voxmedya.com
Facebook Kripto Para

Yeni Kripto Para “Libra” Geliyor

2020’de yeni bir kripto para geliyor. Libra adındaki bu kripto parayı Paypal, Vodafone, Facebook, Booking, Visa, Mastercard, Uber, Ebay gibi büyük şirketlerinde aralarında bulunduğu 10 milyon dolar ödeyerek bu komisyona dahil olan 30 şirket yönetecek. 

Veriler Facebook finansal hizmetler kuruluşu Calibra’nın ürünü olan dijital cüzdanda saklanacak. Messenger ve WhatsApp ile de entegre edilecek olan dijital cüzdan sayesinde bu uygulamalardan da fotoğraf veya mesaj göndermek kadar kolay bir şekilde Libra gönderme imkanı sunulacak. 2.4 Milyarlık Facebook ve WhatsApp kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde bu kripto paranın hızla yayılacağı ve bankacılık sektörüne meydan okuyacağı öngörülüyor.

Libra açık kaynak olarak geliştiricilere sunuluyor. Geliştiricilere blok zinciri arkasındaki kodları ve prototipi deneme imkanı sunuyor. Bu sayede hızlı bir şekilde Libra kullanımını arttırıp yeni bir finansal ekosistem oluşturmak isteniyor.  Libra, kullanıcılarına zaman içinde sabit bir değere sahip olacağını ve diğer kripto paraların aksine gerçek varlık rezervleri ile destekleneceğini de duyurdu.

Ancak söz konusu Facebook olunca güvenlik açısından endişeler dile getirilmekte gecikmedi. Son zamanlarda yaşanan güvenlik sorunundan dolayı bazı insanlar “Acaba bu verileri nerelerde kullanacaklar?” sorusunu sormaktan çekinmedi. Facebook Calibra tanıtımında güvenlik konusuna da değindi.”Bankaların ve kredi kartlarının kullandığı aynı doğrulama ve sahtekarlık karşıtı süreçleri kullanacağız” dedi. “Telefonunuzu veya şifrenizi kaybederseniz size yardım etmek için özel canlı destek sunacağız ve eğer biri hesabınıza erişip Libra gönderim işlemi yaparsa size geri ödeme teklif edeceğiz” dedi. Hatta güvenlik konusunda Calibra olarak verileri Facebook ile bile paylaşmayacaklarını bildirdi. Düşündüren bir diğer konu ise Calibra’nın dijital cüzdanının yazılım tabanlı olması. Windows ve Apple’ın dijital cüzdanlarının donanım tabanlı olup Calibra’nın yazılım tabanlı olması endişeleri artırıyor. Güvenlik konusunda tekrar insanların güvenini kazanmaları gerektiğinin farkındalar. Bu zaman alır mı bilinmez ama Libra piyasaya güçlü bir adım atacak gibi duruyor.

Kaynak 1 / Kaynak 2 

Tunahan Aydın

Add comment