirect (Geçici yönlendirme)
  • 404: Not found (Bulunamadı)
  • 500: Server error (Sunucu hatası)
  • 503: Unavailable (Kullanılamıyor)
Response codes
Response Codes

Tüm yönlendirmeleri (301 ve 302) kontrol ederek başlayın ve doğru sürümü kullandığınızı doğrulayın. 301’in kalıcı yönlendirmeler olduğunu unutmayın, bu yüzden yetkileri yeni sayfaya iletirler. 302 yönlendirmesinde durum böyle değil.

Daha sonra 404 hatalarına bir göz atabiliriz. Bu hata, var olmayan bir sayfayı ziyaret ettiğinizde görünür. Bu, silinmiş veya yeniden adlandırılmış olduğundan (yeni bir URL’ye yönlendirilmeden). İlgili bir sayfaya 301 yönlendirmesi uygulayarak bu hataları çözün.

Not:  Google Webmaster Tools‘ daki tarama hataları raporunu kontrol etmeyi unutmayın.

Bu sayfada bozuk iç bağlantılar (Internal Links) için de arama yapabilirsiniz. 4xx veya 5xx durum kodu içeren bir URL’yi tıklayın ve alt pencerede In Links sekmesine bir göz atın. Burada, bozuk URL’ye bağlantı veren tüm sayfaların bir listesini görürsünüz.

4. URLs

Screaming Frog SEO spider ile bir web sitesinin tüm URL’lerini URL sekmesi üzerinden analiz edebiliriz.

Her bir URL’nin uzunluğunu kontrol ederek başlayın. Görünüşüne göre doğal olarak uzun olanları tespit edebilecek misin? İyi bir URL’nin kısa olduğunu (tercihen yalnızca dört ila beş kelime) ve açıklayıcı olduğunu unutmayın (ör. Website.com/p5145 yerine website.com/seo-tutorial).

URL yapısı
URL yapısı

ASCII (American Standard Code for Information Interchange) uygun olmayan karakterler, altçizgi, büyük harf, yinelenen ve dinamik URL’ler için filtrelere göz atmayı unutmayın. Bu elemanların tümü indeksleme sorunlarına neden olabilir, bu yüzden en kısa zamanda bunları çözmek en iyisidir.

Ardından, sayfa başlıklarına bir göz atabiliriz. Sayfa başı bir başlığa sahip olmalı ve sayfanın en önemli anahtar kelimesi başlangıçta kullanılmalıdır. Bu analizden de göreceğimiz gibi, web sitemiz onu uygulamıyor. Bu, en kısa zamanda düzeltilmesi gereken bir şey.

Page titles
Page Titles

Bir başlığın 60 karakterden uzun olmaması gerektiğini unutmayın. Bu yararlı bir ölçüm olmasına rağmen, aslında Title 1 Pixel Width sütununa bakmalıyız. Adından da anlaşılacağı gibi, başlıklarınızın uzunluğunu karakterlerin yerine piksel sayısıyla ölçer. Google, 512 pikselden daha uzun olan başlıkları keser. Bazı harfler ve rakamlar diğerlerine göre daha fazla yer kaplar (örneğin I ve W), bu yüzden 60 karakterden kısa bir başlık yine çok uzun olabilir.

Meta açıklamaları, sayfa başlığı altındaki arama motoru sonuç sayfalarında kullanılır. Onları 160 karakterin altında tutmak en iyisidir. Daha uzun açıklamalar kesilecektir.

Analizimizde, meta description 1 alanının boş olduğunu görüyoruz ve bu sitede hiçbir meta açıklama bulunmadığını düşündürüyor. Bu, her sayfaya benzersiz bir meta açıklama eklememiz gerektiği anlamına gelir.

Screaming Frog, bir arama snippet’ini simüle etmenizi ve analiz etmenizi sağlayan kullanışlı yeni bir özelliğe sahiptir. Bir URL’yi tıklamanız ve ekranınızın altındaki SERP snippet sekmesini seçmeniz yeterlidir. Başlığı ve meta açıklamayı değiştirin ve bir masaüstü, akıllı telefon veya tablette nasıl göründüğüne bakın.

Meta Description
Meta Description

Sayfa hızı sadece mobil kullanıcılar için değil, arama motorları için de önemlidir. Google, web sayfalarını sıralarken sayfanın hızını dikkate alacağını belirtti. Bir sayfayı yavaşlatabilecek özelliklerden biri de resimlerdir. Yüksek çözünürlüklü görüntüler çok fazla bant genişliğine sahip olabilir, bu yüzden bunları 100kb altında tutmak en iyisidir.

Images
Images

Images over 100kb resimleri kolayca dışa aktarabilirsiniz. alt-text de bakmayı unutmayın. Her resmin benzersiz ve açıklayıcı bir alt-text (alt metni) olduğundan emin olun.

İpucu: Yanıt süresi altındaki yanıt kodları sekmesinde her sayfanın hızını görebilirsiniz. Yükleme süresi hakkında daha fazla bilgi edinmek için öne çıkan sayfaları kontrol edin ve  Yslow veya PageSpeed Insights gibi bir araç kullanın.

Directives sekmesinde, meta robot etiketi, kanonik bağlantılar ve rel = sonraki / önceki ek açıklamalarla ilgili bilgileri görebilirsiniz. Tüm sayfaları belirli bir yönerge ile hızlı bir şekilde görüntülemek için filtrelerden birini kullanın. Gördüğünüz gibi; Gero Wonen Meubelen için bu rapor boştur, yani gerekli olduğunda uygun etiketleri uygulamamız gerekir.

Directives
Directives

Bir XML Site Haritası oluşturmak için Screaming Frog SEO spider kullanabilirsiniz. Bu tür Site Haritası, arama motorları tarafından tüm alakalı içerikleri bulup bulmadıklarını kontrol etmek için kullanılır. Web sitenizi taramaya yardımcı olan bir yol haritası.

Bu özelliği, Sitemaps > Create XML Sitemap altındaki en üstteki gezinme çubuğunda bulabilirsiniz. Dosya oluşturulduktan sonra, önceliği manuel olarak değiştirebilir ve belirli sayfaların sıklığını değiştirebilirsiniz.

Sonuç

Screaming Frog SEO Spider ile sayfa başlıkları, meta açıklamalar, URL yapısı, yanıt kodları, resimler, vb. Gibi birçok yerinde öğeyi analiz edebilirsiniz. Bu, bir web sitesini optimize etmenize ve arama sonucundaki performansını artırmanıza yardımcı olacak harika bir araçtır. Bunlara ek olarak; Tamamen ücretsizdir (500 URL’e kadar), bu yüzden her web tasarımcısının araç kutusunda zorunlu bir araç olmalı!

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

3 comments

  • Çok güzel bir anlatım sanırım şimdiye kadar incelediğim yazılar içerisinde en detaylısı bu diyebilirim. Deneme sürümü ile kullanmaya başlayacağım umarım sizin anlatımlarınız üzerine de faydalı bir şekilde kullanabilirim.

    Emeğinize sağlık