voxmedya.com
Yeni Google Search Console İncelemesi

Yeni Google Search Console İncelemesi

Bildiğiniz üzere Yeni Google Search Console beta sürümünde hizmet veriyordu. Geçtiğimiz günlerde Google, tam sürüme geçiş yaptığını duyurdu. Biz de tam sürüme geçiş yapmış bu yeni aracı incelemek ve bulgularımızı sizlerle paylaşmak istedik.

Bu yazıda, Eski Google Search Console ile Yeni Google Search Console arasındaki farklı özellikleri ve iyileştirmeleri göreceksiniz. Amaç hepimizin yeni sürüme kolayca adapte olması.

Eski Search Console ile Yeni Search Console Arasındaki Genel Değişiklikler

Yeni Search Console, eski sürüm üzerinde yapılan aşağıdaki iyileştirmelere sahiptir:

  • Eski üründeki üç aylık arama trafiği verilerine karşılık yeni üründe on altı aylık arama trafiği verileri mevcuttur.
eski search console
Eski Search Console 3 aylık arama trafiği verileri görünümü
Yeni Search Console 16 Aylık arama trafiği verileri görünümü
Yeni Search Console 16 Aylık arama trafiği verileri görünümü
  • Yeni Search Console’un en çok konuşulan, en önemli aracı Url Inspector yani Url Denetleme Aracı: Belirli bir sayfa hakkında dizin kapsamı, standart URL, mobil kullanılabilirlik ve daha fazlasını içeren ayrıntılı bilgileri içerir. Eski Search Console’da sadece bir sayfa için bu bilgilere ulaşmak mümkün değildi. Aranızda “ben zaten merak ettiğim sayfayı site:örnurl.com formülünü kullanarak Google’da indeksli mi değil mi görüyorum” diyenler olabilir. Peki neden çok konuşuldu bu araç? Bize ne yararı olacak? Hemen görsel üzerinde göstereyim. 

Gördüğünüz üzere bu araç sayesinde bir url için üç farklı bilgiye sahip oluyoruz. Aynı zamanda bu bilgilere ayrı ayrı tıklanıp daha detaylı bilgilere ulaşılabiliyor. İstatistik sevenler için çok güzel bir araç.

Url Denetleme Aracı
Url Denetleme Aracı

Search Console’a Genel Bakış sayfası

Genel bakış sayfasında Google Arama’daki performansınızın bir özeti gösterilir. Arama performansı, dizin kapsamı ve mobil kullanılabilirlik metrikleri dahil olmak üzere en önemli metriklerinizin ve bildirimlerinizin özetini görmek için bu sayfayı ziyaret edin. Mülkünüzde AMP sayfaları veya arama geliştirmeleri gibi iyileştirmeler varsa bu özelliklerle ilgili bilgileri de görürsünüz. Mülkünüzün performansı ve ele alınması gereken kritik konularla ilgili üst düzey bir genel bakış için bu sayfayı ziyaret edin.

Yeni Search Console’da Bilinen Sorunlar
  • Eski üründeki raporların, araçların ve işlevlerin tamamı henüz uygulanmamıştır.
  • Mobil deneyim çalışması hâlâ devam etmektedir.
  • Mülk grupları henüz desteklenmemektedir.
  • Android uygulamaları henüz desteklenmemektedir.

https://support.google.com/webmasters/answer/7451491?hl=tr

Konunun daha iyi anlaşılması için bir de Eski ve Yeni Search Console karşılaştırmasını yaptığımız daha ayrıntılı, uygulamalı bir video çektik. Bu videoyu merak edenler bize ulaşabilir.

Ayrıca Search Console’nin daha duyarlı hale geldiğini haber verdiğimiz içeriğe ulaşarak Index Coverage Raporu ve Sitemap ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Amaç, iletişimimiz artsın 🙂

Mail: [email protected]

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment