voxmedya.com
Window 10 istenmeyen güncellemeler nasıl kaldırılır?

Windows 10’da istenmeyen güncellemeler nasıl engellenir?

Bu yazıda Windows 10’da yeniden başlatma sonrasında programların otomatik açılmasını nasıl engelleyebilirsiniz bunun yanıtlarını bulacaksınız.

Windows 10

Yeniden Başlatma Sonrası Programların Otomatik Olarak Açılmasını Engellemek

Windows 10’un  Fall Creators Update’i ile birlikte gelen birçok değişiklikten biri de, windows 10 işletim sisteminin kapatmadan veya yeniden başlatmadan önce çalışan programları otomatik olarak yeniden başlatıyor olması. Windows 10’u bazı uygulamalar açıkken kapattıysanız, bazıları sonraki açılışta tekrar başlatılır; bu kullanıcılar tarafından çok da istenmeyen bir durum aslında; birçokları için can sıkıcı olabiliyor. Bu özelliği nasıl devre dışı bırakabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Bu yazı size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Microsoft’ta destek Mühendisi olarak görev yapan Jason, aşağıdaki bilgileri kullanıcılara yardımcı olması amacıyla Microsoft topluluk forumunda paylaştı:

Aslında bu geliştirme döngüsü içerisinde, Windows’un temel işlevselliğinde bir değişim.

 

Eski Özellik:

 

  • PC’nizi kapattığınızda, tüm uygulamalar kapanırdı
  • Reboot ettiğinizde ya da yeniden başlattıktan sonra, kullanmak istediğiniz herhangi bir uygulamayı yeniden manuel açmanız gerekirdi.

 

Yeni Özellik:

 

  • PC’nizi kapatırken, açıktaki tüm uygulamalar işaretlenerek kaydedilir.
  • Reboot ettikten ya da yeniden başlattıktan sonra, bu uygulamalar otomatik olarak yeniden açılacaktır.

 

Hiçbir uygulama açılmadan başlamak isterseniz (Görev Yöneticisi / Başlat yoluyla otomatik başlatmayı ayarlamış olanlar dışında), bilgisayarı kapatmadan veya bilgisayarı yeniden başlatmadan önce tüm uygulamaların kapalı olduğundan emin olmanız gerekir.

 

Neden mi?

 

Burada istediğimiz kesintisiz bir deneyim oluşturmaktır; bir PC’yi yeniden başlatmanız gerekiyorsa, bıraktığınız yerden çabucak başlayabilir ve işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu özellik OS açısından çok çeşitli olumlu etkilere sahiptir.

 

 

Not: Bu yeni özellik hakkında daha ileri bilgiler elimizde mevcut değil. Bilgisayarı yeniden başlatma sonrası sonra tüm uygulamalar yeniden başlatılmaz. Bizim test sonuçlarımızda Görev Yöneticisi ve Internet Explorer her zaman otomatik olarak yeniden açıldı ancak Microsoft Edge ve Not Defteri açılmadı. Aynı şekilde, bilmediğimiz başka otomarik açılışa “uygun” uygulamalar da olabilir. Hızlı Başlangıç özelliğini devre dışı bırakmanın, bu özelliğe bir etkisi olmayacaktır.

 

Ayarlar> Oturum açma seçenekleri’ndeki “Bir güncelleme sonrasında cihazımın otomatik olarak kurulumunu tamamlamak için oturum bilgilerimi kullan” seçeneği bu özellikle bağlantısızdır. Ayrıca, Klasör Seçenekleri’ndeki “önceki klasördeki pencereleri geri yükle” ayarının da bu özellikle ilgisi yoktur. Ve son olarak, başlangıç ​​klasörleri veya Çalıştır kayıt defteri anahtarları(startup folders or the Run registry keys)’nda “bilgisayarı yeniden başlatma sonrasında otomatik açılma” özelliği kullanılamaz.

 

Bilgisayarı Yeniden Başlattıktan Sonra Programların Otomatik Açılmasını Durdurmak İçin İşlem Adımları

 

Kullanıcı arabiriminde bu özelliği kapatmanın bir yolu yoktur ancak Windows 10’un, yeniden başlattıktan sonra önceden açılmış programları geri yüklemesini önlemenin bir yolu vardır.

 

Microsoft, kapatma işleminden önce programları manuel olarak kapatmayı öneriyor, böylece bilgisayar yeniden başlatıldıldığında programlar tekrar başlatılamayacaklardır. En iyi yöntem budur. Bununla birlikte, sistemi kapatmadan önce bunu yapmak istemiyorsanız (veya yapamayacağınız bir durumda iseniz), uygulayabileceğiniz diğer seçenekler şunlardır:

 

Seçenek 1: Kapatma veya Yeniden Başlatma için Klasik Kapatma Penceresini kullanma

  1. WinKey+ M Tuşlarına basarak tüm programları simge durumunu küçültün.
  2. Masaüstünü tıklayın.
  3. Klasik “Windows’u Kapat” iletişim kutusunu görüntülemek için Alt+ F4tuşuna basin.
  4. Açılır menüden kapatma veya yeniden başlatma seçeneğini seçin.

Windows’da Klasik Kapatma İletişim Kutusu (Alt + F4)

 

Seçenek 2 (a): Shutdown.exe’yi Kapatma veya Yeniden Başlatma için Kullanma

Shutdown.exe  ile Windows’u kapatmak veya yeniden başlatmak için komut satırını kullanın.

Aşağıdaki komut satırıyla bir masaüstü kısayolu oluşturun:

shutdown.exe / s / t 0

Yukarıdaki kısayol, 0 saniye zaman aşımından sonra derhal sistemi kapatmaktadır.

Sistemi yeniden başlatmak için, aşağıdaki komut satırı ile başka bir kısayol oluşturun:

shutdown.exe / r / t 0

 

Kapatma ve Yeniden Başlatma – Masaüstü kısayolları

İlgili makale: Windows’u Komut Satırı Kullanarak Uyku veya Hazırda Bekleme Moduna Geçirme »Winhelponline

 

Seçenek 2 (b): Hızlı Başlatma ile Kapatma

Yukarıdaki iki shutdown.exe kısayolunu kullandığınızda Hızlı Başlangıç ​​devre dışı kalır. Ancak  Hızlı Başlangıç’ın hala çalışmasını istiyorsanız, kapatma işlemi için aşağıdaki komut satırını kullanın:

shutdown.exe / s / karma / t 0

 

Aşağıdaki videoda da farklı bir seçenek bulabilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar!

Microsoft’un gelecekteki güncelleme veya sürüm yükseltmesinde “uygulamaların otomatik olarak yeniden açılması” özelliğini devre dışı bırakmak için bir seçenek ekleyeceğini umuyoruz.

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment